Domov CYKLISTIKA Sagan pri premiére zvíťazil na Okolo Slovenska

Sagan pri premiére zvíťazil na Okolo Slovenska

Minulý týždeň sa uskutočnili tradičné cyklistické preteky Okolo Slovenska, tentokrát však s kvalitným obsadením. V pelotóne po prvýkrát vo svojej kariére nechýbal trojnásobný majster sveta Peter Sagan. Práve slovenský „tourminátor“ sa teší z celkového víťazstva na domácich pretekoch, hoci k celkovej spokojnosti chýbal etapový triumf.

Preteky Okolo Slovenska odštartovali v stredu 15. septembra prológom v Košiciach, a skončili štvrtou etapou v nedeľu 19. septembra v Trnave. Pretekári celkovo prešli 692,1 km, „navštívili“ 152 miest a obcí, a pozbierali 12 rýchlostných a 15 horských prémií.

Na pretekoch štartovalo 21 tímov, v rámci nich 147 pretekárov, vrátane 22 Slovákov. Najväčšiu pozornosť pútal samozrejme najlepší cyklista spod Tatier poslednej dekády Peter Sagan.

Sagan medzi najlepšími

V úvodnom prológu 65. ročníka medzinárodných pretekov zvíťazil austrálsky cyklista Kaden Groves a dostal sa na čelo celkového poradia. Domáci favorit Peter Sagan z Bora­‑Hansgrohe obsadil v 1,6 kilometrov dlhej časovke v historickom centre Košíc 10. miesto a získal dres pre najlepšieho Slováka.

V prvej 158,4 km dlhej etape so štartom a cieľom v Košiciach už siahal Sagan na etapový vavrín. Ten mu však v hromadnom dojazde vyfúkol Kolumbijčan Alvaro Jose Hodeg. Sagan sa v záverečných metroch zavesil na zadné koleso Hodega, nabral rýchlosť, ale už ho nedokázal zľava obehnúť.

„Bolo tam miesto, akurát som mal vyštartovať viac napravo a nie držať sa za Alvarom, potom som tam zostal trochu zavretý. Nevadí, však zajtra bude ďalšia šanca,“ uviedol trojnásobný majster sveta pre okoloslovenska.com. Najlepší Slovák sa po 1. etape posunul na druhé miesto v celkovom poradí, na vedúceho Kolumbijčana strácal šesť sekúnd.

Nasledujúci deň čakala na pelotón 180 kilometrov dlhá etapa zo Spišského Podhradia do Dolného Kubína. Profilovo bola najťažšia v tomto ročníku a cyklisti počas nej prekonali skoro dvetisíc výškových metrov a absolvovali aj najnáročnejšie stúpanie.

Museli vyliezť aj na Štrbské Pleso (9,7 km, 2,9 %) – na jedinú horskú prémiu prvej kategórie v tomto ročníku. V daždivom počasí sa z triumfu tešil Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck­‑QuickStep. Opäť sa rozhodovalo v záverečnom špurte, v ktorom nemecký cyklista nepustil pred seba Sagana, ktorý si tak zopakoval druhé miesto z predchádzajúceho dňa. Keďže hneď za ním skončil Hodeg, na čele celkového poradia sa nič nezmenilo.

Štvrtým miestom sa blysol ďalší Slovák Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystria). Viacerí cyklisti sa na konci nevyhli pádu. „To, čom som chcel, som spravil. Hlavne som nechcel riskovať, lebo som vedel, že zjazd je dosť nebezpečný. Dostali sme sa do úniku, jazdec QuickStepu mi príliš nepomohol. Deceuninck mal jasnú úlohu doviezť lídra v balíku a to sa im aj nakoniec podarilo,“ zhodnotil P. Sagan.

Do žltého

Žltý dres sa prezliekal po tretej etape a na radosť domáceho publika si ho obliekol práve Peter Sagan. V rámci 193,2 km dlhej tretej etapy z Dolného Kubína do Považskej Bystrice čakalo na pelotón päť horských prémií druhej kategórie a tri rýchlostné prémie.

Etapa vyvrcholila hromadným špurtom, v ktorom vyhral Halvorsen tesne pred Grovesom. Sagan finišoval tretí, no vďaka bonusovým sekundám na poslednej rýchlostnej prémii i v cieli sa dostal v celkovom poradí pred Hodega. Okrem toho bol aj na čele bodovacej súťaže o zelený dres.

„Vedel som, že v poslednej zákrute 500 m pred cieľom treba byť vpredu, ale možno sme boli až moc vpredu a vyšlo to tak, že vyhral pretekár, ktorý išiel zozadu. Dnes som išiel všetky cesty, čo poznám, takže som si oživil spomienky,“ povedal Sagan po tom, čo sa obliekol do žltého dresu.

V ňom sa v štvrtej rovinatej 159,2 km etape z Trenčianskych Teplíc do Trnavy vydal za prvým triumfom na Okolo Slovenska. Trojnásobný majster sveta získal na prémiách ďalšie bonusové sekundy, no vo finiši to opäť tesne nestačilo.

Sagan už po tretíkrát obsadil druhé miesto, tentoraz za víťazným Izraelčanom Itamarom Einhornom (Israel Start­‑Up Nation). Steimleho i Hodega však nechal za sebou a potvrdil celkový triumf.

„Bol to špeciálny deň, od začiatku sa išli náročné preteky. Chceli sme to čo najviac sťažiť tímu Deceuninck, museli sme na to vyvinúť veľa energie. Išli sme naplno s celým tímom, naša taktika bola – najlepšia obrana je útok. Takže sme sa to od začiatku snažili potrhať.

Šprintoval som na všetky prémie, aby som nestratil sekundy, a v závere sa mi podarilo byť druhý. Moji súperi v dojazde našetrili počas etapy viac energie ako ja. Ja som sa snažil byť aktívny, hlavne aby sme utrhli Alvara Joseho Hodega a vyšlo to,“ povedal v cieli spokojný Sagan.

Splnil sľub a vyhral

Tridsaťjedenročný jazdec tímu Bora­‑Hansgrohe celkovo triumfoval s jedenásťsekundovým náskokom pred obhajcom titulu Jannikom Steimlem z Nemecka, na tretej priečke skončil Cees Bol (Team DMS), ktorý zaostal o 17 sekúnd. Sagan si síce nepripísal ani jeden etapový úspech, okrem žltého však získal aj zelený dres ako víťaz bodovacej súťaže.

„Som veľmi šťastný, že som pri mojej prvej účasť na Okolo Slovenska zvíťazil, hoci som nevyhral žiadnu etapu. Celkové poradie je dôležitejšie, bol som medzi najlepšími od začiatku do konca. Preteky musím hodnotiť iba dobre. Ďakujem celému tímu za výkon, že ma počas celého podujatia ochraňovali a nakoniec je z toho celkové víťazstvo.“

Sagan už dávnejšie sľúbil organizátorom, že sa na najväčšom cyklistickom po­dujatí na Slovensku predstaví. Jeho tím Bora uviedol, že sa tak stane ešte kým bude nosiť jeho dres. I keď v nemeckej stajni po sezóne skončí a vystrieda ju za francúzsky TotalEnergies, svoje slovo splnil on aj Bora.

ano, TASR, foto: TASR/Lukáš Grinaj, FBNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…