Domov BASKETBAL VIDEO: Slovenské basketbalistky postúpili na ME

VIDEO: Slovenské basketbalistky postúpili na ME

Emócie a napätie do poslednej sekundy. To všetko prežívali slovenské basketbalové reprezentantky v rozhodujúcom stretnutí H­‑skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2021. Proti Holandsku potrebovali zvíťaziť o desať a viac bodov, aby sa opäť prebojovali na kontinentálny šampionát.

Štyridsaťdeväť sekúnd pred koncom sa z čiary trestných hodov nemýlila Barbora Bálintová, o čosi neskôr premenila jeden pokus Terézia Páleniková, čím upravila na 61:50.

Všetko mohla prekaziť ešte Laura Westeriková, ale jej strela si nenašla cestu do cieľa. Po tomto momente vypukla radosť na palubovke, tréner Juraj Suja úspešne zavŕšil svoju dvojročnú misiu s tímom.

Náročné do poslednej sekundy

V zápase išlo o všetko, vývoj skupiny totiž ponechal v boji o postupové miestenky na ME všetky tri kolektívy. Holandsku stačila akákoľvek výhra, Maďarsko potrebovalo na priamy postup zaváhanie Slovenska, respektíve víťazstvo maximálne o 9 bodov v rozhodujúcom stretnutí skupiny. Obom družstvám napokon zostali oči pre plač, keďže radosť z postupu si vybojoval z H­‑skupiny iba kolektív okolo trénera Juraja Suju.

Slovenky sa v tabuľke umiestnili na prvej priečke, zabezpečili si celkovo dvanástu účasť na kontinentálnom šampionáte. „Chutí to dobre, tu nie je veľmi čo dodať. Dosiahli sme náš cieľ a veľmi sa z toho tešíme. Hralo sa do konca a v kútiku duše som dúfal, že to tak nebude a dokážeme si potrebné body nahrať skôr. Žiaľ, súper bol veľmi húževnatý.

Držal sa, vždy sa vrátil a dokázal stiahnuť náš približne osem- až desaťbodový náskok. Do poslednej sekundy to bolo náročné. O to cennejšia a väčšia radosť to je,“ zhodnotil Suja pre TASR stretnutie s Holandskom.

V Holandsku hrali o život

Cesta za postupom bola v trojčlennej H­-skupine mimoriadne tŕnistá. V novembri 2019 prišla na úvod kvalifikačného cyklu prehra 59:73 s Maďarskom.

O rok neskôr prvá „bublina“ a v nej triumf nad domácim Holandskom 84:64, ktorý, ako sa neskôr ukázalo, mal cenu zlata. Práve výraznejšia výhra zohrala rolu pri postupových kalkuláciách slovenského tímu.

„V tejto skupine bolo každé stretnutie zlomové. V Holandsku sme po nevydarenom vstupe do kvalifikácie, rok dozadu v Maďarsku, hrali o život. Bolo to niečo také, čo nám dalo do rúk moc nad vývojom v skupine. Sami sme to vedeli kontrolovať a na nikoho sme nemuseli čakať. To bolo dôležité,“ zdôraznil Suja.

V domácej bubline nespanikárili

Rozhodujúca časť kvalifikácie sa hrala doma, konkrétne v Piešťanoch, kde vznikla uzavretá „bublina“. Slovenský kolektív ju pri tom nezačal ideálne, s Maďarskom prehral 57:65. Ani toto zaváhanie však neznamenalo koniec postupových nádejí, všetko mali hráčky totiž výhradne vo svojich rukách.

Potrebovali k tomu triumf nad Holandskom dvojciferným rozdielom. A ten sa podaril. „Špeciálne to nebolo cítiť, ale všetci sme boli nastavení tak, že vieme, o koľko potrebujeme vyhrať a aké sú šance. Myslím si, že sme to zvládli dobre a nejako sme nepodľahli tlaku, aj keď súper znížil na 4-6 bodov.

Nepanikárili sme, z tohto pohľadu to bolo veľmi dobre zvládnuté po mentálnej stránke,“ myslí si reprezentačný tréner SR. „Sme veľmi šťastné, že sme postúpili na majstrovstvá Európy po tomto veľmi náročnom dueli a týchto dvoch zápasoch.

Uhrali sme to, to je dôležité, pretože Slovensko si zaslúži byť na majstrovstvách Európy. Máme na to kvalitu a verím, že to ukážeme aj tam,“ povedala aktuálne najlepšia Slovenka pod deravými košmi Barbora Bálintová.

ME v basketbale žien

Slovensko si vybojovalo celkovo dvanástu účasť na ME (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2021), ktoré sa od 17. do 27. júna uskutočnia vo Francúzsku (Štrasburg) a Španielsku (Valencia). Medzi európskou smotánkou sa predstaví opäť po štyroch rokoch, v roku 2019 slovenské basketbalistky na záverečnom turnaji chýbali.

Ako víťazi skupín si miestenku zabezpečili Bielorusko, Belgicko, Chorvátsko, Česko, Rusko, Srbsko, Slovinsko a Švédsko. Z druhých miest si postupovú radosť užili Bosna a Hercegovina, Grécko, Taliansko, Čierna Hora a Turecko. Žreb skupinovej fázy sa uskutoční 8. marca vo Valencii.

Podujatie zároveň poslúži ako európska časť kvalifikácie na majstrovstvá sveta 2022 v Austrálii, v hre bude celkovo šesť miesteniek.

ano, TASR, foto: FIBA, video: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Thompson sa vrátil po takmer tisíc dňoch

Basketbalisti Golden State zvíťazili v noci na pondelok doma nad Clevelandom 96:82 a sú sp…