Domov CYKLISTIKA Neuveriteľná TdF: Pogačar ukradol krajanovi víťazstvo v poslednom momente

Neuveriteľná TdF: Pogačar ukradol krajanovi víťazstvo v poslednom momente

Cyklisti došli do Paríža, 107. ročník Tour de France je minulosťou. Na základe vývoja v posledných 10 dňoch nie je prekvapivé, že jeho víťazom je Slovinec, šokujúce však je, že to nie je Primož Roglič, ktorý obliekal žltý dres celkovo 11 etáp, ale jeho podstatne mladší krajan Tadej Pogačar.

Tohtoročná Tour de France bola iná.

Všade sa muselo dodržiavať množstvo bezpečnostných a zdravotných opatrení komplikujúcich život nielen tímom a cyklistom, ale aj fanúšikom či médiám.

Niektoré tímy sklamali, iné zas predviedli nadštandardné výkony, na najvyšší stupienok nevystúpil žiadny z top favoritov a Peter Sagan nezískal zelený dres.

Tak v skratke sa dá zhrnúť 107. ročník Tour de France. Fanúšikovia i odborníci sa však zhodujú, že napriek tomu, že dlho nebolo jasné, či sa vôbec uskutoční, ani to, či sa dokončí, bola skvelá.

Priniesla krásne momenty i množstvo emócií a zapíše sa tiež do historických análov.

Nové meno na cyklistickej mape

Roglič dal do časovky všetko, na Pogačara to nestačilo…

Meno žiadneho cyklistu nebude po 107. ročníku Tour de France rezonovať tak, ako meno slovinského cyklistu Tadeja Pogačara. 21-ročný mladík (v pondelok 21. septembra oslávil 22 rokov) si podmanil Tour behom 36 kilometrov predposlednej etapy.

Pravda počas celej Tour predvádzal skvelé výkony, no jeho časovka v 20. etape sa veľkými písmenami zapíše do histórie najslávnejších cyklistických pretekov.

Jeho krajan Primož Roglič sa do žltého dresu obliekol po prvýkrát v 10. etape a už to vyzeralo, že ho nikomu inému nepožičia.

Roglič s Pogačarom pred poslednou etapou

O všetkom rozhodla časovka

Až však prišla 20. etapa a s ňou jediná časovka tohtoročnej Tour. 36,2 kilometra z Lure do La Planche rozhodlo, že 30-ročný pretekár tímu Jumbo-Visma prišiel o 55-sekundový náskok v celkovom poradí a spolu s ním tak aj o žltý dres, ktorý 11 dní tak poctivo strážil.

Z výkonu, ktorý predviedol Pogačar v druhej časti trate, ktorá bola zakončené 5,9-kilometrovým stúpaním so sklonom 8,5%, sa ešte teraz mnohí nevedia spamätať.

Tímoví kolegovia Rogliča z Jumbo-Visma, ktorí sledovali dojazd najlepších jazdcov, v cieli len neveriacky krútili hlavami.

Pogačar vyhral časovku s priepastným náskokom minúty a 21 sekúnd pred Tomom Dumoulinom (Jumbo-Visma) a Richiem Portom (Trek-Segafredo).

Roglič skončil napokon piaty, no jeho manko minúty a 56 sekúnd napokon znamenalo aj stratu 59 sekúnd na Pogačara v celkovom poradí.

Tri dresy a tri vavríny

Luxusný náskok znamenal Pogačara, že v poslednej etape, kedy si 21-ročný mladík v službách UAE Team Emirates obliekol po prvýkrát žltý dres, mohol už len oslavovať životný úspech.

Svoju dominanciu podčiarkol Pogačar aj získaním bieleho dresu, pre najlepšieho mladého pretekára a bodkovaného dresu, ktorý je určený najlepšiemu vrchárovi.

Okrem toho si na svojej premiérovej Tour pripísal aj tri etapové vavríny (okrem 20. vyhral aj 9. a 15. etapu).

Bennet Saganovi nedal šancu

Súťaž o zelený dres, a teda o víťazstvo v bodovacej súťaži, bola tento rok zaujímavejšia ako po minulé ročníky, ktorým dominoval Peter Sagan.

Vôbec po prvýkrát sa stalo, že slovenský rýchlik v službách Bora-Hansgrohe nezískal na Tour zelený dres (nerátame TdF 2017, kedy bol Sagan diskvalifikovaný po 4. etape).

Sagan si na tohtoročnej „Starej dáme“ po prvýkrát obliekol zelený dres už v druhej etape, kedy však ešte nebol lídrom bodovačky.

Líder bodovacej súťaže Kristoff bol totiž zároveň celkovým lídrom a obliekol sa do žltého a druhý v poradí Mads Pedersen si ako líder súťaže mladých jazdcov obliekol biely dres.

Na čelo bodovacej súťaže sa Sagan dostal po tretej etape, a tak ako po iné roky, fanúšikovia verili, že to tak ostane až do Paríža. Ako sa už v nasledujúcich etapách ukázalo, tento rok mal Peter v tejto súťaži silného súpera.

V šiestej etape musel zelený dres požičať svojmu bývalému tímovému kolegovi Samovi Bennetovi (Deceuninck-Quick-Step), aby si ho vo ôsmej zobral späť.

V 10. etape však Bennett odpor nášho pretekára nadobro zlomil. Vďaka víťazstvu v nej si vytvoril 21-bodový náskok, ktorý až do Paríža len a len zveľaďoval.

Svoju dominanciu na špurtoch podčiarkol tým, o čom snívajú všetci špurtéri – víťazstvom v poslednej etape na Elyzejských poliach.

V konečnom súčte získal v bodovacej súťaži o 96 bodov viac ako Sagan a zaslúžene získal pri svojej prvej účasti na Tour de France zelený dres.

Víťazov doplnili Movistar a Hirschi

Pre úplnosť už len dodajme, že v tímovej súťaži dosiahli najlepší čas cyklisti Movistaru a za najbojovnejšieho jazdca vyhlásili organizátori švajčiarskeho cyklistu Marca Hirschiho zo Sunwebu.

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…