Domov HOKEJ NHL v Prahe: Česi nechcú ruských hokejistov

NHL v Prahe: Česi nechcú ruských hokejistov

Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky odkázalo klubom San Jose Sharks a Nashville Predators, že ich ruskí hráči nie sú v krajine vítaní. Zápasmi týchto dvoch tímov odštartuje 7. októbra v pražskej O2 aréne 105. ročník NHL, no je otázne, či sa v nich predstavia aj hokejisti s ruským pasom.

Prípadný zákaz vstupu do krajiny by sa týkal útočníkov Jakova Tretina z Nashvillu a Jevgenija Svečnikova zo San Jose. Obranca „žralokov“ Nikolaj Knyžov do Prahy nepocestuje pre zranenie.

„Môžeme potvrdiť, že Ministerstvo zahraničných vecí ČR poslalo list NHL, v ktorom upozorňuje, že Česká republika ani iný štát v bezvízovej Schengenskej zóne by v tejto chvíli nemal udeliť víza ruským hráčom pre vstup na naše územie,“ uviedol vo vyhlásení námestník ministra zahraničných vecí Martin Smolek podľa agentúry AP.

Ministerstvo ďalej dodalo, že zámorskú profiligu informovalo o prebiehajúcich rokovaniach o zákaze vstupu pre tých občanov Ruskej federácie, ktorí už predtým dostali platné víza.

Česká republika bola jedna z prvých krajín EÚ, ktorá po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu prestala vydávať víza ruským občanom. Výnimku predstavujú iba humanitárne prípady a ľudia prenasledovaní režimom ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Okrem dvoch zápasov v Prahe sa európske zápasy NHL budú hrať aj 4. a 5. novembra v Tampere. Fínska vláda zatiaľ nevyjadrila svoj postoj k prípadnému štartu ruských hráčov z tímov Colorado Avalanche a Columbus Blue Jackets.

Všetci alebo nikto

Odpoveď zámorských tímov sa však fanúšikom páčiť nebude. Hrozí totiž, že tímy do Prahy nepricestujú vôbec.

Hokejisti San Jose Sharks totiž neodcestujú do Prahy v prípade, že ruskí hráči v ich službách nedostanú víza pre vstup na české územie.

„Buď pôjdeme všetci, alebo nepôjde nikto,“ vyhlásil generálny manažér klubu Mike Grier. „Sme jeden tím. Nie je chyba hráčov, čo sa teraz deje.

Neurobili nič zlé, takže si nemyslím, že by za to mali byť potrestaní. Stojíme za nimi,“ zdôraznil generálny manažér. Grier sa spolieha na vedenie zámorskej profiligy, že situáciu vyrieši a do Prahy bude môcť odcestovať kompletný tím.

sam, TASR, foto: internet Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…