Domov BASKETBAL Najlepšími basketbalistami roka opäť Brodziansky a Bálintová

Najlepšími basketbalistami roka opäť Brodziansky a Bálintová

Anketa Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) o najlepších basketbalistov za rok 2020 má rovnakých víťazov ako pred rokom, sú nimi Vladimír Brodziansky a Barbora Bálintová. Hráč španielskej Badalony sa stal druhýkrát víťazom ankety, pre basketbalistku poľskej Gdyne je to celkovo tretí triumf.

Brodziansky hviezdi v Španielsku

Brodziansky zvíťazil s výraznejším náskokom, čím len potvrdil status momentálne najlepšieho a najznámejšieho slovenského basketbalistu. Reprezentačný pivot počas leta zmenil dres, v rámci španielskej najvyššej súťaže zamieril z Monbusu Obradoiro do Joventutu Badalona.

Lídrovi slovenského národného tímu sa darí aj na medzinárodnej scéne, s klubom je na prahu účasti vo štvrťfinále Európskeho pohára (Eurocupu) a v tamojšej ACB lige sú aktuálne na pozícii zaručujúcej účinkovanie v play off. O niekoľko dní ho čaká s reprezentáciou záver predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 v kosovskej Prištine.

„Je to veľká pocta obhájiť prvé miesto a som za to veľmi vďačný. Je to skvelý pocit byť v spoločnosti takých hráčov, ako sú Anton Gavel, Richard Petruška, Martin Rančík. Viac­‑menej je to len motivácia do ďalšej práce. Rok 2020 bol určite iný, ako ostatné roky. Vďaka covidu sa nám zrušila sezóna, nový ročník sa síce začal, ale musíme sa pravidelne testovať.

Cestovanie je viac komplikované. Som však vďačný za to, že môžeme aj naďalej pokračovať. S prestupom do Badalony som zatiaľ veľmi spokojný, máme super tím a dobrú chémiu,“ zhodnotil Brodziansky predchádzajúce mesiace.

Bálintovej skvelý rok

Barbora Bálintová má za sebou mimoriadne úspešný rok s poľskou Gdyňou. Po desiatich rokoch vybojovala pre klub majstrovský titul. Podpis nového kontraktu s klubom „oslávila“ ziskom Poľského superpohára a ocenením pre najužitočnejšiu hráčku (MVP) na tomto podujatí.

Účinkovanie v Európskej lige (Eurolige) jej síce nedopadlo podľa predstáv, ale všetko si vynahradila na reprezentačnej scéne. Len pred niekoľkými dňami si so svojimi spoluhráčkami vybojovala postup na tohtoročné majstrovstvá Európy vo Francúzsku a Španielsku.

„Je to úžasný pocit, že sa mi podarilo obhájiť prvenstvo v ankete Basketbalistka roka. Byť v spoločnosti dvoch dám, Lucky Kupčíkovej a Zuzky Žirkovej je pre mňa veľká česť, keďže som s oboma pôsobila v Košiciach. Viem, aké boli vynikajúce hráčky a ešte lepší ľudia.

Rok 2020 bol poznačený pandémiou, aj napriek tomu ho hodnotím veľmi pozitívne. S klubom sme vyhrali Poľský pohár a vyhlásili ma za MVP tohto turnaja. V poľskej lige sme neprehrali a vyhrali sme ju, aj keď bola sezóna predčasne ukončená.

V novom ročníku sa nám podarilo vyhrať Poľský superpohár, celý rok 2020 sme v poľskej lige neprehrali. V Poľsku to je veľká vec, keďže liga je náročná. Toto obdobie vnímam ako jedno z tých lepších v mojej kariére, ale verím, že nezastagnujem a budem aj naďalej napredovať, aby som priniesla ešte nejaký úspech z majstrovstiev Európy,“ uviedla Bálintová.

Ostatné kategórie

Kategória tréner roka sa stala podľa očakávania korisťou Natálie Hejkovej, kormidelníčky českého ZVVZ USK Praha. Slovenská trénerská legenda sa stala víťazkou ankety v tejto kategórii jubilejný 20-krát. Túto poctu získala predtým v rokoch 1990, 1994-2003, potom 2007 a 2008, znova 2014 až 2020.

Mládežníckym trénerom roka sa stal Karol Wimmer, ktorý zbieral úspechy s Interom Bratislava na minuloročných majstrovstvách Slovenska v Košiciach. Talentom roka je Timotej Malovec, vo veku 16 rokov je už pevnou súčasťou SBL ako hráč Interu Bratislava. Medzi dievčatami zvíťazila hráčka Young Angels Košice Barbora Bohušová.

Každoročné slávnostné vyhlasovanie ankety prerušila aktuálna pandemická situácia. „Tradíciu ankety sme nechceli prerušiť ani v tomto náročnom období. Najmä preto, že sa nová sezóna rozbehla takmer v plnom rozsahu a naši hráči i hráčky, takisto tréneri, dosiahli v uplynulom roku viacero pozoruhodných výsledkov, ktoré si zaslúžia túto osobitnú pozornosť.

Ocenenia najlepším odovzdáme, keď súčasná pandemická situácia poľaví,“ vyjadril sa prezident SBA Miloš Drgoň.

ano, TASR, foto: FIBA  • Slovenky na ME bez Bálintovej

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa na nadchádzajúcich majstrovstvách Európy v Šp…
  • Hejková získala 24. titul

    Slovenská basketbalová trénerka Natália Hejková sa stala s hráčkami českého ZVVZ USK Praha…
  • Kropiláka uvedú do Siene slávy

    Najlepšieho slovenského basketbalistu 20. storočia Stanislava Kropiláka uvedú 18. júna do …
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenky na ME bez Bálintovej

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa na nadchádzajúcich majstrovstvách Európy v Šp…