Domov FUTBAL Rashford: Som hrdý na to, že som čierny

Rashford: Som hrdý na to, že som čierny

Anglický futbalista Marcus Rashford sa stal terčom rasistických urážok na sociálnych sieťach. Útočník Manchestru United uviedol, že nenávistné komentáre sa objavili po sobotnom ligovom zápase s londýnskym Arsenalom (0:0).

Rashford zareagoval na rasizmus tým najlepším spôsobom.

„Som čierny a som na to hrdý. Nikto ma svojím komentárom nedonúti zmeniť tento postoj. Ospravedlňujem sa, ak niekto čakal silnejšiu odpoveď, no ja sa k tomu neznížim,“ reagoval 22-ročný Rashford na twitteri.

Nenávistné komentáre sa rozhodol vymazať a nezverejnil ani ich obsah, považuje to totiž za nezodpovedné:„Sledujú ma deti všetkých rás po celom svete a nemusia to čítať. Mali by oslavovať farbu svojej pleti.“

Rasizmus na sociálnych sieťach skritizoval aj bývalý útočník Arsenalu Ian Wright, ktorý si myslí, že úrady ani samotné firmy nerobia dosť:

„Ak čierni futbalisti nehrajú dosť dobre, alebo si to ľudia myslia, zverejňujú rôzne emotikony či neprípustné komentáre. Existujú pritom spôsoby, ako týchto ľudí nájsť. Autority a samotné spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete by mali robiť oveľa viac.“

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Messi zarobí 555 miliónov

Sme s hráčmi

Nenávistné prejavy odsúdila aj Futbalová asociácia (FA), ktorá avizovala nulovú toleranciu k podobným incidentom. „Sme so všetkými hráčmi, ktorí sa stali obeťami rasizmu.

Takéto niečo je neakceptovateľné a budeme spolupracovať s vládou aj sociálnymi sieťami, aby sme vymietli diskrimináciu z nášho športu,“ citoval stanovisko FA web BBC.

Polícia koná, no „niečo sa musí zmeniť“

Približne v rovnakom čase polícia v Anglicku zatkla muža, ktorý rasisticky urážal iného futbalistu najvyššej súťaže na ostrovoch. Klub West Bromwich Albion informoval políciu o tom, že stredopoliar Romain Sawyers dostal správu s rasistickým obsahom počas utorkového zápasu s Manchestrom City (0:5).

V piatok večer zaistila polícia 49-ročného muža z Kingswinfordu, ktorý sa nachádza 18 kilometrov od West Bromwich. „Žiadame čo najprísnejšie potrestanie,“ citovala agentúra AP z vyhlásenia klubu.

V piatok zverejnil správy zo sociálnych sietí s rasistickým obsahom aj Reece James z Chelsea. „Niečo sa musí zmeniť,“ napísal v komentári 21-ročný reprezentačný obranca.

max, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Bradatý negatívny rekord Liverpoolu

Futbalisti FC Liverpool pokračujú v nepresvedčivých výkonoch v anglickej Premier League. N…