Domov HOKEJ Príde Bielorusko o MS?

Príde Bielorusko o MS?

Okolo dejísk majstrovstiev sveta v hokeji 2021 sa vynára čoraz viac špekulácií. Svetový šampionát má budúci rok hostiť lotyšská Riga a bieloruský Minsk. Práve druhý menovaný je z hľadiska aktuálnej politickej situácie pre mnohých neprijateľný a už sa hovorí o jeho náhrade.

Za bieloruský Minsk by údajne mohlo zaskočiť Rusko a spomína sa dokonca aj Kanada. Druhé dejisko lotyšská Riga je z politického hľadiska prijateľné, ale Lotyši nemajú ďalších 5 miliónov eur, aby turnaj usporiadali výlučne v ich krajine.

V Aréne Minsk by mali podľa pôvodného plánu hrať v A­‑skupine aj Slováci. Ich súpermi majú byť Rusi, Švédi, Česi, Švajčiari, Dáni, Briti a domáci Bielorusi.

S názorom nahradiť Minsk ruským dejiskom nesúhlasí viceprezident IIHF Kalervo Kummola. „Bolo by absurdné, ak by Moskva hostila zápasy namiesto Minska. Rusi boli jediní, ktorí podporili Lukašenka po prezidentských voľbách,“ uviedol Kummola.

Hrozí bojkot Minska?

Bieloruský prezident Lukašenko vyhral augustové voľby s drvivou väčšinou 80,1 % hlasov a už po šiesty raz sa postavil na čelo krajiny. Lenže toto víťazstvo vyvolalo vlnu hromadných protestov, ktoré trvajú do dnešných dní. A Bielorusko sa stáva politicky neprijateľné pre čoraz viac krajín Európy aj sveta.

„Tlak zo všetkých strán na tých, ktorí sú pripravení ísť na hokejový šampionát do Bieloruska, je už teraz obrovský. Napríklad vo Švédsku a Fínsku. Niekdajší skvelý hokejista Peter Forsberg v rozhovore pre Aftonbladet vyjadril názor, že nemá zmysel za súčasných podmienok cestovať do Minska.

Švédsky novinár Magnus Nyström z Expressenu napísal, že Kanada bude bojkotovať turnaj, ak bude nútená odletieť do Bieloruska,“ napísal ruský Sport­‑Express.

„René, vytoč Tretiaka“

Ten istý zdroj spomína ako alternatívu práve Rusko. A nepriamo núka do pozornosti prezidentovi IIHF Renému Faselovi nie Moskvu, ale dejisko ZOH 2014 Soči.

„Rusko je krajina, ktorá je historicky pripravená vždy podať pomocnú ruku. Máme nádherné Soči s príjemným podnebím, dobre fungujúcou infraštruktúrou a rozsiahlymi skúsenosťami s organizovaním najrôznejších turnajov.

René, ak si v slepej uličke, tak vytoč Romana Rotenberga a Vladislava Tretiaka. Nesklamú a urobia všetko, čo treba,“ pokračoval ruský zdroj.

Zatiaľ sa nič nemení

Prezident IIHF René Fasel a lotyšský premiér Krišjanis Karinš nedávno absolvovali videokonferenciu, na ktorej vyjadrili podporu lotyšským organizátorom v súvislosti s majstrovstvami sveta v roku 2021.

Zhodli sa, že prioritou bude bezpečnosť pre účastníkov, hoci v tejto chvíli vzhľadom na druhú vlnu pandémie koronavírusu nevedia odhadnúť, či sa šampionát bude môcť uskutočniť aj s divákmi na tribúnach.

Podľa Fasela naďalej platí, že organizátormi MS 2021 budú v termíne 21. 5. – 6. 6. dve krajiny – Lotyšsko a Bielorusko. „Nepochybujeme o tom, že bezpečnosť bude pre organizátorov na prvom mieste.

Zatiaľ nie sme pod tlakom, aby sme okamžite prijímali rozhodnutia týkajúce sa turnaja. Musíme neustále analyzovať situáciu v oboch krajinách,“ komentoval René Fasel.

red, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…