Domov TENIS Roger Federer vo finále Australian Open zdolal Nadala, má 18. veľký titul

Roger Federer vo finále Australian Open zdolal Nadala, má 18. veľký titul

Switzerland's Roger Federer, right, holds his trophy with Rod Laver after defeating Spain's Rafael Nadal, left, in the men's singles final at the Australian Open tennis championships in Melbourne, Australia, Sunday, Jan. 29, 2017. (AP Photo/Dita Alangkara)

Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil nad Španielom Rafaelom Nadalom za 217 minút 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 v nedeľňajšom finále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (16. – 29. januára, celková dotácia 50 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion).

V rozhodujúcom sete sa Federer dostal z manka 1:3. V „maratónoch“ teraz má štatistiku 27:20, zdolaný 19:9. Obaja zvládli päťsetový duel v semifinále. Švajčiar vo štvrtok prekonal krajana Stana Wawrinku (a už v osemfinále Japonca Kei Nišikoriho), Španiel v piatok Bulhara Grigora Dimitrova.

Federer získal svoj 18. titul na veľkej štvorke, premiérový od Wimbledonu 2012 a piaty na južnej pologuli po sezónach 2004, 2006, 2007 a 2010. V historickom prehľade na Majors vedie už o štyri trofeje pred Američanom Petom Samprasom a práve Nadalom (zhodne 14), ktorý čaká na pokračovanie od parížskeho Roland Garros 2014.

Tridsaťpäťročný Federer znížil v bilancii zo vzájomných duelov s tridsiatnikom Nadalom na 12:23. Nadviazal na predvlaňajšie finále zo svojho rodného Bazileja (6:3, 5:7, 6:3). Priamo v metropole Viktórie upravil na 1:3, rivalovi okrem iného podľahol vo finále ročníka 2009 (konkrétne 5:7, 6:3, 6:7 /3/, 6:3, 2:6).

Australian Open Tennis
Federer si odnáša 2000 bodov do svetového rebríčka ATP vo dvojhre a prémiu 3 700 000 AUD, Nadalovi patrí 1200 bodov a 1 850 000 AUD. Obaja v minulosti boli lídrami renkingu. Švajčiar sa v pondelok posunie zo 17. miesta nazad do Top 10, Španiel poskočí z 9. na 6. post.

Vyrovnaný priebeh

Nadal začal na nulu, Federer vyrovnal bez vážnejších ťažkostí, hoci mu príliš nechodilo prvé. Švajčiar sa v treťom geme blysol forhendom popri čiare a po Španielovej dvojchybe mal zúročiteľných 30:30. Inkasoval prasiatko a priebojný servis (1:2). Bekhendom popri čiare v pohode dal na 2:2. Nadal si nastavil piatu hru forhendovým obhodením – 3:2 a čisto aj 3:3.

Federer ponúkol bekhendový volej, bekhendom do protipohybu si vynútil 30:15 a forhendovým drajvom brejkbaly. Nadal vyhodil hrateľný bekhend, potvrdilo to Jastrabie oko. Švajčiar novými loptami suverénne potvrdil únik – 5:3. Po pomerne pasívnom vstupe sa rozpumpoval, pritlačil a viac mu fungoval servis. Španiel v tejto nezachytil súperovo stupňovanie. Federer sa v desiatom geme dopodával presvedčivo na 15 – 6:4.

Australian Open Tennis

Nadal esom zavŕšil vstupný gem druhej časti. Federer začal dvojchybou a bol neskoro pri forhende – 0:30. Agilnejšou hrou a aj vďaka milosrdnej páske (na 30:30) sa dočasne dostal z ťažkostí, ale naivný nábeh viedol k brejkbalu. Španiel takto mohol trestať forhendom ešte raz, ale z náročnejšej pozície neprehodil sieť – zhoda. Švajčiarov pokus o bekhendové obhodenie krížom tiež tesne neprešiel a potom ani bekhendový slajz – 0:2.

Keď Nadal pri potvrdzovaní viedol 30:0, zdalo sa byť momentum úplne na jeho strane, ale po pokazenom bekhende na 30:40 frustrovane plesol dlaňou do strún. Federer divoko prepálil forhend a čelil aj gembalu, vynútil si však zhodu číslo dva a dlhou rukou pri sieti ďalšiu šancu. Zahral pasívne a čoskoro sa 0:3 predsa stalo realitou.

Federer po oponentovom vzchopení mal fázu akejsi bezradnosti, vykoľajenosti a nepohody. Nadalov majstrovský return znamenal 0:40. Švajčiar si dvakrát pomohol podaním, ale prehnal obehnutý forhend – 0:4. Federer už nemal v tomto sete čo stratiť, opäť sa uvoľnil a forhendovým vstúpeným zakončením si doprial brejkbal. Premenil ho forhendovým blokom do uvoľnenej časti dvorca po vyšachovaní – už iba 1:4 a vzápätí aj 2:4.

Nadal včas odrazil nápor, na 5:2 sa dostal bez odovzdania čo i len fiftínu, zakončil to bodom priamo zo servisu. Federer prinútil súpera dopodávať si set. Španiel kvitoval zbytočnú bekhendovú chybu, presadil sa kombináciou vytláčací servis a zakončenie inam, Švajčiar pokazil ešte jeden bekhend a odletel mu defenzívny forhend.

