Domov BASKETBAL Play-off NBA: Dončič a Mitchell prepisovali históriu, nestačilo to

Play-off NBA: Dončič a Mitchell prepisovali históriu, nestačilo to

V basketbalovej bubline v orlandskom Disney Worlde začala v noci na dnes vyraďovacia fáza NBA. Už prvé zápasy priniesli skvelé súboje a už v prvú noc play-off sa prepisovali historické tabuľky. Postarali sa o to mladé pušky Luka Dončič z Dallasu a Donovan Mitchell z Utahu.

Mitchell sa utrhol

Play-off tohtoročnej sezóny NBA otvoril súboj Denveru Nuggets a Utahu Jazz, a veru sa bolo na čo pozerať.

Súboj tretieho a šiesteho tímu Západnej konferencie priniesol skvelé basketbalové divadlo, ktoré vyvrcholilo až predĺžením. V ňom si predsa len lepšie počínal vyššie postavený tím a po víťazstve 135:125 pp sa ujal vedenia v sérii.

Víťazstvo Denveru však úplne zatienil hráč Utahu Donovan Mitchell.

Šikovný rozohrávač bodovo explodoval, keď zaznamenal 57 bodov, a to pri vysokej úspešnosti 57,6 % z poľa (33/19 vrátane trojkovej streľby 15/6) a 100% z trestných hodov (13/13). K tomu pridal aj 9 doskokov a 7 asistencií.

Týmto streleckým výkonom sa v historických tabuľkách zaradil na tretie miesto. Len Michael Jordan (63 bodov) v roku 1986 a Elgin Baylor (61 bodov) v roku 1962 zaznamenali v jednom zápase play-off viac bodov.Dončič v elitnej spoločnosti

Tejto noci došlo aj k ďalšiemu historickému zápisu a kto sleduje NBA pravidelne, vôbec ho neprekvapí, že sa oň postarala slovinská hviezdička v službách Dallasu Mavericks.

Luka Dončič hrá svoju druhú sezónu v NBA. V tej prvej sa síce stal nováčikom roka, no svoj tím do play-off nepotiahol. Tento rok sa však Dallas do vyraďovačky prebojoval, a to prvýkrát od roku 2016.

Pre Luku bol teda úvodný zápas série proti Los Angeles Clippers vôbec prvým play-off zápasom v NBA. Ak si niekto myslel, že by mu to mohlo zväzovať ruky, mýlil sa.

Hoci sme na veľké výkony tohto Slovinca zvyknutí, tentokrát predviedol nadštandardný výkon, ktorým opäť raz prepísal históriu súťaže.

Proti silnému tímu losangelských Clippers zaznamenal 42 bodov, 7 doskokov a 9 asistencií pri vysokej úspešnosti streľby z poľa 61,9 % (21/13). Vo svojom debutovom play-off zápase ešte žiadny hráč v histórii NBA toľko bodov nedal.

Zároveň je Luka len štvrtým hráčom histórie NBA, ktorý sa vo veku 21 rokov v zápase play-off prehupol cez 40-bodovú hranicu. Dostal sa tým do elitnej spoločnosti hviezd ako LeBron James, Tracy McGrady a Magic Johnson.

Na jeho smolu však podobne ako v prípade Mitchella, ani takýto výkon na výhru v zápase nestačil. Dallas podľahol Clippers 110:118.

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…