Domov CYKLISTIKA Sagan už za zeleným dresom nejde

Sagan už za zeleným dresom nejde

V piatok 1. júla začal v dánskej Kodani najväčší cyklistický sviatok roka. Aj na 109. ročníku Tour de France má Slovensko zastúpenie. Peter Sagan chcel vo farbách nového zamestnávateľa TotalEnergies zabojovať už o svoj ôsmy zelený dres. Už po ôsmich etapách však bolo jasné, že ten tento rok nezíska.

Šanca na prvú slušnú porciu bodov a dokonca aj etapové víťazstvo prišla už v druhej etape „Starej dámy“.

Vyše 200-kilometrovú etapu na dánskych cestách zakončil hromadný špurt, v ktorom nechýbal ani slovenský rýchlik.

Bohužiaľ, Sagan bral v druhej etape „len“ šieste miesto. Aj vďaka bodom z rýchlostnej prémie si ich na svoje konto pripísal 25 a v bodovacej súťaži mu patrilo 4. miesto.

Aj v tretej etape bojoval o víťazstvo, a hoci z toho bolo vyššie umiestnenie ako v druhej (4.) na pódium to opäť nestačilo. Na štvrtom mieste ostal aj v bodovačke.

Posun na vyššiu priečku prišiel po štvrtej etape, kde síce nemal Sagan na víťazstvo, avšak zabojoval o pódium. Bolo napokon z toho piate miesto.

Hoci slovenský cyklista poskočil na tretie miesto v boje o zelený dres, na vedúceho Wouta van Aerta už strácal 90 bodov.

Boj o zelený dres vzdal

V nasledujúcich etapách sa priepasť medzi týmito dvoma jazdcami ešte zväčšila a vyvrcholila až do straty záujmu Sagana o tohtoročný zelený dres.

V siedmej etape sa už ani nepokúsil zabojovať o body v rýchlostnej prémii. „Nemalo veľmi veľký význam bojovať o tých päť bodov na šprintérskej prémii, v bodovacej súťaži strácam už vyše sto bodov,“ uviedol pre RTVS sedemnásobný držiteľ zeleného dresu.

Po tom, čo sa na začiatku ôsmej etapy zaplietol do hromadného pádu, mal šancu na rýchlostnej prémii bojovať o štvrté miesto, no do šprintu oň sa opäť nezapojil.

„Dnes som si myslel, že to je etapa, aby prišiel únik, ale ukázalo sa, že chcú šprintovať asi do cieľa, aby niekto mohol vyhrať, no aj tak vyhrávajú stále tí istí.

Na začiatku bol hneď prvý škaredý pád. Nič sa mi nestalo, ale odtrhli mi prehadzovačku, tak som musel čakať na výmenu bicykla a potom už bol vlastne únik vytvorený,“ uviedol sklamane Sagan.

Následne doplnil, že boj o zelený dres je podľa neho už rozhodnutý: „Van Aert vyhrá zelený dres aj s jednou nohou, ak sa mu nič nestane.“

Po deviatej etape strácal Sagan v bodovacej súťaži na vedúceho van Aerta už takmer 200 bodov.

max, TASR, foto: facebook Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…