Domov INÉ Zimné športy Na ZOH zatiaľ zaostávame za očakávaniami

Na ZOH zatiaľ zaostávame za očakávaniami

Slovenská výprava na Zimných olympijských hrách v Pekingu 2022 v prvých dňoch zaostávala za očakávaniami. Okrem medaily Petry Vlhovej sa totiž očakávalo aj zopár umiestnení v prvej desiatke poradia. K tomu sa zatiaľ, nerátajúc olympijskú víťazku Vlhovú, nepriblížil žiadny slovenský športovec.

Sánkari chceli viac

Slovenskí sánkari síce nemali medailové ambície, avšak 21. miesto skúseného Ninisa či 26. Skupeka v súťaži jednotlivcov je predsa len trochu sklamaním. Obaja absolvovali len tri olympijské jazdy.

Jozef Ninis, ktorý štartoval už na piatej olympiáde, bol po úvodných dvoch jazdách 16., v tretej sa však nevyhol zaváhaniam a výrazne si pohoršil. So stratou 4,281 s na Nemca Johannesa Ludwiga skončil 21.

Jeho olympijským maximom tak zostala 20. priečka zo ZOH 2014 v Soči. Olympijský debutant Marián Skupek obsadil 26. pozíciu (+5,439). Do záverečnej štvrtej jazdy postúpilo v nedeľu prvých 20 sánkarov.

Do záverečnej štvrtej jazdy nepostúpila medzi ženami ani sánkarka Katarína Šimoňáková, ktorej po tretej jazde patrilo 25. miesto. I keď v nej dosiahla svoj najrýchlejší čas v Pekingu, na víťazku Natalie Geisenbergerovú z Nemecka stratila 4,685 s.

V súťaži dvojíc obrala o lepšie umiestnenie našu dvojicu Matej Zmij a Tomáš Vaverčák chyba v prvej jazde. Napokon z toho bola pri olympijskej premiére 13. priečka.

Zmij s Vaverčákom zakončili svoje olympijské umiestnenie nepríjemnou kolíziou, tesne pred cieľom sa prevrátili, no na výsledný čas to už nemalo vplyv.

Štafeta mixu opäť neprišla do cieľa

Na viac majú rozhodne aj biatlonisti. Do výkonov v súťaži miešanej štafety naplno zasiahla príroda. Mixy sa išli v mrazivej teplote okolo -15 stupňov, no najväčším problémom bol silný vietor, ktorý pocitovo pridával aj desať mínusových stupňov navyše a komplikoval streľbu.

S podmienkami sa nedokázalo vyrovnať kvarteto Slovákov a rovnako ako pred štyrmi rokmi v Pjongčangu neprišlo do cieľa. Vtedy ich stiahli z trate na druhom úseku po zlom štarte Paulíny Fialkovej s piatimi trestnými okruhmi, teraz na treťom, keď v úvode musela krúžiť trikrát jej sestra.

Po nej raz na ležke aj Paulína a nezdar na prvom stave zaklincoval Michal Šima, ktorý netrafil ani jeden z ôsmich nábojov.

Paulína ďaleko za Pjongčangom

Ani v individuálnych pretekoch to pre slovenské farby nebolo príliš ružové. Aj vytrvalostné preteky žien na 15 km komplikoval vietor, i keď nebol až taký silný a nepredvídateľný ako v mix štafete.

Paulína Fialková v tejto disciplíne obhajovala fantastické 5. miesto z Pjongčangu 2018, no tentokrát sa k tomuto umiestneniu ani len nepriblížila.

Na víťaznú Nemku Denise Herrmannovú mala stratu 4:58,0 min a obsadila konečné 42. miesto. Jej sestra Ivona bola v ľahu bezchybná, v druhej položke však prišli štyri chyby, čo znamenalo koniec nádejí na dobrý výsledok (46.).

Debutantky na ZOH Henrieta Horvátová a Veronika Machyniaková zaostali ešte výraznejšie. Horvátová sa po troch chybách umiestnila na 68. a Machyniaková s piatimi trestnými minútami na 83. priečke.

Vo vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km si zo štvorice slovenských reprezentantov najlepšie počínal Michal Šima, ktorý bol v cieli s dvoma trestnými minútami 43. so stratou 5:21,6 min na víťaza Fillona Mailleta.

Olympijský debutant Tomáš Sklenárik minul päť terčov a klasifikovali ho na 80. priečke (+9:20,7). Matej Baloga bol so štyrmi chybami na strelnici 84. (+9:59,7). Preteky nevyšli Šimonovi Bartkovi, so siedmimi trestnými minútami sa zaradil na 88. miesto (+11:04)

Smola Medlovej

Športové nešťastie postretlo v Pekingu slovenskú snoubordistku Klaudiu Medlovú. Dvadsaťosemročná pretekárka si zranila koleno počas tréningu pred súťažou disciplíny slopestyle a nemohla sa predstaviť v sobotňajšej kvalifikácii.

Dúfa však, že sa stihne dať dokopy pred súťažou Big Air, ktorá je na programe 14. a 15. februára na pekingskom predmestí Šou-kang. Pre Medlovú je to druhé vystúpenie pod piatimi kruhmi, pred štyrmi rokmi v Pjongčangu obsadila v slopestyle 24. a v Big Air 23. miesto.

Bez umiestnenia

V zjazdovom lyžovaní má Slovensko okrem Petry Vlhovej ďalšie dve reprezentantky. Rebeka Jančová sa však neumiestnila ani v jednej z disciplín, na ktoré zatiaľ nastúpila.

Osemnásťročná olympijská debutantka v obrovskom slalome nedokončila druhé kolo, v slalome vypadla už v tom prvom. Petra Hromcová mala po prílete do Číny pozitívny test na koronavírus a preteky zatiaľ nestihla, po negatívnych výsledkoch však už začala trénovať.

Bežkyne vzadu

Ďaleko v štartovom poli sa umiestňujú aj slovenské bežkyne na lyžiach. Vo svojej prvej disciplíne v Pekingu v šprinte voľnou technikou nepostúpila ani jedna zo slovenských reprezentantiek z kvalifikácie.

Najskúsenejšej Alene Procházkovej, ktorá súťaží už na svojej 5. olympiáde, na postup medzi 30 najlepších chýbalo 13 sekúnd a obsadila 63. priečku. V bežeckom areáli Čang-ťia-kchou neuspeli ani jej dve mladšie kolegyne Barbora Klementová (57.) a Kristína Sivoková (72.).

max, TASR, foto: TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák