Domov TENIS Na Roland Garros triumfovala poľská tínedžerka

Na Roland Garros triumfovala poľská tínedžerka

Ženskú časť grandslamového turnaja v Paríži tento rok ovládlo málo známe meno. Poľská tínedžerka Iga Swiateková šokovala tenisový svet, keď na dvorcoch Rolanda Garrosa nestratila ani len jediný set a zaslúžene získala svoj prvý grandslamový vavrín.

Swiateková vstupovala do podujatia na parížskej antuke, ktorý pre pandémiu koronavírusu posunuli o štyri mesiace, ako 53. hráčka rebríčka WTA.

Napriek tomu z kurtu vyprevadila aj také mená ako Vodroušová, Halepová či Bouchardová. Žiadna z jej súperiek s ňou nedokázala uhrať ani jediný set. Nepodarilo sa to ani americkej tenistke Sofii Keninovej, ktorá inak v Paríži tiež predvádzala skvelé výkony.

Štvorka turnaja sa však na ceste do finále natrápila o čosi viac a napokon ani ona nenašla recept na mladučkú Poľku.

Rýchly proces v druhom sete

Hoci Keninová prehrávala v prvom sete už 0:3, dokázala sa doň vrátiť a svoje stratené podania získať späť. Keď však prišla o podanie v desiatej hre, Swiateková si pripísala prvý set v pomere 6:4.

Druhý set už bol jednoznačnou záležitosťou poľskej tenistky, i keď to tak v jeho úvode nevyzeralo. Swiateková doň vstúpila stratou svojho podania, no odvtedy svojej súperke nedovolila doslova nič.

Keninová získala v nasledujúcich šiestich gemoch len šesť loptičiek a Swiateková za pol hodinku set získala v pomere 6:1, celý zápas 2:0 na sety a zaslúžene získala svoj prvý grandslamový titul.

Chce viac

Poľská tenistka Iga Swiateková sa tak sobotňajším triumfom na parížskej antuke už v tínedžerskom veku zapísala do histórie „bieleho športu“.

Na Roland Garros triumfovala ako renkingovo najnižšie postavená (WTA 53) tenistka za ostatných 45 rokov. Po dosiaľ najväčšom úspechu kariéry sa výrazne posunula nahor, pričom jej aktuálne patrí 17. pozícia.

Kométa ženského svetového tenisu si uvedomuje, že odteraz bude musieť zvládnuť väčší záujem zo všetkých strán. „Chcela by som sa momentálne čo najviac dištancovať od toho, čo sa okolo mňa bude diať v Poľsku. Zatiaľ sa mi darí byť sústredená.

Po skončení sezóny si doprajem chvíľu na oddych a potom začnem uvažovať o ďalšej. Veľmi by som chcela vyhrať Australian Open,“ potvrdila 19-ročná rodáčka z Varšavy okrídlené príslovie, že s jedlom rastie chuť.

French Open 2020 – dvojhra žien – finále:

Iga Swiateková (Pol) – Sofia Keninová (USA)        6:4, 6:1

sam, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

V Bratislave triumfoval ruský tenista Ševčenko

Ruský tenista Alexander Ševčenko sa stal víťazom dvojhry na antukovom challengeri Kooperat…