Domov ATLETIKA Na halových MS v atletike Slováci výsledkovo neoslnili

Na halových MS v atletike Slováci výsledkovo neoslnili

Slovensko vyslalo na halové majstrovstvá sveta do Belehradu historicky najpočetnejšiu výpravu. Počet reprezentantov zvýšila na deväť predovšetkým účasť mužskej štafety. Práve tá sa v Belehrade postarala o národný rekord, no výsledkovo Slováci neoslnili.

Jediný postup z rozbehov

Ako prvé sa v Belehrade predstavili šprintérky. Ani Viktória Forsterová a ani Monika Weigertová však z rozbehov nepostúpili. Forsterová dobehla v IV. rozbehu šprintu na 60 m na 5. mieste časom 7,35 sekundy a celkovo obsadila 31. miesto.

Weigertovej patrila v I. rozbehu 7. priečka výkonom 7,43 a konečné 40. miesto. Devätnásťročnej Forsterovej chýbalo k priamemu postupu 12 stotín sekundy, za tohtoročným najlepším časom z bratislavského mítingu Elán zaostala o sedem stotín sekundy.

Vynahradila si to však na 60 m prekážok. I keď zaostala za svojím najlepším tohtosezónnym výkonom, v III. rozbehu obsadila 6. priečku výkonom 8,17 a dostala sa medzi šesticu postupujúcich časom.

V treťom semifinále však výkon z dopoludňajšieho rozbehu nezopakovala a obsadila 8. priečku výkonom 8,22 s. V konečnom hodnotení jej patrila 24. priečka.

Ani výkon sezóny nestačil

Najväčšou hviezdou slovenskej výpravy bol šprintér Ján Volko. I keď zabehol najlepší výkon sezóny (6,66 s), na postup z III. rozbehov to nestačilo. Slovenský rýchlik dobehol v prvom rozbehu na štvrtej priečke, prvej, ktorá neznamenala priamu účasť v semifinále.

Za tretím Španielom Bernatom Canalom zaostal o tri stotiny sekundy a nedostal sa ani medzi trojicu postupujúcich časom. Neobhájil tak finálovú účasť z predchádzajúcich halových MS, keď v Birminghame 2018 skončil šiesty.

Celkovo dosiahol 25. najlepší výkon. „Urobil som maximum, ale jednoducho dnes to bolo málo. S mojím behom môžem byť spokojný, dal som do toho všetko.

Neviem, čo k tomu viac dodať. Mrzí ma, že to nevyšlo, ďakujem všetkým za podporu,“ zhodnotil svoje vystúpenie Volko podľa oficiálneho serveru Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Národný rekord štafety

V Belehrade sa Slováci predstavili vôbec prvýkrát na vrcholnom podujatí v hale v štafete. V minulosti v nej štartovali iba raz na OH v Sydney v roku 2000.

V II. rozbehu proti ním stálo európske trio Španielsko, Česko a Írsko. Najsilnejší člen štafety Šimon Bujna a Patrik Dömötör na druhom úseku sa dokázali na trati držať pred Írmi, no od záveru tretieho úseku už Matej Baluch, resp. Miroslav Marček na súperov nestačili.

Napriek tomu zlepšili, a to výrazne, národný rekord, keď ich celkový čas bol 3:09,79 min (predchádzajúci mal hodnotu 3:15,90 min). V celkovom hodnotení patrilo Slovákom konečné 11. miesto.

sam, TASR, foto: TASR/AP