Domov INÉ OH2020 bez zahraničných fanúšikov

OH2020 bez zahraničných fanúšikov

Na tohtoročných olympijských a paralympijských hrách v Tokiu nebudú diváci zo zahraničia. Japonskí organizátori to v sobotu oznámili predstaviteľom Medzinárodného olympijského aj Medzinárodného paralympijského výboru (MOV a MPV). Dôvod sú pandémia koronavírusu a obavy z jej ďalšieho šírenia.

Rozhodnutie o zahraničných divákoch padlo na sobotňajšom online mítingu, na ktorom sa zúčastnili predstavitelia MOV, MPV, japonskej vlády, Tokia a organizátori hier.

O zákaze vstupu zahraničných divákov sa hovorilo už niekoľko mesiacov, keďže podľa japonských úradov by to znamenalo veľké riziko ďalšieho šírenia pandémie.

Tento krok vo veľkom podporovala aj japonská verejnosť. Krajina doteraz zaznamenala asi 8 800 úmrtí na ochorenie COVID-19 a kontroluje šírenie vírusu lepšie ako iné krajiny.

„Mohli sme čakať do posledného možného termínu, ale diváci nie. Tí si musia zaistiť ubytovanie a letenky. Preto sme sa museli rozhodnúť včas, ináč by sme im spôsobili veľa nepríjemností,“ uviedla prezidentka organizačného výboru OH 2020 Seiko Hašimotová.

„Zdieľame sklamanie všetkých nadšených fanúšikov z celého sveta a samozrejme aj rodín a priateľov športovcov, ktorí chceli prísť na hry. Ja nám to veľmi ľúto. Vieme, že je to veľká obeta pre všetkých,“ uviedol prezident MOV Thomas Bach.

Podľa medializovaných informácií sa predalo do zahraničia asi milión vstupeniek. Organizátori prisľúbili vrátenie peňazí, no v jednotlivých krajinách o tom budú rozhodovať takzvaní autorizovaní predajcovia vstupeniek.

Niektorí z nich si podľa agentúry AP prihadzujú aj 20 percent k cene lístka a zatiaľ nie je zrejmé, či sa fanúšikom vrátia aj tieto náklady.

red, TASR,  foto: internetNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…