Domov TENIS Osaková na grandslamoch stopercentná, ovládla US Open

Osaková na grandslamoch stopercentná, ovládla US Open

Z dôvodu pandémie koronavírusu sa minulý víkend v New Yorku rozhodlo o víťazoch ešte len druhého grandslamového tenisového turnaja roka. V ženskom pavúku dominovala Naomi Osaková, ktorá si vo Flushing Meadows pripísala už svoj druhý triumf (celkovo tretí na grandslamoch).

Pri neúčasti viacerých tenisových hviezd si účasť vo finále medzi ženami vybojovali deviatka rebríčka WTA japonská tenistka Naomi Osaková a Bieloruska Viktória Azarenková (WTA-27).

Americká forma finalistiek

Naomi Osaková i Viktória Azarenková predvádzali po tenisovom reštarte na americkom kontinente skvelý tenis a ešte pred US Open sa mali stretnúť vo finále turnaja v Cincinnati.

To však Osaková pre problémy s ľavou nohou vzdala bez boja a rozhodla sa šetriť sily na US Open. A dobre spravila.

Po tom, čo zdolala postupne Japonku Doi, Talianku Giorgiovú, Ukrajinku Kostyukovú, Estónku Kontaveitovú a Američanky Rogersovú a Bradyovú sa prebojovala po tretíkrát do finále grandslamového turnaja, druhýkrát vo Flushing Meadows.

Proti 22-ročnej Japonke sa vo finále predstavila 31-ročná bieloruská tenistka Viktoria Azarenková, pre ktorú to bola v New Yorku už tretia finálová účasť.

Bieloruska postupne zdolala Rakúšanku Haasovú, krajanku Sabalenkovú, Poľku Swiatekovú, Češku Muchovú, Belgičanku Mertensovú a v semifinále si poradila aj s domácou favoritkou Serenou Williamsovou.

Boj o tretí grandslamový titul

Finálový duel začala Bieloruska výborne, keď súperke zobrala už úvodné podanie a nakoniec vyhrala set 6:1.

Zdalo sa, že v nastolenom trende sa bude pokračovať aj v druhom sete, veď Azarenková zakrátko vyhrávala 2:0, no následne stratila svoje podanie, čo súperku nakoplo.

Japonka získala druhý set v pomere 6:3 a bola to práve ona, ktorá sa v tom rozhodujúcom dostala do veľkej výhody, keď vyhrávala už 4:1.

Skúsenejšia Azarenková sa vrátila do setu, keď sa jej podarilo brejknúť Japonku vo ôsmej hre. Brejk však nepotvrdila a dala tak Osakovej šancu podávať na zisk titulu.

Tá touto príležitosťou nepohrdla a víťazstvom 6:3 v treťom sete sa stala dvojnásobnou šampiónkou US Open (2018, 2020).

Zaujímavosťou je, že čo sa týka premieňania finálových účastí na turnajoch veľkej štvorky na tituly, je Osaková stopercentná. Okrem dvoch finálových účastí na US Open si zahrala finále aj v Austrálii, kde sa z titulu tešila v roku 2019.

Naproti tomu Azarenková ani svoju tretiu účasť vo finále newyorského grandslamu nepremenila na titul a ostáva tak na dvoch grandslamových tituloch z Australian Open (2012, 2013).

„V prvom sete som sa len prizerala tomu, čo robí moja súperka. Bola som nervózna a kvalita mojej hry nebola na vysokej úrovni. Od druhého setu som začala bojovať o každú loptičku.

Vravela som si, že finále sa nehrá preto, aby som sa tak rýchlo vzdala. Nechcela som prehru 1:6 a 0:6. Chcela som, aby si súperka zaslúžila svoje peniaze. V treťom sete som využila lepšie nastavenie.

Dôležité bolo, že som súperku brejkla relatívne skoro. Ak by to prišlo neskôr, zrejme by to bol ešte tesný zápas,“ povedala po zápase Osaková, ktorá si za víťazstvo pripísala finančnú odmenu 3 milióny dolárov a poskočila v rebríčku ATP na tretiu priečku.

Azarenka poskočila na 14. priečku, najvyššiu od januára 2017.