Domov INÉ Zimné športy Obrák v Killingtone zrušili, v slalome ďalšie pódium pre Vlhovú

Obrák v Killingtone zrušili, v slalome ďalšie pódium pre Vlhovú

Sobotný obrovský slalom Svetového pohára v americkom Killingtone zrušili pre nepriaznivé počasie. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová bola priebežne na skvelom 2. mieste. Nedeľný slalom počasie našťastie nepokazilo a Slovenka sa napriek veľkej chybe opäť postavila na pódium.

Najlepšie pretekárky Svetového pohára sa minulý týždeň presunuli do USA, v Killingtone však nemali na ružiach ustlaté.

Počasie zmarilo Vlhovej pódium

Organizátori museli odložiť sobotný štart pretekov o polhodinu, v americkom stredisku fúkal silný vietor a navyše padal sneh. Vlhová išla na trať ako prvá, takmer celú trať pokrývala hmla a podmienky sa postupne zhoršovali.

So štartovým číslom 9 vyštartovala na trať Rakúšanka Ramona Siebenhoferová a po jej dojazde do cieľa organizátori preteky prerušili, následne ich úplne zrušili.

Priebežnou líderkou bola Francúzka Tessa Worleyová, Vlhová na ňu strácala na druhom mieste osemnásť stotín. Jazda vôbec nevyšla domácej spolufavoritke Mikaele Shiffrinovej, ktorá nabrala stratu na líderku +1,38 s.

Vlhová zažila zrušenie pretekov po 1. kole obráku aj vlani. V rakúskom Semmeringu ich tiež zrušili pre silný vietor. Štart 2. kola najprv dvakrát odložili, Vlhová napokon nemohla zabojovať o víťazstvo. Po 1. kole vtedy viedla o 22 stotín sekundy pred Taliankou Martou Bassinovou.

Napriek chybe druhá

V nedeľu vládlo v Killingtone bezvetrie s mrazivými teplotami a nič nebránilo konaniu súťaže. Vlhová vyrazila na trať ako prvá, víťazka prvých dvoch slalomov z Levi jazdila isto, uvoľnene a bez väčších problémov.

Po 1. kole sa usadila na čele s náskokom dvoch desatín pred Shiffrinovou. Americká spolufavoritka sa nevyhla zaváhaniam, na treťom medzičase zaostávala o pol sekundy, až v spodnej časti zrýchlila a zredukovala stratu.

Priebežne tretia bola Holdenerová, ktorá zaostala za Vlhovou o 0,58 s. Ďalšie pretekárky nabrali už vyše sekundové manko. Trať druhého kola postavil Slovák Matej Gemza, jeden z trénerov Vlhovej.

Poveternostné podmienky sa zhoršili, začalo snežiť a okrem viditeľnosti sa postupne zhoršovala aj podložka. Shiffrinová vyštartovala razantne, z rytmu ju nevyviedla ani chyba v hornej časti, keď sa dostala do záklonu.

Dynamickou jazdou sa dostala jasne do vedenia a hodila rukavicu Vlhovej. Tá urobila obrovskú chybu po prvom medzičase, keď sa jej takmer skrížili lyže a musela prudko zabrzdiť, aby sa udržala v línii.

Takmer úplne zastala, takže na ďalšom medzičase už strácala 83 stotín, dokázala sa však rýchlo skoncentrovať, strminu i spodnú časť zvládla výborne a udržala si aspoň druhú priečku so stratou 75 stotín na Shiffrinovú. Tretia skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,83 s).

„Neviem, čo sa presne stalo. Zrazili sa mi lyže, stratila som rovnováhu. Bola to veľká chyba. Potom som musela riskovať. Mohlo to pre mňa dopadnúť aj horšie. Cítila som sa dnes skutočne dobre, keď riskujete, tak sa môže stať niečo také,“ povedala Vlhová po pretekoch.

V Killingtone stále druhá

Shiffrinová slávila v slalome 46. triumf v SP, čím sa v počte víťazstiev v jednej disciplíne vyrovnala rekordérovi Ingemarovi Stenmarkovi, legendárny Švéd dosiahol 46 prvenstiev v obrovskom slalome.

Vlhová sa po dvoch triumfoch v Levi musela tentoraz uspokojiť v slalome s druhou priečkou. Tá zostáva jej maximom v Killingtone, kde ju už štvrtýkrát predstihla iba Shiffrinová.

ňSlovenka dosiahla už 48. pódiové umiestenie v SP, z toho pätnásťkrát bola druhá (22-15-11). V tejto sezóne stála na pódiu vo všetkých štyroch súťažiach, v ktorých štartovala (2-1-1).

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

V Osrblí budú uskladňovať sneh

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí budú rovnako ako v popredných zahraničných stredisk…