Domov BASKETBAL Po 11-tich rokoch bez Curryho či Jamesa

Po 11-tich rokoch bez Curryho či Jamesa

Basketbalová NBA má za sebou ešte len prvé kolo play-off, no už teraz je jasné, že vo finále tohtoročnej edície bude po prvýkrát od roku 2010 chýbať aspoň jedno meno z hviezdnej dvojice Curry – James.

Bolo to naposledy v roku 2010, keď sa na súpiske tímov, ktoré sa prebojovali do finále NBA (LA Lakers, Boston Celtics), neobjavilo meno Stephen Curry či LeBron James.

Prvý menovaný vtedy ešte len zbieral skúsenosti po tom, ako v roku 2009 vstúpil do ligy, ten druhý nedokázal preniesť svoj vtedajší tím Cleveland Cavaliers cez druhé kolo play­‑off proti Celtics. V nasledujúcich rokoch bola však táto dvojica taká dominantná, že sa v zámorí neodohralo jediné finále, v ktorom by chýbali obe tieto mená. Až do roku 2021.

14-krát sa mu to nestalo

Stephen Curry niesol ťarchu celého svojho tímu Golden State Warriors počas celej sezóny. Predvádzal fantastické výkony, no cez kritizovaný play­‑in formát sa nedokázal prebojovať do play­‑off. Proti boli vtedy LA Lakers, a práve LeBron James.

Najmä vďaka nemu si Lakers vybojovali siedmu pozíciu a v prvom kole play­‑off ich čakal druhý tím Západnej konferencie Phoenix Suns. Hoci mali Suns lepšiu východiskovú pozíciu, málokto by tipoval, že momentálne najväčšiu super­hviezdu ligy zastaví práve tím, ktorý sa do play­‑off neprebojoval od spomínaného roku 2010. A stalo sa.

Mladý tím vedený talentovaným Devinom Bookrom a z pozície rozohrávača dirigovaný skúseným Chrisom Paulom zdolal LA Lakers 4:2 na zápasy a ukončil tak nádeje zlatofialových na obhajobu titulu.

LeBronovi Jamesovi sa vôbec po prvýkrát v kariére stalo, že keď sa so svojím tímom dostal do play­‑off, neprešiel prvým kolom. Neuveriteľných štrnásťkrát James potiahol svoj tím cez úvodné kolo play­‑off, z toho až 10-krát to dotiahol do finále ligy (4-krát ligu vyhral).

Bez finalistov

Okrem Lakers, ako obhajcov titulu, sa úvodné kolo play­‑off stalo konečným aj pre druhých finalistov minulého ročníka. V minuloročnej „bubline“, hranej v areáli Disney World v Orlande, prekvapili basketbalovú verejnosť hráči Miami Heat, ktorí to dotiahli až do finále.

Tentokrát však Heat zaostali za očakávaniami a v prvom kole play­‑off bez čo i len jedného víťazstva svoju vyraďovaciu púť ukončili. Nad ich sily boli Grékom Antetokounmpom vedení Milwaukee Bucks.

ano, foto: TARS/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Gavel sa stal novým trénerom nemeckého Ulmu

Bývalý slovenský basketbalový reprezentant Anton Gavel sa stal novým hlavným trénerom neme…