Domov TENIS Polášek je prvým slovenským grandslamovým víťazom

Polášek je prvým slovenským grandslamovým víťazom

Hoci sa väčšina slovenských tenistov rozlúčila s prvým grandslamom roka hneď v prvých dňoch, jeden predsa len vyniesol našu vlajku na najvyšší piedestál. Filip Polášek so svojím deblovým partnerom Chorvátom Ivanom Dodigom dosiahli najväčší úspech svojich kariér, keď vo finále Australian Open zdolali obhajcov trofeje Američana Rajeeva Rama s Britom Joeom Salisburym.

Polášek s Dodigom už minulý rok siahali na finále. V semifinále však prehrali s domácou dvojicou Purcell/Saville. Tento rok si všetko vynahradili.

Najlepší zápas v živote

Po prvých troch zápasoch, ktoré slovensko­-chorvátska dvojica zvládla bez straty setu, prišli dva náročné duely, ktoré otestovali aj psychickú odolnosť neskorších víťazov. V semifinále proti chorvátskej dvojici Mektic/Pavič museli dokonca otáčať z 0:1 na sety.

Vo finále však nasadeným päťkám turnaja americko­-britskému páru Ram/Salisbury nedali šancu a zdolali ich v dvoch setoch 6:3, 6:4. Samotný Polášek označil tento zápas za najlepší vo svojom živote.

„Väčšinou som to ja, kto má počas zápasov výkyvy. Ivan je konzistentnejší hráč a dokáže mi pomôcť aj vo chvíľach, keď mi nevychádzajú údery. Dnes som sa však od začiatku chytil na returne a bolo z toho veľa winnerov. Snažil som sa returnovať kvalitne tak dlho, ako to pôjde a vychádzalo to,“ uviedol Polášek pre oficiálnu webovú stránku ATP.

„Aj keď si to človek veľakrát predstavuje, ako bude vo veľkých zápasoch hrať, ako bude všetky lopty zabíjať, realita je nakoniec vždy iná. To, že sa to teraz stalo vo finále grandslamu, je niečo neuveriteľné a ja som za to len rád,“ doplnil v rozhovore pre Rádio Slovensko.

Z tenisového dôchodku na vrchol

Poláškov úspech je o to pozoruhodnejší, že v podstate už ani nemal hrať tenis. Pre zdravotné problémy ukončil kariéru už pred siedmymi rokmi, aby sa však na kurty pred dvomi rokmi opäť vrátil.

Pri reštarte kariéry po päťročnej prestávke spôsobenej problémami s platničkou nemal veľké oči a nedával si konkrétne ciele. Chcel opäť nasať turnajovú atmosféru a baviť sa tenisom.

No a v nedeľu sa Filip Polášek po boku Ivana Dodiga tešil zo zisku titulu na Australian Open. Stal sa vôbec prvým slovenským mužským grandslamovým šampiónom v histórii.

Polášek s Dodigom si od začiatku sadli tenisovo i ľudsky. Už na prvom spoločnom turnaji v júni 2019 v tureckej Antalyi postúpili do finále. Vo Wimbledone sa pri spoločnej grandslamovej premiére prebojovali do semifinále.

Prišli turnajové tituly zo Cincinnati i Pekingu a úspešnú sezónu korunovali postupom na turnaj majstrov v Londýne. Aj rok 2020 začali sľubne, postupom do semifinále Australian Open.

Potom ich však pribrzdila pandémia koronavírusu, pre zranenia a choroby museli predčasne ukončiť sezónu. Na úvodný grandslam roka 2021 však prišli výborne pripravení a spanilú jazdu v Melbourne zakončili ziskom deblovej trofeje.

Napriek životnému úspechu ostáva slovenský tenista nohami na zemi. „Je to super úspech, ale na druhú stranu, chlieb zajtra lacnejší nebude. Treba si tento moment zapamätať, užiť si to.

Svet sa však nezastavil, každá sláva trvá dve minúty. Ja si to užijem, zapamätám si to, ale v konečnej fáze je to o tom, že najdôležitejšia je aj tak rodina,“ dodal Polášek.

Dodig už pozná chuť grandslamového víťazstva

Pre úplnosť dodajme, že pre Ivana Dodiga to bol už druhý grandslamový triumf. V roku 2015 triumfoval po boku Brazílčana Marcela Mela na antukovom Roland Garros v Paríži.

„S Filipom budeme mať na tohtoročný Australian Open množstvo nezabudnuteľných zážitkov a fantastických spomienok. Hráme spolu iba rok a pol a už máme v zbierke grandslamový titul.

Na kurte spolu zažívame veľa zábavy, veľmi dobre si rozumieme i mimo dvorca. Dúfam, že sa nám bude aj naďalej dariť,“ zhodnotil Dodig.

Darí sa na viacerých frontoch

Nielen na tenisových kurtoch prežíva Polášek skvelé obdobie. Slovenský deblista sa počas Australian Open, v piatok, stal druhýkrát otcom.

„Chcel by som sa poďakovať mojej partnerke, ktorá mi pred dvoma dňami porodila dcérku Olíviu­-Viktóriu. Je to naše druhé dieťa, ďakujem ti mama,“ uviedol počas slávnostného príhovoru Polášek, ktorý pôrod prežíval na diaľku.

„Keď sa začal pôrod, bol som nervózny, že tam nemôžem byť. V noci z piatka na sobotu som toho veľa nenaspal. Bol som v obavách, iba som čakal. Keď sa dcérka narodila, boli sme veľmi šťastní, na moment sme si s priateľkou zavolali. Obe sú zdravé, to je pre mňa prvoradé.

Bolo to najdôležitejšie, čo som si pred cestou do Austrálie prial. Aby všetko bolo v poriadku, ak pôrod bude bezo mňa.“ Napokon všetko dobre dopadlo a Polášek si svoju pohodu preniesol aj na dvorec.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

ITF v Trnave: Šramková s titulom v debli, Schmiedlovej neostali sily na finále

Trnava hostila minulý týždeň ženský tenisový turnaj na tvrdom povrchu ITF WTT W60, na ktor…