Domov HOKEJ Slováci v generálke pred MS víťazne

Slováci v generálke pred MS víťazne

V poslednej fáze prípravy na svetový hokejový šampionát vo Fínsku, čakali na našich reprezentantov dva zápasy v rámci domáceho Kaufland Cupu 2022. Vo štvrtkovom zápase prehrali s Nórmi 4:5 po samostatných nájazdoch, v generálke na MS zvíťazili s reprezentáciou Francúzska 2:0, čím si zaistili víťazstvo na domácom turnaji.

Slováci sa na turnaji v Žiline už mohli spoliehať aj na ďalšie posily v kádri. Tými najzvučnejšími menami boli najlepší Slovák v zámorskej NHL Tomáš Tatar či najproduktívnejší hráč februárového olympijského turnaja Juraj Slafkovský.

Dvojgólové manko nás nezlomilo, nájazdy áno

V otváracom dueli turnaja začali Slováci aktívne, pričom donútili nórskeho brankára k viacerým zákrokom. Puk za jeho chrbát napokon zapadol v 11.minúte z hokejky Lišku. V závere 1. tretiny však Nóri využili chybu v slovenskej obrane a Röymark vyrovnal.

Podobný scenár mala aj druhá tretina, avšak tentokrát sa v nej prví presadili Nóri. V 29. minúte poslal strelu od modrej čiary smerom na bránku Johannesen, puk tesne pred Rybárom tečoval Čerešňák a dezorientovaný Rybár už nemal šancu zasiahnuť.

V 37. minúte mieril dobre Sýkora, keď poslal puk do ľavého horného rohu a do kabín sa išlo opäť za nerozhodného stavu. Po troch minútach tretieho dejstva hrali Slováci po druhý raz v zápase v početnej výhode, ale gól padol paradoxne na opačnej strane.

Slovenskí hokejisti zostali zaskočení a po nórskom presilovkovom góle mali zrazu dvojgólové manko. O 65 sekúnd však prišla odpoveď, keď sa individuálnou akciou blysol Pospíšil. Slovákov tento gól nabudil, „zahryzli“ sa do súpera a vyrovnanie viselo na vlásku.

Prišlo vďaka Kollárovi, ktorý poslal duel do predĺženia. V ňom gól nepadol a na rad prišli samostatné nájazdy. V nich slovenskí strelci mlčali, na druhej strane sa presadili dvaja Nóri, ktorí tak rozhodli o víťazovi prvého duelu.

„Bolo dobré, že nás nepoložil gól na 2:4 a podarilo sa nám vyrovnať. Ale bol to ťažký zápas v búrlivom prostredí, boli ťažké podmienky, keďže bolo teplo. Na to sa však nevyhovárame. Nóri lepšie vychádzali z pásma, my sme mali dobrú rýchlosť a dobrý forček.

Oni dali dva góly so šťastím, ale odohrali sme solídny zápas. Mrzí ma gól v oslabení, to sa nám nesmie stávať. Ale je vidieť, že hráči bojujú o miesta na MS.

Verili sme, že budeme vyhrávať viac súbojov, verím, že do MS tieto veci vylepšíme,“ zhodnotil prvý duel na domácom turnaji asistent trénera Ján Pardavý.

Víťazstvo i trofej

V poslednom zápase turnaja a hlavne v generálke pred MS sa Slováci predstavili proti Francúzom, ktorí deň predtým porazili Nórov 2:1 po predĺžení. Domáci reprezentanti mali opäť lepší štart do zápasu ako súper. Odmenou im bol gól Lišku v početnej výhode.

Ešte do polovice prvej tretiny pridali Slováci aj druhý presný zásah. Prečíslenie, v ktorom Slafkovského bekhendovú prihrávku zužitkoval Minárik na svoj premiérový gól v reprezentácii, znamenalo rýchle vedenie 2:0.

Slovenskí reprezentanti naďalej hrozili, ale do prvej prestávky gólmana hostí neprekonali. Aj druhá tretina patrila herne Slovákom, ale dostať puk za francúzskeho brankára bola neriešiteľná úloha.

Navyše, v závere druhej časti si krátko po sebe sadli na trestnú lavicu Krištof a Minárik, čím dali Francúzom na prelome tretín 102-sekundovú presilovku o dvoch hráčov.

Tú však nedokázali využiť a brániaca trojica slovenského tímu nepustila Francúzov do vyloženej šance. Domáci reprezentanti následne prevzali iniciatívu, viackrát si vytvorili tlak, ale brankár Ylönen bol pre nich veľká prekážka.

Francúzi sa v závere zápasu dostali k hre bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo. Práve Francúzi budú našim prvým súperom na MS vo fínskych Helsinkách, ktoré začínajú už v piatok 13. mája.

„Bol to boj, ľad nebol ideálny. Zvládli sme to ako skúsené mužstvo. Keď sme sa dostali do vedenia, hrali sme zodpovedne. Vytvárali sme si šance. Škoda, že sme nemali viac presiloviek, aby sme si ich nacvičili. Ja osobne som sa cítil hrozne.

Mal som „jet lag“, k tomu som prekonal aj chrípku. Bol som rád, že som vôbec dokončil zápas. Môj cieľ do týchto dní bolo odbiť si to a som rád, že to mám za sebou,“ povedal po zápase Tomáš Tatar, ktorý si po prvý raz vo svojej kariére obliekol dres s kapitánskym „céčkom“. ň

Ako kapitán tak prebral aj trofej za víťazstvo v turnaji. Druhý skončili s dvomi remízami Nóri a tretí Francúzi. „Sme radi, že sme pred vyše päťtisícovou návštevou v Žiline vyhrali turnaj. Je určite lepšie ísť na MS v dobrej nálade.

Gólov sa pýtalo aj viac, ale z hry sme mali celkom dobrý dojem,“ vyjadril sa po poslednom prípravnom zápase pred MS generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan.

ano, TASR, foto: TASR/Erika Ďurčová