Domov CYKLISTIKA Roglič po roku opäť ovládol španielsku Vueltu

Roglič po roku opäť ovládol španielsku Vueltu

Slovinec Primož Roglič z tímu Jumbo-Visma potvrdil skvelú tohtoročnú formu, keď obhájil celkové prvenstvo na etapových cyklistických pretekoch Vuelta a Espaňa. Napravil si tak chuť po Tour de France, kde skončil druhý.

V nedeľu skončila posledná Grand Tour tohtosezónneho cyklistického kalendára. Španielska Vuelta oslavuje rovnakého víťaza ako pred rokom.

Výnimočná sezóna

Slovinec Primož Roglič síce v záverečnej etape s tradičným cieľom v Madride finišoval v štvrtej desiatke, avšak v rovnakom čase ako jej víťaz Pascal Ackermann z tímu Bora-Hansgrohe.

V celkovom súčte prišiel do Madridu v najrýchlejšom čase, 24 sekúnd pred Ekvádorčanom Richardom Carapazom z britského Ineosu a viac ako minútu pre Britom Hughom Carthym z EF Pro Cycling.

Roglič si tak opäť z Vuelty odváža červený dres pre absolútneho víťaza, ale aj zelený pre víťaza bodovacej súťaže.

„Jazdu ulicami Madridu sme si užívali. Je krásne ukončiť celú sezónu takto. Bol to mimoriadne výnimočný rok,“ zhodnotil Roglič, ktorého vlani vyhlásili za najlepšieho športovca v Slovinsku.

Roglič na tohtoročnej Vuelte vyhral spolu štyri etapy, vlani si na svoje konto pripísal len jeden etapový triumf. Stal sa prvým jazdcom histórie, ktorý na Vuelte dva roky po sebe ovládol celkovú klasifikáciu aj bodovaciu súťaž.

„Je krásne získať na konci roka červený aj zelený dres,“ povedal Slovinec.

Napravil si chuť

Tridsaťjedenročný niekdajší skokan na lyžiach siahal na svoje druhé celkové prvenstvo na podujatiach Grand Tour už v septembri, no vtedy mu úspech na Tour de France vo Francúzsku vyfúkol tesne pred koncom krajan Tadej Pogačar.

Vuelta a koronavírus

Ani tohtoročnú Vueltu neobišli obmedzenia týkajúce sa pandémie koronavírusu. Organizátori museli zrušiť tri naplánované etapy na území Holandska hneď v úvode, jazdiť sa pôvodne malo aj v Portugalsku či Francúzsku.

Napokon však pretekári jazdili iba v Španielsku. Tradične má Vuelta až 21 etáp, tentokrát ich bolo iba 18. Zmenu priniesli aj úvody jednotlivých etáp.

Kým v minulosti sa jazdci na štarte prezentovali podpisom v prezenčnej listine, tentokrát ich prítomnosť potvrdzovala aplikácia na rozoznávanie tváre, aby sa čo najviac predišlo kontaktu s perom či iným povrchom.

Organizátori tiež pravidelne žiadali fanúšikov, aby sa nezdržiavali v priestore cieľa. Jazdci, členovia tímov a aj organizátori tiež pravidelne podstupovali testovanie na ochorenie COVID-19.

sam, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Peter Sagan ôsmykrát majstrom Slovenska

Peter Sagan získal v nedeľu svoj ôsmy titul majstra Slovenska v cestnej cyklistike. Na 197…