Domov CYKLISTIKA VIDEO: Sagan sa konečne dočkal. Vyhral etapu na Giro d′Italia

VIDEO: Sagan sa konečne dočkal. Vyhral etapu na Giro d′Italia

Slovenský cyklista Peter Sagan stále patrí medzi najlepších pretekárov v profipelotóne, no na víťazstvo v pretekoch čakal poriadne dlho. Jeho čakanie skončilo až v 10. etape Giro d’Italia, a to po neuveriteľných 461 dňoch.

Naposledy sa trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan tešil z triumfu v pretekoch 10. júla minulého roka, keď vyhral 5. etapu na Tour de France. Odvtedy sa mu lepí smola na päty.

V tejto zvláštnej koronavírusom poznačenej sezóne dokonca neobhájil ani svoje víťazstvo v bodovacej súťaži na Tour de France, a to i napriek tomu, že v každej etape, keď to šlo, patril medzi najlepších pretekárov. Vyťažil však z toho „len“ dve tretie miesta.

Prelomil 15-mesačné čakanie

Víťazstvo mu utekalo pomedzi prsty aj na ďalších pretekoch Grand Tour. Na tohtoročnej Giro d′Italia sa Sagan zúčastňuje vôbec po prvýkrát v jeho kariére.

V druhej, štvrtej a siedmej etape siahal na víťazstvo, avšak napokon skončil druhý. Smolu napokon prelomil v 10.  etape, ktorú vyhral suverénnym spôsobom.

„Vyhral som svojím štýlom. Predvádzal som šou! Celý deň sme boli v úniku. Mal som dobré nohy do kopca, bol som pozorný v zjazde a v závere som šiel na plný plyn,“ povedal Peťo po tom, čo sa po 461 dňoch opäť tešil z víťazstva v pretekoch.

V 177-kilometrov dlehej 10-tej etape talianskych etapových pretekov urobil pre víťazstvo všetko, čo sa dalo. Väčšinu etapy strávil v úniku a keď sa na poslednom kopci, 12 kilometrov pred cieľom, odtrhol od vedúcej skupiny, nik ho už nestíhal.

Druhý v poradí Američan Brandon McNulty prišiel do cieľa s odstupom až 19 sekúnd, tretí Portugalčan Joao Almeida na neho stratil 23 sekúnd.

Prvé víťazstvo na Gire

„Som veľmi šťastný a špe­ciálne sa teším z prvého triumfu na Giro d′Italia. Nielen ja, ale aj členovia môjho tímu a tiež fanúšikovia čakali na toto víťazstvo od lanskej Tour de France. Preto im ho všetkým venujem.

Na pódiu som bol veľakrát, ale je veľký rozdiel medzi druhým a prvým miestom. Vedeli sme, že by sa oplatilo ísť do úniku, ale také jednoduché to zasa nebolo.

Ukázalo sa, že dnes mali cyklisti v úniku najlepšie nohy. Museli sme však tvrdo pracovať, lebo najmä jazdci Groupama­‑FDJ sa nás snažili dostať späť.

Trvalo nám to dlho, kým sme si utvorili výhodný náskok. V záverečných stúpaniach a najmä tom poslednom som vedel, že musím odovzdať zo seba všetko.

Potreboval som si utvoriť náskok a potom nespadnúť v zjazde. Záverečných 7 km bolo zasa dôležité ísť úplne na limit, lebo za mnou bolo 10 – 15 jazdcov, ktorí ma chceli chytiť,“ tešil sa Sagan z vôbec prvého víťazstva na talianskom Giru.

Tým sa zároveň zaradil medzi jazdcov, ktorí dokázali vyhrať etapu na všetkých troch Grand Tour – teda Tour de France, Vuelta Espaňa i Giro d′Italia.

Cyklámenový dres sa vzďaľuje

Okrem víťazstva v etape mal Sagan pred štartom Giro d′Italia aj iný cieľ a tým bolo zabojovať o cyklámenový dres, ktorý je na talianskych etapových pretekoch obdobou zeleného dresu na Tour de France.

Sagan sa do cyklámenového obliekol len v štvrtej a piatej etape. Odvtedy má v bodovacej súťaži všetko pod kontrolou Arnaud Demare, ktorý na tohtoročnom Gire vyhral už štyri etapy.

ano, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…