Domov INÉ Zimné športy Neuveriteľná Vlhová vyhrala aj v Lechu

Neuveriteľná Vlhová vyhrala aj v Lechu

Po tom, čo predminulý víkend vyhrala slovenská lyžiarka Petra Vlhová oba úvodné slalomy sezóny vo fínskom Levi, už vo štvrtok štartovala na pretekoch paralelného slalomu v rakúskom Lechu. A opäť bola najlepšia.

Desať jázd v paralelnom obrovskom slalome absolvovala vo štvrtok Petra Vlhová v rakúskom Lechu. A väčšinu v rýchlom slede za sebou. Nečudo, že na konci sa jej z očí zračila poriadna únava. Pri zvukoch slovenskej hymny si hlavu opierala o lyže. Všetko to však stálo za to.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Shiffrinovej vyznanie mame

Vyrovnané a náročné

Predpoludním sa 25-ročná Slovenka dvakrát predstavila v kvalifikácii a podvečer nasledovalo ďalších osem jázd v tzv. k. o. systéme proti štyrom súperkám. V tejto sezóne Svetového pohára zatiaľ suverénna Vlhová postúpila do 16-člennej vyraďovacej časti z celkovej tretej pozície z kvalifikácie.

Vo vyraďovačke postupne zdolala Holanďanku Adrianu Jelinkovú, Talianku Federicu Brignoneovú, Švédku Saru Hectorovú a vo finále aj najväčšie prekvapenie pretekov Američanku Paulu Moltzanovú. S prvými troma súperkami prehrala prvú jazdu a napokon to vždy tesne otočila.

V súboji o celkový triumf jej stačilo prísť bezpečne do cieľa, keďže jej súperka tri bránky pred cieľom spadla. Vlhová si pripísala 17. triumf vo Svetovom pohári a 38. pódiové umiestnenie.

„Bolo to celé veľmi vyrovnané a strašne náročné. Hodinu a pol som musela byť koncentrovaná na každú jazdu. Jedno zaváhanie a bola by som v hoteli v posteli. Každé kolo vo vyraďovacej časti bolo ako finále. Som šťastná, že som zvíťazila. Je to niečo také úžasné, že ani neviem, čo mám povedať“ uviedla Petra Vlhová v reakcii pre RTVS.

Excelentný úvod sezóny

Zverenka Livia Magoniho zvládla úvod sezóny excelentne. V štyroch pretekoch ani raz nechýbala na stupňoch pre víťazky a z toho trikrát stála na tom najvyššom. Už teraz má na konte 360 bodov a náskok 185 bodov pred Švajčiarkou Gisinovou.

Tretia je Talianka Bassinová s mankom 202 bodov. Najbližšie preteky by sa mali uskutočniť 5. a 6. decembra vo švajčiarskom St. Moritzi. Na rad prídu prvýkrát rýchlostné disciplíny, konkrétne dvakrát super G.

„Tri víťazstvá za šesť dní sú super. Mám to dobre rozbehnuté. Teraz sa teším, že si trochu oddýchnem a potom ideme ďalej. Znova budem dávať do toho všetko. Čaká ma preladenie na rýchlostné disciplíny. Dúfam, že mi to pôjde dobre,“ doplnila Vlhová pre RTVS.

Vlhová stúpa históriou

Tri víťazstvá za šesť dní a zisk 260 z celkového maxima 300 bodov. Fenomenálny vstup Petry Vlhovej do novej sezóny sa odráža aj v jej postupe historickým rebríčkom najúspešnejších zjazdárok Svetového pohára. Momentálne je so 17 víťazstvami na 26. priečke historického prehľadu najlepších, ale ešte zaujímavejšie vyzerá porovnanie s aktívnymi pretekárkami.

Z nich sú pred 25-ročnou Liptáčkou iba historická dvojka, Američanka Mikaela Shiffrinová (66 víťazstiev) a trinástka, Švajčiarka Lara Gutová­‑Behramiová (26). Talianka Federica Brignoneová má na konte o dve víťazstvá menej ako Vlhová.

Na čele celkového historického rebríčka je fenomenálna Američanka Lindsey Vonnová s 82 víťaznými pretekmi v bojoch o krištáľové glóbusy.

ano, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…