Domov FUTBAL S neúspešnou kvalifikáciou sme sa rozlúčili vysokým víťazstvom

S neúspešnou kvalifikáciou sme sa rozlúčili vysokým víťazstvom

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala minulý týždeň posledné dva zápasy H­‑skupiny kvalifikácie na MS 2022. Vo štvrtkovom domácom zápase síce len remizovala so Slovinskom, no v nedeľňajšom si pripísala vysoké víťazstvo na trávniku Malty.

Pykali sme za chyby

V súboji so Slovinskom hrali Slováci o konečné tretie miesto v tabuľke. Na Štadióne Antona Malatinského v Trnave otvoril skóre v 18. minúte hlavou Miha Zajc po peknej akcii Andraža Šporara.

Slováci vyrovnali v druhom polčase z penalty vďaka Ondrejovi Dudovi, keď po druhej žltej karte musel ísť predčasne z ihriska Miha Blažič.

Hostia sa ale vzápätí opäť ujali vedenia po hlavičke Mihu Mevlju, v 74. minúte domáci opäť vyrovnali vďaka Dávidovi Strelcovi. V ôsmom vzájomnom zápase sa tak rodila štvrtá remíza, Slováci nad Slovincami zatiaľ vyhrali len raz.

V priamom súboji o tretie miesto v tabuľke ho slovenskí sokoli uhájili o skóre. „Je mi ľúto, že sme to zase nezvládli výsledkovo. Spravili sme dve hlúpe chyby, za tie sme kruto pykali.

V prechodovej fáze a vo vedení útoku sme ukázali veľkú kvalitu, no v šestnástke sa nevieme presadzovať. Po vylúčení hráča Slovinska bolo do kvalitnej defenzívy ťažké niečo vymyslieť, v závere nám chýbalo povestné šťastie.

Futbal je o chybách, mužstvo sa na gól strašne narobí a my naopak ľahko inkasujeme. V závere sme už hrali vabank, ale v podstate to nepomohlo. Výkon bol opäť na úrovni,“ zhodnotil posledné domáce vystúpenie v kvalifikácii tréner národného tímu Štefan Tarkovič.

Rozlúčka ako sa patrí

S kvalifikáciou ale aj kalendárnym rokom sa Slováci rozlúčili na Malte. Tarkovič urobil v základnej zostave sedem zmien oproti štvrtkovému zápasu v Trnave so Slovincami a vyplatili sa.

Od úvodného hvizdu nastúpili Martin Dúbravka, Martin Koscelník, Dávid Hancko, Tomáš Suslov, Albert Rusnák ml., Ondrej Duda aj David Strelec. Už v 16. minúte hostia na štadióne v Ta‘ Qali viedli 3:0 po dvoch góloch Alberta Rusnáka a jednom Ondreja Dudu.

Na začiatku druhého polčase domáci dostali dve červené karty, triumf favorita potom spečatil ďalšími dvoma gólmi Duda, pri reprezentačnom debute sa do listiny strelcov zapísal aj striedajúci Vernon de Marco.

Slovákom sa podarilo odčiniť zaváhanie s Maltou z prvého zápasu v marci v Trnave (2:2). V 10. doterajšom vzájomnom stretnutí dosiahli 8 výhru, v bilancii s týmto súperom majú zapísané aj dve remízy.

Víťazstvo 6:0 bolo najvyšším na ihriskách súperov v kvalifikáciách ME či MS. „Som rád, že v úvode zápasu sme boli takí efektívni. Je to satisfakcia, lebo predtým sme takí neboli.

Z môjho pohľadu veľká spokojnosť. O tom je káder, že hráči poznajú spôsob, ako chceme hrať a striedajúci hráči potvrdili, že sú konkurenciou a môžu byť prínosom,“ zhodnotil posledný kvalifikačný duel Tarkovič.

„Ešte som nikdy nedal hetrik, tak je to niečo nové. Som rád za góly aj výkon, lebo sme sa rozlúčili s kvalifikáciou tak, ako sa má,“ uviedol spokojný Duda. Spokojnosť neskrýval ani premiérový strelec v slovenskom národnom tíme.

„Bol to neuveriteľný moment, keď som dal gól, neuvedomil som si to poriadne. Nevedel som, či sa mi nesníva. Som rád, že sme vyhrali. Som šťastný za prvý gól za reprezentáciu Slovenska,“ uviedol naturalizovaný Slovák Vernon de Marco.

Mužstvo má budúcnosť

V tabuľke H­-skupiny skončili sokoli na treťom mieste o skóre pred Slovinskom s výslednou bilanciou 3 víťazstvá, 5 remíz a 2 prehry. Na svetový šampionát do Kataru, resp. do jarnej baráže o mundial sa nedostali, rozhodnuté o tom bolo už po októbrových kvalifikačných zápasoch.

Napriek tomu našiel reprezentačný tréner vo vystúpeniach národného tímu aj pozitíva. „Retrospektívne, vstup do kvalifikácie nebol úspešný a optimálny, bolo tam veľa vecí, na ktoré sa ale nechcem vyhovárať.

Zápasy sme nezvládli výsledkovo. Po septembri už mužstvo začínalo fungovať v dimenziách, v akých chceme a potrebujeme. Toto mužstvo má budúcnosť,“ uzavrel kvalifikačný cyklus Tarkovič.

sam, TASR, foto: TASR/Michal Svítok, AP