Domov ATLETIKA Národné výkony roka i návrat Volka po zranení

Národné výkony roka i návrat Volka po zranení

Už úvodný deň 74. majstrovstiev Slovenska v atletike na štadióne Antona Hajmássyho v Trnave priniesol 4 národné výkony roka. Postarali sa o ne v žrdi Lujza Paliderová (350 cm), guliarka Natália Váleková (14,07 m) a diskárka Barbora Jakubcová (44,75 m) a štafeta žien ŠK ŠOG Nitra v šprinte na 4×100 m (46,81 s).

V sobotu sa po 24-dňovej pauze spôsobenej zranením vrátil na dráhu šprintér Ján Volko, ktorý poľahky vyhral I. rozbeh na 200 m za 22,08 (vietor +2,7). S prehľadom postúpil do nedeľného finále, v ktorom zabojoval o svoj šiesty domáci titul a olympijskú miestenku na tejto trati. Titul síce vyšiel, no čas 21,16 s na olympijskú miestenku nestačil.

„Som veľmi sklamaný. Tento beh bol úplne katastrofálny. Vôbec neviem, prečo to takto dopadlo. S takýmto výkonom by som na OH veľa vody nenamútil. Myslel som si, že to bude lepšie, že sa aspoň pod 21 sekúnd dostanem. Drel som až do konca, ale keď som sa pozrel na časomer, nebol to príjemný pocit. Po troch týždňoch, keď som pre zranenie netrénoval, však môžem byť vôbec rád, že som mohol bežať a preteky dokončil zdravý,“ priznal Volko.

Beh na 1500 m jasne vyhrala Lucia Hrivnák Klocová (4:28,02), ktorá si vybojovala štvrtý titul majsterky SR v tejto disciplíne, ale prvý po šesťročnej pauze (2010, 2011, 2015, 2021). Víťazná tisícpäťstovka bola jej poslednou súťažou po tohtoročnom nečakanom návrate na atletické ovály, opäť sa totiž vracia do atletického „dôchodku“.

„Som rada, že som dosiahla čas pod 4:30 min. Vzhľadom k tomu, ako som sa cítila pred štartom, je to super. Začiatok sa mi nebežal zle, sama som si určila tempo, aké mi vyhovovalo, takže v závere som mala ešte dosť síl. Tento titul sa nedá porovnať s predchádzajúcimi, lebo vtedy bola moja kondícia i výkonnosť iná a aj telo fungovalo inak. Dnes som sa už evidentne cítila, že štyri tohtoročné štarty stačia,“ povedala Hrivnák Klocová pre oficiálny portál Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Lomnický do Tokia

V nedeľu si miestenku na olympijské hry v Tokiu vybojoval kladivár Marcel Lomnický. Na majstrovstvách Slovenska triumfoval výkonom 79,19 m. Tridsaťtriročný Lomnický sa predstaví na tretej olympiáde za sebou. Piaty kladivár z OH 2016 v Riu de Janeira si navyše o tri centimetre vylepšil osobný rekord. Jeho doterajšie maximum bolo 79,16 z Nových Zámkov ešte z roku 2014.

„Tréningy naznačovali už dávnejšie, že forma mi stúpa, a preto som si veril. Inak by som na šampionát ani nešiel. V Trnave som našiel ako vždy perfektné podmienky. Ziskom miestenky mi spadol zo srdca veľký kameň. Pre mňa dnes iná možnosť ako splnenie limitu neprichádzala do úvahy. Som rád, že sa to podarilo,“ povedal pre oficiálny server Slovenského atletického zväzu (SAZ) Lomnický.

Lomnický sa stal štvrtým slovenským atlétom s limitom a istotou účasti na olympiáde. Limit zo Slovákov mali už predtým na svojom konte aj chodci na 50 km Matej Tóth s Michalom Morvayom a prekážkarka na 400 m Emma Zapletalová. 

red, TASR, foto: FB/SAZ-Ján Luky Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na Dudinskej päťdesiatke najlepší zo Slovákov Úradník

Víťazmi 41. ročníka chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa v hlavnej súťaži na 35  km…