Domov CYKLISTIKA Sagan sa s Borou rozlúčil na „Pekle severu“. Po páde výrazne zaostal

Sagan sa s Borou rozlúčil na „Pekle severu“. Po páde výrazne zaostal

Víťazom 118. ročníka monumentu Paríž – Roubaix sa v nedeľu stal Talian Sonny Colbrelli z Bahrain Victorious. Víťaz na druhé miesto odsunul Belgičana Floriana Vermeerscha (Lotto Soudal), tretí finišoval Holanďan Mathieu Van der Poel (Alpecin). Slovenský reprezentant Peter Sagan po páde 136 km pred cieľom stratil šancu na popredné umiestnenie a o víťazstvo nebojoval.

Tohtoročné „Peklo severu“ sa išlo po dva a pol roka trvajúcej prestávke v netradičnom októbrovom termíne. Jazdcom na trati dlhej 257,7 kilometrov s 30 úsekmi pokrytými dlažobnými kockami mimoriadne komplikovalo situáciu daždivé počasie. To spôsobilo množstvo pádov, na ktoré doplatil aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan.

Tvrdý pád zmaril šance

O únik bol veľký záujem, najprv sa utvoril v trojčlennom zložení, napokon sa do neho dostalo až 30 cyklistov. Boli v ňom zastúpené takmer všetky silné tímy, jeho náskok ale nebol veľký. Nepresiahol dve a pol minúty.

V hlavnom balíku bolo 140 km pred cieľom už len asi 70 jazdcov. V ňom mal veľkú smolu Peter Sagan, ktorý išiel posledné preteky v drese BORA Hansgrohe. Tesne pred ním v jednej zákrute na vode spadol súper a „vzal“ so sebou aj víťaza z roku 2018. Ten sa síce doudieraný zdvihol, stratil ale šancu na úspešný výsledok.

Víťazstvo debutanta

V záverečných kilometroch prestalo pršať, na mokrých úsekoch pavé sa ale stále padalo. Asi 53 km pred páskou nasadil k sólovému úniku Talian Gianni Moscon z Ineosu. Van der Poel sa pohyboval v skupine, v ktorej bol aj Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious) a Florian Vermeersch. Tá strácala na Moscona 37 km pred cieľom skoro minútu a pol. Tridsať kilometrov pred cieľom lídra spomalil defekt zadného kolesa.

Skupina prenasledovateľov začala aspoň trochu spolupracovať a náskok Taliana postupne padal. Moscon navyše o pár kilometrov spadol a prenasledovatelia ho dostihli napriek jeho úpornej snahe na méte 16 km pred cieľom. Na záverečný velodróm prišla spoločne trojica jazdcov, ktorá si to rozdala v taktickom špurte. Z víťazstva sa napokon tešil Colbrelli, ktorý na prestížnej klasike debutoval.

„Som strašne šťastný, bolo to ohromne ťažké. Útočilo sa už 90 km pred cieľom, trať bola veľmi náročná. Ja som tu išiel prvýkrát a hneď som uspel, to je neuveriteľné. V špurte som mal trochu strach, ale našťastie som to zvládol,“ povedal pre Eurosport víťaz, ktorý na tróne šampióna slávnej klasiky nahradil Belgičana Philippa Gilberta.

Chcel sa rozlúčiť lepšie

Pre Petra Sagana bolo tohtoročné Paríž­‑Roubaix posledným predstavením sa v drese Bora Hansgrohe. Od novej sezóny bude jazdiť v drese francúzskeho tímu TotalEnergies. Aj preto sa chcel s tímom, v ktorom strávil päť sezón, rozlúčiť dobrým výsledkom. Ten mu však zmaril pád 136 kilometrov pred cieľom.

„Paríž Roubaix je samo osebe ťažké, dnes to bol ale extrém kvôli strašne ťažkým podmienkam. Kľúčové bolo prežiť po cieľ. Vedeli sme, že dôležité bude dobre sa pohybovať v pelotóne a byť vpredu čo najviac. Všetci sme na to pracovali. Nanešťastie sme tam mali viacero pádov. Aj ja som spadol a poriadne si udrel pravú časť tela. Ale odovzdal som všetko, aby som prišiel do cieľa.

Boli to moje posledné preteky vo farbách BORA­-hansgrohe a naozaj som chcel dokončiť päť spoločných rokov čo najlepším výsledkom. Žiaľ, toto nebol ten deň,“ povedal Peter Sagan pre web BORA. V tíme odjazdil posledné preteky aj Juraj Sagan, skončil na 72. mieste s vyše 20-minútovou stratou.

sam, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…