Domov CYKLISTIKA Sagan s ďalším veľkým úspechom

Sagan s ďalším veľkým úspechom

Peter Sagan dosiahol ďalší veľký úspech svojej bohatej kariéry. Trojnásobný majster sveta a sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France, ovládol teraz rovnakú súťaž aj na ďalšom prestížnom podujatí. Z talianskeho Gira si odnáša cyklámenový dres.

Slovenský cyklista Peter Sagan sa na etapových pretekoch Giro d´Italia predstavil tento rok po druhýkrát. Vôbec prvýkrát v kariére si toto podujatie vyskúšal v minulom roku, keď si na ňom pripísal aj prvé víťazstvo.

Už v minuloročnej edícii Sagan bojoval o cyklámenový dres, ktorý je na Gire určený pre víťaza bodovacej súťaže. Vtedy však tento súboj prehral s Arnaudom Démarem.

Tentoraz si Sagan aj za pomoci svojho tímu Bora Hansgrohe vedenie v súťaži podržal až do príchodu do Milána. Jeho najväčšími konkurentami boli tentoraz najmä domáci jazdci, a to predovšetkým Davide Cimolai z tímu Israel Start­-up Nation.

V historických tabuľkách

Sagan sa po prvýkrát obliekol do cyklámenového dresu po 10-tej etape, ktorú vyhral, podobne ako v minulom ročníku. Odvtedy ho už nikomu nepožičal a zvyšných 11 etáp odjazdil v tomto drese. Mimo rýchlostných prémií zbieral body aj za celkové umiestnenie.

Okrem 10-tej etapy sa na stupni víťazov objavil aj po 3-tej a 13-tej etape, keď skončil zhodne na treťom mieste. Do prvej päťky prenikol aj v druhej etape (5-ty) a v piatej etape (4-tý). Celkovo nazbieral 136 bodov a pred Cimolaiom si udržal 18-bodový náskok.

V historických tabuľkách sa Sagan dostal na druhé miesto medzi víťazmi bodovačky na pretekoch Grand Tour, osem triumfov má na konte aj Ír Sean Kelly (4×Tour, 4×Vuelta), na čele je s deviatimi Nemec Erik Zabel (6×Tour, 3×Vuelta). Tridsaťjedenročný Sagan je len siedmy cyklista, ktorý vyhral šprintérsku súťaž na Tour aj Gire.

Zastrašoval súperov

Pretekárska jury potrestala Sagana za jeho počínanie v 18. etape Giro d´Italia za „zastrašovanie, nevhodné správanie voči ostatným jazdcom“. Slovenský cyklista prišiel o 50 bodov v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) a dostal pokutu 1 000 švajčiarskych frankov.

Trest dostal údajne za to, že počas úvodných desiatok kilometrov štvrtkovej 18. etapy, keď sa Bora snažila kontrolovať preteky, aby sa jeho súperi z bodovacej súťaže nedostali do úniku, blokoval niektorých pretekárov.

max, TASR, foto: TASR/AP