Domov História športu Rovnaké priezviská vo svete športu, ktoré nie sú náhodné

Rovnaké priezviská vo svete športu, ktoré nie sú náhodné

Vo svete športu je niekoľko športovcov, ktorých toho navzájom veľa spája. Nie je to len chuť do toho čo robia, ale často aj spoločné priezviská. Športové rodiny nie sú vo svete ničím výnimočným. Súrodenecké dvojice alebo deti slávnych športovcov, ktorí po svojich rodičoch zdedili to najcennejšie, a to talent.

V týchto dňoch oslávi svoje 43. narodeniny bývalý ruský hokejový útočník Valerij Bure. Okrem toho, že na konte má dve medaily z olympijských hier, nie je jediný v rodine, ktorý sa môže pýšiť úspechom v športe. Netreba si klásť otázku, po kom športový talent zdedil.

Jeho otcom je sovietsky plavec, štvornásobný olympijský medailista, Vladimir Bure. Po skončení kariéry sa presťahoval do Ameriky, kde pracoval ako fitnes konzultant pre hokejové tímy.

Ich rodinná tradícia v športe však ani zďaleka nekončí. V hokeji sa preslávil aj brat Valerija, Pavel Bure. Bol známy vďaka svojmu veľkému zrýchleniu, pre ktoré dostal prezývku „Ruská raketa“.

Jeho zbierka medailí je tiež široká. Má v nej dve medaily z olympijských hier, dve z majstrovstiev sveta, a niekoľko z juniorskej kariéry. Pavel sa predstavil v najvyššej ruskej lige, kde obliekal dres tímu CSKA Moskva a tiež si zahral aj v najprestížnejšej NHL.

Od roku 2012 je členom Hokejovej siene slávy v Toronte a tiež je považovaný za jedného zo 100 najlepších hráčov v histórii NHL.

Športovec, ktorý chce vystúpiť z tieňa svojho slávneho otca

Poznáme niekoľko detí športovcov, ktoré síce používajú iné športové náčinie, ako ich rodičia, no v úspechu naďalej pokračujú. Jedným z nich je syn slávneho sovietskeho atléta, skokana o žrdi, ktorý sa v tejto disciplíne stal olympijským víťazom, trojnásobným majstrom sveta a majstrom Európy.

Reč je o Sergejovi Bubkovi st., ktorého úspechy sú nezabudnuteľné. Jeho syn, Sergej Bubka ml. je tenista, no jeho úspechy zatiaľ otca neprekonali.

Momentálne sa v rebríčku ATP nachádza na 145. mieste a dúfa, že raz sa o ňom nebude hovoriť ako o synovi slávneho atléta, ale ako o slávnom tenistovi.

Súrodenecké dvojice

Najslávnejšími tenisovými sestrami sú bezpochyby sestry Williamsové. Obe do vienka dostali jedinečný talent. Obe patria medzi špičku svetového tenisu a obe sa dokonca dostali na prvú pozíciu svetového rebríčka WTA.

Mladšia Serena je štvornásobná olympijská víťazka a v tenise zatiaľ zarobila najväčšiu finančnú čiastku. Známym súrodeneckým párom je aj dvojica hokejistov Mikka a Saku Kivovcov.

Starší Saku bol dlhoročným kapitánom Montrealu Canadiens a neskôr hráčom Anaheim Ducks. Bol tiež fínskym reprezentantom a svoju kariéru ukončil v roku 2014.

Jeho mladší brat Mikko Koivu v NHL obliekal dres Minnesoty Wild, kde je tiež kapitánom. Okrem úspechov za veľkou mlákou zbiera medaily aj v národnom tíme Fínska.

Slovenskí súrodenci, ktorí ťahajú za jeden povraz

Vodní slalomári bratia Hochschornerovci zaznamenali pre Slovensko niekoľko úspechov. Sú trojnásobní olympijskí víťazi a trojnásobní majstri sveta. Táto zohratá dvojica zbierala jeden úspech za druhým a nikdy svojich fanúšikov nesklamali.

Hoci nie sú súrodenci, ale spoľahnúť sa na seba môžu aj bratranci Škantárovci. Peter a Ladislav sú v súčasnosti pýchou slovenského vodného slalomu.

Ich úspech na Olympijských hrách v Riu 2016 bol pre divákov dôkazom, že vodné športy na Slovensku stále patria medzi najlepšie.

Hokejové rodiny na Slovensku

Bezpochyby najznámejšou rodinou ktorá sa na Slovensku venuje hokeju sú Hossovci. Najstarší František Hossa je bývalým hokejovým obrancom a dnes je známy najmä ako tréner.

Národný tím Slovenska priviedol k mnohým úspechom na majstrovstvách sveta. Jeho synovia Marián a Marcel sa takisto venujú hokeju a svoje umenie ukazujú v tých najprestížnejších svetových hokejových ligách. 

Sága rodu Šťastných

Marián, Peter a Anton Šťastní emigrovali zo Slovenska v roku 1980. Ich hráčska kariéra pokračovala v zámorskej NHL, kde všetci traja zaznamenali niekoľko úspechov.

Petrovi obaja synovia sa tiež venujú hokeju na profesionálnej úrovni. Syn Paul momentálne hráva v tíme St. Louis Blues a syn Yan v poslednej sezóne hral v ostravskom klube HC Vítkovice Ridera.

puma, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 20, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

http://sportzurnal.sk/2091/sport-zurnal-20-sportove-rodiny-prinasaju-uspechy-aj-slovensku/

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Deň, kedy hokejové tribúny zaplnil smútok

7. septembra 2011 zasiahla nielen hokejový svet obrovská tragédia. Let lietadla Jak-42, na…