Domov FUTBAL Opora ženskej futbalovej reprezentácie Bíróová zbiera tituly v Rakúsku

Opora ženskej futbalovej reprezentácie Bíróová zbiera tituly v Rakúsku

Ženský futbal sa na Slovensku v posledných rokoch čoraz viac zviditeľňuje. Pomohli mu aj nedávne majstrovstvá Európy hráčok do 19 rokov. Veľa našich talentovaných reprezentantiek hráva v zahraničí.

Medzi ne patrí aj Alexandra Bíróová, ktorá legionárči v susednom Rakúsku. Šesť  rokov hrávala v SV Neulengbachu a teraz je druhý rok v St. Pöltene.

Ešte pred odchodom do Rakúska stihla so Šaľou získať majstrovský titul. „Začiatky v Rakúsku neboli ľahké, predsa len nemčinu som až tak dobre neovládala.

Z herného hľadiska som mala šťastie, lebo staršia hráčka na mojom poste skončila a ja som sa okamžite dostala na jej miesto do základnej zostavy.

V tréningovom procese som veľký rozdiel nezaregistrovala, no v úrovni ligovej súťaže, v nasadení a tvrdosti v zápasoch a podmienkach, to rozdiely boli. V rakúskej súťaži podobne ako u nás je desať tímov.

Nie všetky sú na dobrej úrovni. Pôsobí tu veľa zahraničných hráčok. Najväčší záujem je vždy o finálový zápas v pohári. Reprezentácia je však oveľa viac sledovaná. Rakúšankám sa však podarilo postúpiť na tohtoročné ME.“

Zahrala si aj Ligu majstrov

Rodáčka z Dunajskej Stredy nazbierala v prestížnych zápasoch ženskej Ligy majstrov spolu devätnásť stretnutí. „Stropom bolo štvrťfinále tejto súťaže.

Ak vezmeme do úvahy, že doteraz sa do hlavnej súťaže nikdy neprebojoval žiadny slovenský klub, účasť vo finálovej osmičke považujem za úspech. Pravda, vtedajší švédsky majster nám nedal šancu a po výsledkoch 1:8 vonku a 0:0 sme sa so súťažou lúčili.“

Alexandra pochádza z futbalovej rodiny a k futbalu ju priviedol jej otec. Z trénerov jej najviac pomohli všetci v Dunajskej Strede, ale aj František Urvay a Zsolt Pakusza. Veľmi dobre si pamätá na svoj prvý gól.

„Prvý gól som dala, keď som mala osem rokov a hrala som za chlapcov Dunajskej Stredy na halovom turnaji. Loptu som nechytateľne trafila do vinkla.

Zo zápasov v Rakúsku nikdy nezabudnem na finále pohára, ktoré sme hrali pred štyrmi rokmi. V 88. minúte sme prehrávali 0:3 a ja som potom dala dva góly a dokázali sme aj vyrovnať. Nakoniec sme však boli smutné, lebo sme na penalty prehrali.“

Opora reprezentácie

V reprezentačnom drese sa „Sany“ ako znie prezývka Alexandry Bíróovej vypracovala na jednu z opôr tímu trénera Pakuszu, veď v minulom roku sa prehupla cez métu 50 reprezentačných štartov.

Zároveň je tu badateľný rukopis slovenského kouča, ktorý dáva čoraz viac príležitostí mladým futbalistkám z nedávneho európskeho šampionátu žien do 19 rokov. Ako vníma súčasnú situáciu v tíme, v ktorom sa na scénu derie nová generácia mladých futbalistiek?

„Pred dvomi­‑tromi rokmi by mi ani nenapadlo, že v 25 rokoch budem patriť v repre medzi najstaršie hráčky. Talenty z 19-ky potreboval slovenský futbal ako soľ. To bez debaty. Len istý čas potrvá, kým sa zúročí ich potenciál.

V tejto fáze je to mierna nevýhoda, pretože novým hráčkam logicky chýbajú skúsenosti. Slovenská reprezentácia bola mladým družstvom už predtým, teraz je ešte mladšia.

Dievčatá stoja pred úlohou uvedomiť si, že seniorská reprezentácia nie je miesto, kam sa môžu ísť niečo naučiť. Tu sa hrá už na výsledky, tu už treba niečo hotové odovzdávať.

To, čo potrebujeme je, aby sa neuspokojili s tým, kam sa dostali, ale aby mali ambície vytlačiť skúsenejšie hráčky a vybojovať si miesto v základe. To je to, čo potrebujeme.“ 

Má pred sebou veľký cieľ

Veľmi by chcela s reprezentáciou Slovenska postúpiť na finálový turnaj ME, alebo MS. „Najbližšie budú ME v roku 2021. Verím, že v tejto kvalifikácii budeme úspešné. Rozdiely v ženskom futbale sa pomaličky ale isto zmenšujú a čoraz viac rozhodujú maličkosti.

Kým niekedy to vyzeralo v našich zápasoch proti top favoritom na „šestku“, dnes vieme, že za istých okolností môžeme pomýšľať na dobrý výsledok.“ Alexandra už tretí rok pracuje na polovičný úväzok na SFZ ako koordinátorka pre ženský futbal.

Futbal by chcela hrať do svojej tridsiatky. Túto sezónu má Alexandra našliapnuté k ďalšiemu titulu, keď so St. Pöltenom vedú ligu o sedem bodov.

 

Alexandra Bíróová

narodená: 13. 7. 1991
post: stopérka
klub: SKN St. Pölten
Najväčšie úspechy: Majsterka Slovenska 2008 so Šaľou, 5-násobná majsterka Rakúska s SV Neulengbach (2010, 2011, 2012, 2013, 2014). Jeden titul má so St. Pöltenom (2016), 3-krát vyhrala Rakúsky pohár s SV Neulengbach (2010, 2011, 2012) a jedenkrát s St.Pöltenom (2016). V reprezentácii Slovenska odohrala 58 zápasov a dala 6 gólov.

Juraj Valko, futbalsfz.sk, foto: SITA

Článok bol súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 13

 

 

 • Aj medzi ženami sa ukrýva futbalový talent

  Aj medzi dievčatami má Slovensko množstvo talentovaných futbalistiek. Jednou z nich je aj …
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
 • LM: Nečakané straty favoritov

  Minulý týždeň sa zápasmi 1. kola rozbehla skupinová fáza najlepšej futbalovej ligy na star…
 • Škrtelov víťazný návrat

  Bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel zaznamenal v drese trnavs…
 • Fortuna liga: Nováčik sa nakopol

  Slovan Bratislava nedokázal zvíťaziť už v druhom dueli po sebe. Vo 8. kole Fortuna ligy st…
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

LM: Nečakané straty favoritov

Minulý týždeň sa zápasmi 1. kola rozbehla skupinová fáza najlepšej futbalovej ligy na star…