Domov CYKLISTIKA Sagan prvýkrát odstúpil z Tour

Sagan prvýkrát odstúpil z Tour

Slovenský cyklista Peter Sagan po prvýkrát vo svojej kariére odstúpil z Tour de France. Jazdec tímu Bora­‑Hansgrohe tak urobil pred 12. etapou pre zhoršujúce sa zranenie kolena, ktoré utrpel po páde v závere 3. etapy po kolízii s Calebom Ewanom a neskôr si ho opäť udrel.

Peter Sagan sa predstavil na svojej jubilejnej desiatej Tour, po prvýkrát z nej odstúpil. Predtým prestížne preteky nedokončil len v roku 2017, vtedy ho však vylúčili rozhodcovia po súboji v 4. etape s Cavendishom. Na Tour vyhral dokopy 12 etáp, naposledy piatu v roku 2019. Tento rok ďalšie vavríny nepridal.

„Bolo to ťažké rozhodnutie, no na druhej strane aj jednoduché, pretože keď nemôžem pohnúť nohou, nie je ani príliš o čom rozhodovať. Som z toho sklamaný. Včera po ťažkej etape, keď sme dvakrát absolvovali Mont Ventoux a išlo sa rýchlo, som si koleno opäť preťažil a dostal sa tam zápal,“ uviedol Sagan.

Trojnásobný majster sveta síce pokračoval na Tour aj po nepríjemnom páde v 3. etape, s bolesťami prežil náročné etapy v horách, no potom prišiel moment, ktorý ho definitívne zastavil. „Nie je pekné, že musím skončiť.

Po mojom páde to vyzeralo tak, že sa to postupne zlepšuje, no o dva dni neskôr som si to isté koleno udrel pri šprinte o riadidlá a opuchlo mi. Nemôžem ohnúť nohu,“ povedal Sagan po odstúpení.

Na OH štartovať nebude

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže skončil na tohtoročnej Tour v etapách dvakrát piaty a raz ôsmy. V boji o zelený dres mal po 11. etape 123-bodovú stratu na lídra Marka Cavendisha.

V celkovej klasifikácii mu patrilo priebežné 109. miesto: „Nemôžem s tým robiť nič iné, ako dopriať tomu odpočinok. Čo sa dá robiť, keď nemôžem ohnúť nohu? Nemá zmysel pokračovať.“

Trojnásobný majster sveta po odstúpení z Tour de France absolvoval v Monaku úspešnú operáciu kolena. To nášmu najlepšiemu cyklistovi znemožnilo štart aj na olympijských hrách v Tokiu.

Pod piatimi kruhmi ho tak nahradí 21-ročný člen Dukly Banská Bystrica Lukáš Kubiš, ktorý bude reprezentovať Slovensko spoločne s Petrovým bratom Jurajom Saganom.

red, TASR, foto: FB Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

66. ročník Okolo Slovenska ovládol Čech Černý

Český cyklista Josef Černý z tímu Quick­‑Step – Alpha Vinyl sa stal celkovým víťazom 66. r…