Domov HOKEJ S Faselom sa lúčili aj Slováci

S Faselom sa lúčili aj Slováci

Na počesť dosluhujúceho prezidenta Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Reného Fasela sa minulý štvrtok v Petrohrade uskutočnila hokejová exhibícia. V športovom paláci Jubilejnyj proti sebe nastúpili legendy Ruska proti legendám výberu sveta. V drese výberu sveta nechýbali ani Slováci Miroslav Šatan, Ladislav Nagy a Martin Štrbák.

Palác Jubilejnyj hostil MS v hokeji v rokoch 2000 a 2016. Pred zápasom mali príhovor kapitáni výberov Fín Jari Kurri a Vjačeslav Fetisov, obaja ocenili Faselovu prácu za uplynulé desaťročia pri popularizácii ľadového hokeja na celom svete a budovaní mostov medzi národmi.

Fasel sa v zápase predstavil ako rozhodca a už v prvej minúte signalizoval úvodný gól zápasu, ktorý strelil Šatan.

Na ľade sa objavilo niekoľko skvelých hráčov z minulosti, v tíme Ruska napríklad Pavel Dacjuk, Alexander Mogiľnyj, Igor Larionov, či Alexej Kasatonov, spoluhráčmi slovenských hokejistov boli okrem iných aj Petr Bříza, Jiří Šlégr, či Esa Tikkanen. Zápas sa napokon skončil nerozhodne 4:4.

Uviedli ho do Siene slávy

Už v piatok slávnostne uviedli Reného Fasela do Siene slávy IIHF. Fasela, ktorý bol najdlhšie slúžiaci šéf svetového hokeja v jeho 111-ročnej histórii, zvolila do Siene slávy jednomyseľným verdiktom historická komisia IIHF.

Je jedinou osobnosťou, ktorú tento rok uviedli do hokejovej dvorany. Zvyčajne musí hráč či funkcionár na vstup do Siene slávy čakať minimálne dva roky po ukončení činnosti, v prípade Fasela však urobila komisia výnimku.

„Je to významné privilégium. Moja rodina je tu so mnou, je ťažké nebyť v tejto chvíli emotívny a zostať chladný,“ povedal Fasel pri rozlúčke s 27-ročným prezidentským pôsobením.

Počas neho sa rozrástol počet členov IIHF z 50 na 81. Fasel je povolaním zubár, ako hráč nastupoval v rokoch 1960-1972 za švajčiarsky klub HC Fribourg­‑Gottéron, následne sa stal rozhodcom.

Od roku 1985 bol prezident Švajčiarskej hokejovej federácie, za šéfa IIHF ho zvolili v roku 1994.

sam, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sekera ukončil kariéru

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera ukončil vo veku 36 rokov aktívnu kariéru. Hoci ma…