Domov CYKLISTIKA Sagan na MS bojoval o medailu, zvíťazil Evenepoel

Sagan na MS bojoval o medailu, zvíťazil Evenepoel

Belgický cyklista Remco Evenepoel suverénne triumfoval v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na MS v austrálskom Wollongongu. Slovenský reprezentant a trojnásobný majster sveta Peter Sagan finišoval na siedmej priečke, keď v závere trate dlhej 266,9 km špurtoval o medailu.

Na účastníkov kategórie elite čakal najprv približne 60 km dlhý nájazd so stúpaním na Mt. Keita (7,5 km, 5,7 %) a potom absolvovali dvanásť 17-kilometrových okruhov, na ktorých museli zakaždým zdolať krátke, ale ostré stúpanie Mt. Pleasant (1,1 km, 8,8 %) s maximom až okolo 14  percent.

Tesne pred finišom sa nachádzal ešte krátky kopček, dohromady bolo potrebné zvládnuť približne 4 000 výškových metrov.

Juraja Sagana bolo vidno

Pôvodný únik, do ktorého sa zapojilo sedemnásť jazdcov, ťahal predovšetkým Juraj Sagan, ktorý sa s profesio­nálnou cyklistikou lúčil. Kontakt stratil 76 km pred páskou práve v stúpaní na Mt. Pleasant.

Únik sa skončil vyše 67 km pred cieľom, Peter Sagan sa v tom čase držal v hlavnom balíku aj s belgickým spolu­favoritom Woutom Van Aertom.

Neskôr sa odpojila až 26-členná vedúca skupina, ktorej náskok narástol v nájazde do záverečných troch okruhov na viac než dve minúty.

Slováci sa snažili približne 50 km pred cieľom spojiť s lídrami, pracoval na tom Juraj Sagan, no jeho tempo na to nestačilo. Ako najväčší favorit na zlato sa vyprofiloval Evenepoel.

Z vedúcej skupiny sa najprv odpútal spoločne s Kazachom Alexejom Lucenkom, toho neskôr striasol a približne 30-kilometrovým sólom si prišiel pre ďalší veľký úspech v kariére.

Dvadsaťdvaročný Belgičan triumfoval v tejto sezóne na španielskej Vuelte i na prestížnych klasikách Liege–Bastogne–Liege a San Sebastian.

Na tohtoročnom šampionáte predtým získal bronz v individuálnej časovke. Dvojnásobný juniorský majster sveta z roku 2018 získal premiérový dúhový dres medzi mužmi.

„Je neuveriteľné, že som vyhral. Po tom, ako som získal titul aj medzi juniormi, mám ďalší dres. Boli to veľmi ťažké preteky, vyše šesť hodín v sedle.

Po takej dlhej a ťažkej sezóne je takýto koniec neskutočný. Dnes sme súťažili ako tím a určite sme chceli získať titul. Mal som šancu aj ja, ak by som zaútočil skôr, ináč by sme stavili na Van Aerta.

Podarilo sa to a náš tím si triumf zaslúžil. Keď sme boli len vo dvojici, vedel som, že sa musím odpútať, čo sa mi podarilo. Na vrchole posledného kopca som už tušil, že to zvládnem, a ten záver bol krásny.

Je veľkým snom byť majstrom sveta. Bola to úžasná sezóna, ktorú už možno nikdy nezažijem,“ citoval Evenepoela portál cycling­‑info.sk.

Peter Sagan bojoval o medailu

O ďalšie pozície nešprintovali štyria najbližší prenasledovatelia, ale širšia skupina vrátane Petra Sagana, ktorá sa v závere prihnala do boja o medaily.

Najrýchlejší bol Francúz Christophe Laporte, keď predstihol Austrálčana Michaela Matthewsa, Van Aert obsadil štvrté miesto.

Pred Slovákom skončili ešte Talian Matteo Trentin a Nór Alexander Kristoff. Štoček a Čanecký zaostali o 6:11 min.

„Pred pretekmi sme si v tíme povedali, že by sme to ja s Matúšom mohli skúšať na únik. Jednak preto, že nikdy neviete, ako sa preteky vyvinú, a rovnako preto, nech je slovenský dres vidno.

Nakoniec sa mi to podarilo, no boli to ťažké, bláznivé preteky. Mrzí ma, že sme nepriniesli medailu, Peter bol k nej blízko, no takto to je.

Keď­že to boli moje posledné preteky, som rád, že sa mi podarilo ukázať a byť v tom úniku a že som sa mohol takto rozlúčiť,“ povedal Juraj Sagan pre portál cycling­‑info.sk.

red, TASR, foto: TASR/AP Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…