
V špecifickej sezóne poznačenej pandémiou koronavírusu sa organizátorom Tour de France predsa len podarilo usporiadať najslávnejšie etapové preteky. 107. ročník „Starej dámy“ napokon prebehol bez väčších problémov. Slovenských fanúšikov najviac zaujímal boj Petra Sagana a celkovo ôsmy zelený dres.
Tak ako každý rok, aj tento, cestoval slovenský cyklista Peter Sagan na Tour de France s jediným cieľom – vyhrať bodovaciu súťaž a priniesť do Paríža zelený dres.
Jeho meno sa akosi už stalo synonymom tohto dresu, veď nik v histórii cyklistiky nemá doma sedem zelených dresov z Tour de France. Vlastne, pokiaľ Sagana nediskvalifikovali (ako sa stalo po 4. etape v roku 2017), vždy s prehľadom bodovaciu súťaž vyhral. A to sa očakávalo aj tento rok.
Na začiatok v zelenom, ale…
Prvé etapy tohto ročníka boli určené práve špurtérom a ani Sagan sa netajil, že by rád niektorú z nich vyhral. Hoci sa slovenský cyklista vždy pri záverečných špurtoch pohyboval vpredu, etapu sa mu vyhrať nepodarilo.
Slovenský cyklista sa predstavil v zelenom drese už v druhej etape, hoci bol v bodovačke až tretí. Líder bodovacej súťaže Kristoff bol totiž zároveň celkovým lídrom a obliekol sa do žltého a druhý v poradí Mads Pedersen si ako líder súťaže mladých jazdcov obliekol biely dres.
No už po tretej etape svietilo meno Petra Sagana tam, kde sme ho chceli všetci vidieť. Na čele súťaže o zelený dres.
Vtedy sa však začal na pretekára Bora-Hansgrohe doťahovať jeho bývalý tímový kolega. Sam Bennett síce zobral Peťovi zelený dres na ôsmu a deviatu etapu, no v tej desiatej opäť patril Slovákovi.
Práve v tejto etape však prišiel v boji o zelené tričko zlom. Írsky pretekár v službách Decueninck-Quick-Step si svojím prvým víťazstvom na Tour pripísal v bodovacej súťaži 50 bodov a v tabuľke mal k dobru viac ako 20-bodový náskok.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Jedinečný 100-karátový diamant spod Tatier. Pripomeňme si 10 najpamätnejších triumfov Petra Sagana
O body ho obrali rozhodcovia
V nasledujúcej etape robil Petrov tím možné i nemožné, aby svojmu lídrovi vrátil jeho poznávačku. Sagan sa v záverečnom špurte dostal do dobrej pozície, a dokonca o milimetre zdolal Bennetta, no rovnaké milimetre mu chýbali na Ewana.
Nanešťastie, rozhodcovia jeho manéver pri predbiehaní Van Aerta posúdili ako nebezpečný a penalizovali ho preradením na koniec pelotónu a stratou získaných bodov.
V tom momente sa Bennett stal veľkým favoritom na víťazstvo v bodovacej súťaži. Hoci urobil
Sagan pre jeho zdolanie maximum, tohto roku mu vždy pár milimetrov chýbalo a napokon svoju stíhaciu jazdu ukončil po 19. etape, kedy pogratuloval Bennettovi k zisku zeleného dresu.
Elizejské polia si podmanil Bennett
Vyjadril však túžbu triumfovať na Elyzejských poliach v poslednej 21. etape. Aj v nej patril Sagan v záverečnom špurte medzi najlepších. Na Bennetta to však opäť nestačilo.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VIDEO: V Bore bol v tieni Sagana, teraz mu berie zelený dres
Slovenský rýchlik si pripísal „len“ tretie miesto, podobne ako v 10. etape. Práve tretie miesto bolo najlepším Saganovým umiestnením na tohtoročnej Tour. Aj preto v konečnom zúčtovaní stratil v súťaži o zelený dres na Bennetta priepastných 96 bodov.
Zvláštna sezóna favoritov
Peter Sagan, rovnako ako jeho tím Bora-Hansgrohe, išiel na Tour de France s vyššími ambíciami.
Nielen, že je to prvá Tour, na ktorej nezískal zelený dres (nerátame Tour de France 2017, kedy bol Sagan diskvalifikovaný po 4. etape), ale rovnako prvá, kedy nevyhral ani jedinú etapu.
Ťažko povedať, či za to môže príprava, ktorá kvôli pandémii koronavírusu musela byť výrazne modifikovaná, nízky počet pretekov v tomto roku, či Peťov vek. Faktom však je, že Sagan nie je jediný, kto zaostal za očakávaniami.
Samotná Bora chcela viac povedať aj do konečného umiestnenia.
Jej najlepší jazdec Lennard Kämna skončil so stratou viac ako dve hodiny na víťaza až na 33 mieste, Emmanuel Buchmann dokonca až za ním.
Úplným prepadákom bol 107. ročník Tour pre britský tím Ineos. Po tom, čo obhajca minuloročného víťazstva Egan Bernal po 16. etape odstúpil z pretekov pre problémy s chrbticou, sa najlepším pretekárom Ineosu stal Richard Carapaz na 13. priečke.
Stalo sa tak vôbec po prvýkrát od roku 2014, že nik z tohto tímu (predtým Sky) nevyhral celkové hodnotenie na „Starej dáme“.
Domáci priaznivci čakali isto viac aj od Juliana Alaphilippea, ktorý v minulom ročníku strávil 14 etáp v žltom drese.
Viac sa očakávalo aj od Nairoa Quintanu, Pierra Rollanda, Thibauta Pinota, Grega Van Avermaeta, ďaleko od stupňov víťazov sa pohyboval aj Matteo Trentin, na tie nedosiahol ani ďalší skvelý špurtér Elia Viviani.
ano, foto: SITA