Australian Open Tennis

Hral sa tenis špičkovej úrovne, ale občas vyznieval trošku akademicky, lebo aktéri sa navzájom dokonale poznajú a počínali si disciplinovane, nepúšťali sa do ničoho živelného. Bekhendový volej Federera do siete dodal Nadalovi už tretí brejkbal hneď na úvod tretieho dejstva, Švajčiar sa vo všetkých prípadoch zachránil esom a napokon išiel na 1:0, nepykal teda za premrhanie náskoku 40:0. Navyše, precíznou kombináciou odskočil na 30:0 na returne a forhendovou kontrou s použitím sily Španiela si doprial brejkbal. Potešil ho forhend spod nôh do siete – 2:0 a s veľkým prehľadom aj 3:0 (esom na nulu).

Intenzívnejúci Federer dal bekhendovým krosom na 30:15 vo štvrtom geme a postupným útokom nastolil dva brejkbaly. Neskorší tretí si vypracoval presným krížnym forhendom, inkasoval eso na „téčko“ a Nadal si vydrel zníženie na 1:3. Po takmer 10-minútovom geme prišiel ani nie 2-minútový – 4:1 pre Švajčiara. Španiel čelil brejkbalu po nezvládnutom defenzívnom forhende a len položil raketu na brutálny bekhendový return do rohu – 1:5. Federer dvojchybou klesol na 30:40, vytiahol dokonalý forhend inside-out. Proti neskoršiemu druhému brejkbalu si prospel servisom, druhý setbal premenil bekhendovým stopvolejom.

Otváracia pasáž štvrtého setu nepriniesla vážnejší rozruch, hoci Federerových 30:30 na príjme v prvej hre pôsobilo sľubne. Nadalových 30:0 na returne vo štvrtom geme po dvoch lacných forhendových chybách ešte nádejnejšie. Španiel aj pod vplyvom lekcie v podobe tretieho dejstva vedel, že musí hrať agresívnejšie a nie len striehnuť: forhendovou masážou si navodil 40:0 a pri druhej šanci nachytal Švajčiara v tzv. mŕtvej zóne – 3:1 a cez dve zhody 4:1. Federer bol náchylnejší na zbytočné chyby, Nadal ho minimálne dočasne vyduril z konceptu, gembal dal unikátnym forhendovým slajzovým „winnerom“.

Australian Open Tennis

Zahriaknutý Federer spadol forhendovou kontrou do siete na 30:40, tretím esom v geme sa popchol k upraveniu na 2:4. Nadal jednoznačne zvýšil na 5:2 a neskôr v deviatej hre pri podávaní na set sa mu absolútne nezachveli ruky. Bodom priamo zo servisu si dodal 40:0 a Švajčiar nezvládol bekhend. Zamieril na ošetrenie do šatne.

Krásny rozhodujúci set

Nadal zostal v strehu a laufe. Unikol na 30:0 na príjme na začiatku piateho setu a rezolútnym forhendom popri čiare na 40:15. Federer odpovedal tiež forhendom, ale potom z tejto strany zlyhal – 0:1. Švajčiar však odmietol kapitulovať, unikol na 40:15 na príjme. Prvý brejkbal si zmaril bekhendom do siete, pri druhom nemal nárok proti dôraznému útoku. Tretí mu nastavila páska siete, Španiel zabral ofenzívou a napokon išiel na 2:0.

Federer jasne upravil na 1:2. Nadal porovnateľne poľahky išiel na 30:0, lenže spáchal dvojchybu a len sa prizeral vstúpenému bekhendovému krosu. Švajčiar sa dostal aj na zhodu a oslavne zaťal päsť po bekhende popri čiare. Španiel sa zachránil krížnym bekhendom a napokon dal na 3:1. V tomto štádiu ťažil z väčšej účinnosti v dôležitých momentoch. Federer sa jednoducho dostal do kontaktu (2:3) a na príjme v šiestom geme mal sľubných 30:0. Nadalov prepálený forhend viedol k brejkbalu, Španiel ho eliminoval nekompromisným útokom a mal aj gembal, ale neskôr Federerov krížny bekhend znamenal ďalšiu šancu returnujúceho a Nadal pokazil príliš ambiciózny forhend – 3:3.

Australian Open Tennis

Švajčiar hnaný publikom preklopil na 4:3. Ešte búrlivejšie ovácie sa ozvali, keď v ôsmom geme ubúšil Španielovu obranu na 30:0. Nadal pod mohutnejúcim tlakom spáchal – extrémne nevhod – dvojchybu. Vymazal všetky tri hrozby, nepustil Federera do hry. Švajčiar v najkrajšej výmene zápasu forhendom popri čiare nadobudol štvrtú príležitosť. Španiel si pomohol podaním. Federer forhendom získal piatu možnosť a returnom dostal Nadala do neriešiteľného uhla – 5:3.

Španiel pri prijímaní proti prehre zrazu mal 30:0, keď Švajčiar vložil priveľa sily do bekhendu. Federer dal cenné eso, ale neodolal útoku zakončenému volejom pol metra od siete – 15:40. Švajčiar rutinovane obstál a pri zhode sa presadil priamo servisom, mečbal si zmaril forhendovou chybou. Esom si navodil druhú šancu a titul získal vstúpeným forhendom, potvrdilo to Jastrabie oko.

SITA, ko;mp

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Molčan triumfoval v Helsinkách

Slovenský tenista Alex Molčan triumfoval na challengrovom turnaji v Helsinkách. V nedeľnom…