Domov ATLETIKA MMM: Majstrom SR sa stal Sahajda

MMM: Majstrom SR sa stal Sahajda

Keňan Reuben Kerio zvíťazil na 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, keď dosiahol čas 2:07:18 h. Za traťovým rekordom zaostal o 17 sekúnd. Najlepším zo Slovákov bol maratónec Tibor Sahajda.

To, čo sa nepodarilo Keriovi zvládla Kumela Tadese Ayantuová z Etiópie, ktorá sa časom 2:24:35 h postarala o ženský rekord podujatia. Ženské maximum z roku 2019 posunula o 1:26 min., keď vylepšila čas 2:26:01, ktorý zabehla jej krajanka Kumeshi Sichalová. Na pódiu pre víťazky sa stretli tri Etiópčanky. Zaujímavosťou je, že ženský rekord z roku 2019 prekonali aj druhá a tretia v poradí.

„Som šťastná, že sa mi to podarilo. Bol to môj prvý maratón a dosiahla som čas, s ktorým som spokojná. Tvrdo som pracovala a vyplatilo sa,“ poznamenala nová rekordérka košického maratónu, ktorá za víťazstvo získala prémiu 15-tisíc eur a ďalších 5 000 za vytvorenie ženského maxima.

Bolo to trápenie

Titul maratónskeho majstra Slovenska tretíkrát v kariére získal Tibor Sahajda. S časom 2:22:02 výrazne zaostal za osobným rekordom (2:15:25), no po vlaňajšom triumfe Mareka Hladíka získal späť slovenský titul.

„Dnes sa mi nebežalo dobre. Spočiatku sme to veľmi „prepálili“ na výsledný čas 2:12. Už v úvode som tušil, že to bude trápenie a tak to aj bolo. Nešli mi nohy, pichalo ma v boku, jednoducho, dnes to bola kríza. Som však rád aspoň za to, že som vyhral titul,“ povedal 30-ročný Sahajda.

Hladík, ktorý v roku 2020 využil neúčasť africkej elity na celkové prvenstvo, si vylepšil osobný rekord na 2:22:44 a v celkovom poradí skončil ôsmy, hneď za Sahajdom. „Nečakal som to. Chcel som dnes dosiahnuť čas pod 2:25 hod., ale rozbehlo sa to veľmi rýchlo. Je to pre mňa neskutočný čas,“ povedal Hladík.

MMM 2021

Na košický maratón sa po ročnej absencii vrátili elitní africkí bežci, ktorí v roku 2020 neštartovali pre pandemické obmedzenia. Na štarte bolo viac než 7 300 bežcov zo 45 krajín. Najviac z nich, takmer 3 200, štartovalo v polmaratóne. Do hlavnej disciplíny sa prihlásilo viac než 1 400 vytrvalcov.

red, TASR, foto: TASR/Milan Kapusta  • Košický maratón má po 21 rokoch slovenského víťaza

    Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach má po 21 rokoch slovenského víťaza. Deväťdesi…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na MS v atletike sa predstavilo 5 Slovákov

Majstrovstvá sveta v atletike sa prvýkrát uskutočnili na pôde najúspešnejšej krajiny v his…