Domov ATLETIKA Na MS v atletike sa predstavilo 5 Slovákov

Na MS v atletike sa predstavilo 5 Slovákov

Majstrovstvá sveta v atletike sa prvýkrát uskutočnili na pôde najúspešnejšej krajiny v histórii šampionátov. Atletický vrchol roka sa uskutočnil 15. až 24. júla v americkom Eugene. Predstavilo sa na ňom päť Slovákov a pre všetkých to bol debut na MS.

Na západnom pobreží USA v štáte Oregon sa pôvodne malo súťažiť v roku 2021, no majstrovstvá posunuli o rok, aby sa uvoľnil priestor pre odložené olympijské hry v Tokiu.

V tomto roku boli tak na programe svetový i európsky šampionát, druhý vrchol sezóny čaká na atlétov zo starého kontinentu v auguste v Mníchove.

Zdravotné peripetie

Slovenskú atletiku nezastihol šampionát v ideálnom čase a rozpoložení, prípravné obdobie poznačili zranenia, ktoré vyradili z hry najvýraznejšie osobnosti reprezentácie.

Pre zdravotné problémy sa nekvalifikovali kladivári Martina Hrašnová s Marcelom Lomnickým či šprintér Ján Volko.

V Eugene sa tak predstavilo len kvinteto, ktoré predovšetkým zbieralo skúsenosti. Napriek splnenému limitu sa na štart 400 m prekážok nepostavila Emma Zapletalová, na MS ju tak nahradila Daniela Ledecká, ktorá sa v prebiehajúcej sezóne zlepšila na 56,01.

Zvyšnú štvoricu tímu tvorili chodci. Právo štartu nemohol využiť zranený Michal Morvay, ani Mária Katerinka Czaková, ktorá má materské povinnosti.

Priestor tak dostali Dominik Černý, Miroslav Úradník, Hana Burzalová a Ema Hačundová. Slovenskí muži sa predstavili na trati 20 km i 35 km, ženy iba na dlhšej dištancii.

Nižšie priečky, no nádejné výkony

Najlepší výsledok zo slovenskej pätice dosiahol Miroslav Úradník v chôdzi na 35 km. Časom 2:31:16 obsadil 21. miesto. Dominik Černý finišoval na 31. priečke výkonom 2:35:39.

Obaja dosiahli lepšie umiestnenie ako na dvadsiatke. Úradník skončil o päť pozícií vyššie, Černý o šesť. Obe slovenské chodkyne si na 35 km vytvorili svoj osobný rekord. Hana Burzalová obsadila 23. miesto v čase 2:59:32 h.

„Považujem to za najlepšie preteky v celej mojej kariére. Rovnako tak aj najlepší výkon z pohľadu taktiky. Veľmi som si to užila,“ uviedla pre oficiálnu webstránku Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Za slovenským rekordom 2:57:36 h Márie Katerinky Czakovej z roku 2019 zaostala o necelé dve minúty.

Jej krajanka Ema Hačundová figurovala o deväť pozícii nižšie v osobnom maxime 3:07:02 h. Posledná slovenská reprezentantka v Eugene svoj pretek nedokončila.

V III. rozbehu na 400 metrov cez prekážky sa Ledeckej na šiestej prekážke podlomila noha, čo ju rozhodilo a vbehla do vedľajšej dráhy.

Prekvapiví najrýchlejší

Už tradične najviac pozornosti na atletických šampionátoch pútajú najrýchlejšie disciplíny. Zaujímavosťou je, že v štafetách najkratšieho behu na MS sa neradovali z titulu favoriti, a to ani medzi mužmi, ani medzi ženami.

V mužskej štafete na 4×100 m vyfúkla favorizovaným domácim americkým šprintérom zlato reprezentácia Kanady.

Štvorica Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney a Andre De Grasse zabehla svetový výkon roka 37,48 s.

Čo sa nepodarilo domácim mužom, sa podarilo ich kolegyniam. Americké šprintérky predbehli jamajské favoritky, ktorým nepomohol ani štart všetkých troch medailistiek z individuálnej súťaže.

Kvarteto Melissa Jeffersonová, Abby Steinerová, Jenna Prandiniová a Twanisha Terryová sa tešilo zo zlata vo svetovom výkone roka 41,14 s.

max, TASR, foto: TASR/AP   • Na Dudinskej päťdesiatke najlepší zo Slovákov Úradník

    Víťazmi 41. ročníka chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa v hlavnej súťaži na 35  km…
  • Šport v roku 2022

    Aj keď s určitými obmedzeniami, no predsa sa v roku 2021 mohol na športoviská vrátiť šport…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na MMM zvíťazil tretíkrát Kerio

Keňan Reuben Kiprop Kerio tretíkrát v kariére zvíťazil na Medzinárodnom maratóne mieru (MM…