Domov CYKLISTIKA Pretekári na Gire protestovali

Pretekári na Gire protestovali

V 19. etape na talianskych Giro d’Italia došlo k nevídanému protestu samotných cyklistov. Tí pre zlé počasie žiadali organizátorov o skrátenie etapy, k čomu však nedošlo. Na protest si tak etapu skrátili sami.

Cyklistov profipelotónu čakalo v rovinatej 19. etape Giro d’Italia 258 kilometrov z Morbegna do Asti. To je vôbec najväčšia nádielka v jednej etape, spomedzi všetkých tohtoročných Grand Tour.

Keďže sa vinou koronavírusu jazdí tohtoročné Giro v októbrovom chladnom počasí, pretekári žiadali o skrátenie trate.

„Nezdalo sa nám rozumné odjazdiť 260 km po rovine, preto sme sa snažili nájsť kompromis. Na to, aby boli preteky zaujímavé, nie je potrebné absolvovať 260 km,“ argumentoval Austrálčan Simon Clarke z tímu EF Pro Cycling.

Skrátenia sa však cyklisti nedočkali a tak celý problém vyriešili po svojom. Na štart pretekov síce nastúpili, no následne zastavili. Vynútili si tak napokon skrátenie etapy.

Po dohode s organizátormi nasadli do tímových autobusov a nechali sa odviesť do Abbiategrassa, kde sa preteky reštartovali. Z takmer 260-kilometrovej porcie tak ostalo „len“ 124 kilometrov.

Tie najlepšie zvládol český cyklista Josef Černý z tímu CCC. Pre tím súťažiaci pod poľským sponzorom to bol vôbec prvý triumf na pretekoch Grand Tour a je možné, že i posledný.

Cyklistický tím pod touto značkou koncom roka 2020 totiž ukončí svoju činnosť. Odmenu za triumf v etape však nedostanú.

„Keďže cyklisti si protestom vynútili skrátenie etapy, niekto za to bude musieť zaplatiť. Všetky prémie za 19. etapu venujú organizátori Medicínskemu centru, ktoré bojuje proti chorobe COVID-19,“ vyhlásil šéf pretekov Mauro Vegni.

Medzinárodná cyklistická únia však cyklistov za protest pokutovať nebude. Ako vyhlásila Asociácia cyklistických profesionálov „zdravie musí zostať priorita, najmä v aktuálnom období pandémie COVID-19“.

sam, foto: SITA Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…