Domov CYKLISTIKA Na Slovensku a v Čechách na Sagana nik nestačí

Na Slovensku a v Čechách na Sagana nik nestačí

Peter Sagan získal siedmy slovenský majstrovský titul v pretekoch s hromadným štartom na spoločnom československom šampionáte v Bánovciach nad Bebravou. O svojom triumfe rozhodol v záverečnom stúpaní, keď sa utrhol od vedúcej skupiny a prišiel si v sólovom úniku po absolútne víťazstvo pred trojicou Čechov.

Nedeľňajší vrchol spoločných MSR a MČR v cestnej cyklistike nemal náročný profil, na pretekárov čakalo približne 1 900 výškových metrov, no preteky na dlhej trase skomplikovali vysoké horúčavy. Pretekári absolvovali dokopy sedem okruhov dlhých 32,5 km.

Hneď po štarte sa začalo útočiť a do úniku sa snažili dostať viacerí cyklisti. Vpredu jazdili najväčší domáci favorit Peter Sagan, ktorý bol od úvodu pretekov veľmi aktívny, či Matúš Štoček a väčšina českej špičky. Asi 40-členná skupina však príliš nespolupracovala a tak sa z nej čoskoro vytvoril desaťčlenný únik a po druhom prejazde cieľa si vypracoval viac ako dvojminútový náskok.

Po polovici pretekov mali k dobru už sedem minút a po odjazdení 150 km to bolo už desať minút. Všetko tak nasvedčovalo tomu, že o národných tituloch sa rozhodne medzi pretekármi v úniku. Najväčším favoritom na absolútneho víťaza bol Peter Sagan.

V záverečnom kole zaútočili z úniku Turek a Kukrle, ich nástup zachytili len Neuman a Sagan, ktorý sa tak odpútal od Štočeka. V poslednom stúpaní sa trojnásobný majster sveta utrhol od trojice Čechov a poľahky si prišiel pre ďalší majstrovský titul.

„Boli to rýchle, dosť dlhé preteky a bolo veľmi teplo, ale myslím si, že to vyšlo nad očakávanie aj pre mňa, pretože sme hneď v druhom kole odišli a dotiahli sme to až do konca. Takže veľmi dobré. Príliš som neplánoval, ale videl som to tak od štartu, že som vyskúšal útočiť a vyšlo to,“ uviedol Sagan, ktorý si pripísal už 118. víťazstvo v profikariére.

Nakoniec nedal šancu ani českým konkurentom, keď sa v záverečnom stúpaní rozhodol zaútočiť a nik s ním nedokázal udržať krok. „Risk je niekedy zisk,“ okomentoval Peťo Sagan.

Český titul si vybojoval Michael Kukrle. Druhým najlepším slovenským cyklistom bol Matúš Štoček, tretí skončil Lukáš Kubiš, ktorý prešprintoval Erika Bašku.

Bratia Saganovci držia titul z pretekov s hromadným štartom v rukách už jedenásť rokov. Peter ich získal sedem, jeho brat Juraj štyri, vlaňajší triumf nemohol obhajovať pre zranenie.

sam, TASR, foto: TASR/Radovan Stoklasa Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…