Domov FUTBAL Prvoligové kluby prišli o vyše 7 miliard €

Prvoligové kluby prišli o vyše 7 miliard €

Za posledné dekády sa futbal pretransformoval na kolotoč, v ktorom sa točia veľké peniaze. Svedčí o tom aj odhad Európskej futbalovej únie o tom, o koľko prídu futbalové kluby za posledné dve sezóny, ktoré výrazne poznačila pandémia koronavírusu.

Pandémia koronavírusu zmenili za posledný rok a pol naše životy od základov. Trpí aj šport, ktorý na niekoľko mesiacov v minulom roku úplne zastal a v posledných mesiacoch je konanie jednotlivých podujatí stále výrazne obmedzené. Z toho vyplývajú aj finančné straty, napr. z predaja lístkov.

Európska futbalová únia (UEFA) očakáva, že prvoligové kluby zaznamenajú za obdobie od leta 2019 do leta 2021 súhrnnú stratu vo výške 7,2 miliardy eur. Dôvodom je práve pandémia koronavírusu. Kluby z nižších súťaži by mali prísť o 1,5 miliardy.

Z uvedenej sumy tvorí 4 miliardy strata z predaja lístkov, 2,7 miliardy je z komerčných aktivít. UEFA zároveň predpokladá, že dokončenie sezóny v 38 európskych ligách zabránilo ďalšej strate vo výške dvoch miliárd eur.

Výdavky na prestupy v lete 2020 klesli v porovnaní s predchádzajúcim prestupovým obdobím o 39 %. V januári 2021 o ďalších 56 %. Aj z tohto dôvodu sa rekordné množstvo 15 prvoligových a 37 druholigových klubov v Európe ocitlo v roku 2020 v insolvencii, alebo opustili profesionálny futbal úplne.

Predtým bol najhorším rokom v európskom futbale rok 2011, keď sa vo finančných problémoch ocitlo 34 klubov.

ano, TASR, foto: shutterstock Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Calzona predstavil nového asistenta a nomináciu na LN

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona predstavil minulý týždeň…