Domov INÉ HÁDZANÁ Slováci nepostúpili na MS 2023 v hádzanej

Slováci nepostúpili na MS 2023 v hádzanej

Slovenskí hádzanári prehrali v odvetnom stretnutí 1. kola play off o postup na MS 2023 na palubovke Belgicka 26:31, a na MS nepostúpili. Slováci nezúročili dvojgólový náskok 28:26 z prvého stretnutia.Víťaz dvojzápasu mal pôvodne o miestenku súperiť s Ruskom, ktoré však vylúčili z kvalifikácie po vojenskej invázii na Ukrajinu.

Náročný domáci duel

Slováci najskôr privítali súpera z kategórie „priateľných“ na domácej palubovke v Topoľčanoch. Vstup do zápasu bol v podaní slovenských reprezentantov veľmi rozpačitý, keď po 82 sekundách prehrávali s papierovým outsiderom 0:2.

Prvýkrát sa gólovo presadili až v 5. minúte. Ani potom to však na našej strane nebolo ono a do šatní odchádzali prekvapivo so štvorgólovým náskokom hostia (14:10).

V druhom dejstve slovenskí hádzanári rýchlo skresali manko na 12:14 a ešte pred naplnením 40. minúty vyrovnali na 16:16. Do vedenia sa však dostali až v 43. minúte, pričom si tesný náskok udržiavali až donezvládnutá odveta, Belgicko, Peter Kukučka,  konca.

Dvojgólový náskok (28:26) pred odvetou zabezpečil domácim v záverečnej minúte Tomáš Urban. „Nebolo to vôbec jednoduché. V prvom polčase sme urobili veľa chýb, nehrali sme svoju hru a to bol problém.

V druhom sme si povedali, čo chceme hrať a rýchlou hrou a streľbou z diaľky sme otočili skóre. Zvládli sme to potom oveľa lepšie. Ide o veľa a treba dať do toho všetko,“ zhodnotil po zápase najlepší strelec SR Urban.

Nezvládnutá odveta

Hoci si Slováci niesli do odvety dvojgólový náskok, na palubovke Belgicka ich nečakala prechádzka ružovou záhradou. Naši hádzanári sa síce ujali vedenia, o to však prišli pomerne rýchlo a po desiatich minútach hry bol už z ich pohľadu stav 3:5.

Do šatne odchádzalo slovenské mužstvo s trojgólovým mankom (11:14). Vstup do druhého polčasu slovenským reprezentantom vôbec nevyšiel, už po piatich minútach hry prehrávali o sedem gólov – 11:18.

Belgičania sa dostali do tempa a pokračovali vo zvyšovaní náskoku, ktorý sa zhruba desať minút pred uplynutím času vyšplhal na osem gólov.

Slováci sa nevzdali, no súper si ich držal na dištanc a po prehre 26:31 im nestačil ani dvojgólový náskok z topoľčianskeho duelu.

„Zaslúžene postúpilo mužstvo, ktoré bolo lepšie a ktoré chcelo ísť na MS oveľa viac. Urobili sme strašne veľa chýb, zahodili sme šance, chýbalo nám nasadenie.

Všetky naše predsavzatia zostali v hoteli, nezvládli sme to. Mrzí ma to, niektorí hráči si neuvedomujú, čo je to mať na sebe reprezentačný dres. Je to veľká škoda,“ nechal sa po neúspechu v kvalifikácii počuť slovenský lodivod Peter Kukučka.

Jeho zverencom sa nepodarilo nadviazať na úspechy z rokov 2009 a 2011, keď sa slovenská reprezentácia zúčastnila na záverečných turnajoch MS. Pre Belgicko je to historicky prvý postup na šampionát. Ten sa uskutoční v januári vo Švédsku a Poľsku.

red, TASR, foto: FB/SZHNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HÁDZANÁ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Hádzanári vstúpili do kvalifikácie dvomi prehrami

Slovenskí hádzanári nezačali kvalifikáciu na ME 2024 najlepšie. Z dvoch úvodných zápasov s…