Domov ATLETIKA Po 41 rokoch má Európa víťaza olympijskej stovky

Po 41 rokoch má Európa víťaza olympijskej stovky

Olympijským šampiónom v behu na 100 m sa stal taliansky atlét Lamont Marcell Jacobs v novom európskom rekorde 9,80 sekundy. Striebro získal Američan Fred Kerley za 9,84, bronzový skončil Kanaďan Andre de Grasse v čase 9,89.

Jacobs sa stal iba šiestym európskym šampiónom v najkratšom šprinte pod piatimi kruhmi od roku 1896 a prvým od roku 1980, keď triumfoval Brit Allan Wells.

Jacobs už v semifinále vylepšil kontinentálny rekord na 9,84 s a vo finále sa ešte o štyri stotinky zlepšil. Pre rodáka z amerického mesta El Paso to bola prvá medaila z významných podujatí, v marci však zvíťazil na šesťdesiatke na halových ME v Toruni v behu, v ktorom skončil tretí Ján Volko.

Strieborný Kerley úspešne zavŕšil svoju netradičnú transformáciu, keď na MS v Dauhe získal bronz ešte na 400-metrovej trati. Bronzový De Grasse získal tretiu individuálnu medailu na olympiáde, v Riu vybojoval bronz na stovke a striebro na dvojstovke.

Volko skončil v rozbehoch

Slovenský šprintér Ján Volko nepostúpil ani do semifinále, keď skončil časom 10,50 s siedmy vo svojom rozbehu, celkovo obsadil 46. miesto zo 61 pretekárov. Keďže smerom k postupu nemal veľké očakávanie, sklamal ho hlavne samotný výkon i dosiahnutý čas. Na postup bol potrebný čas 10,12 s, ten bol nad sily slovenského šprintéra.

„To je čas, ktorý momentálne nie je v mojich silách. Právom nepatrím do semifinále s takýmto výkonom. Svetová špička je veľmi nabitá, vedeli sme, že bude náročné posunúť sa. Ale výkon je slabý, to ma fakt sklamalo,“ povedal sebakriticky Volko.

red, TASR, foto: TASR/AP Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na Dudinskej päťdesiatke najlepší zo Slovákov Úradník

Víťazmi 41. ročníka chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa v hlavnej súťaži na 35  km…