Domov FUTBAL Pre rasizmus sa zápas PSG – Basaksehir dohral až na druhýkrát

Pre rasizmus sa zápas PSG – Basaksehir dohral až na druhýkrát

Minulotýždňový duel 6. kola skupiny H Ligy majstrov medzi domácim Paríž Saint-Germain a Basaksehirom Istanbul sa dohral až na druhýkrát. Ten prvý, utorkový, totiž zmaril rasizmus štvrtého rozhodcu smerom k asistentovi trénera hosťujúceho tímu.

Z utorkového zápasu medzi PSG a Basaksehirom neuplynulo ani 15 minút, keď sa prestalo hrať a nasledujúce minúty namiesto futbalu priniesli akoby scény z filmu o pošliapaných právach obyvateľov tmavej pleti.

Hlavnými postavami boli rumunský náhradný rozhodca Sebastian Coltescu, asistent trénera Basaksehiru Pierre Webó a jeden z náhradníkov tureckého šampióna Demba Ba.

Bieleho nenazveš „belochom“

Coltescu pri bližšej identifikácii Webóa v súvislosti s jeho potrestaním červenou kartou použili slovíčko „Negro“, čiže „čierny“ a to výrazne nahnevalo Webóa aj Dembu Ba. Webó sa spýtal rozhodcu, prečo ho tak počastoval, a zapojil sa aj do roztržky za postrannou čiarou, za čo si vyslúžil červenú kartu.

Aj senegalský útočník Ba sa začal vehementne dožadovať vysvetlenia, prečo štvrtý rozhodca nazval bývalého kamerunského reprezentanta černochom, keď ľudí s bielou pokožkou nenazýva belochmi.

„Keď spomenieš muža tmavej pleti, prečo musíš povedať, že je čierny?,“ vykríkol Demba Ba aspoň desaťkrát. „To myslel vážne? Tomuto musíme čeliť? Ideme preč, toto je koniec,“ zachytili ruchové mikrofóny slová obrancu PSG Presnela Kimpembeho.

Zápas dohrali s inými rozhodcami

Obe mužstvá po incidente odpochodovali do šatní a po dvoch hodinách sa rozhodlo, že súboj H­-skupiny dohrajú v stredu. Avšak na starosti ho už mali iní rozhodcovia.

„Po diskusii s oboma klubmi sme prijali výnimočné rozhodnutie, že zostávajúce minúty zápasu sa odohrajú v stredu s novým rozhodcovským tímom. Zároveň urobíme všetko preto, aby sme celý incident dôkladne vyšetrili. Začíname ihneď,“ napísala vo vyhlásení Európska futbalová únia (UEFA).

Zápas sa v stredu napokon skončil vysokou výhrou domácich 5:1, keď sa hetrikom blysol Neymar a dva góly pridal Mbappé. Za hostí korigoval len Topal.

sam, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
  • LM: Nečakané straty favoritov

    Minulý týždeň sa zápasmi 1. kola rozbehla skupinová fáza najlepšej futbalovej ligy na star…
  • Škrtelov víťazný návrat

    Bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel zaznamenal v drese trnavs…
  • Fortuna liga: Nováčik sa nakopol

    Slovan Bratislava nedokázal zvíťaziť už v druhom dueli po sebe. Vo 8. kole Fortuna ligy st…
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

LM: Nečakané straty favoritov

Minulý týždeň sa zápasmi 1. kola rozbehla skupinová fáza najlepšej futbalovej ligy na star…