Domov INÉ HÁDZANÁ Slovenské hádzanárky na MS v skupine bez víťazstva

Slovenské hádzanárky na MS v skupine bez víťazstva

Slovenské hádzanárky aktuálne zbierajú cenné skúsenosti na svetovom šampionáte v Španielsku, čo je prvýkrát od roku 1995. Hoci sa slovenská reprezentácia netajila túžbou pobiť sa o postup zo základnej skupiny do hlavnej fázy turnaja, realita ukázala, že za svetovou elitou ešte o čosi zaostávame.

Žreb prisúdil slovenským reprezentantkám čisto európskych súperov v základnej skupine E. Zo štyroch tímov – okrem Slovenska Maďarsko, Česko a Nemecko, postupovali ďalej tri tímy.

„Vzhľadom na to si iný cieľ ako postup zo skupiny nemôžeme dať,“ povedal tréner národného tímu Pavol Streicher pred šampionátom.

Dobrý duel s Maďarskom

V španielskej Llírii, neďaleko Valencie odštartovali naše hádzanárky svoje účinkovanie na MS duelom s favorizovaným Maďarskom. Slovenky držali s vysokým favoritom krok celý prvý polčas.

Na prvé štyri góly súperiek odpovedali zakaždým vyrovnaním a v 5. minúte sa prvýkrát ujali vedenia, keď Trúnková upravila z pozície pivota na 5:4.

Hralo sa vo vysokom tempe a ofenzíva na oboch stranách prevýšila hru v obrane, takže góly rýchlo pribúdali. Do kabín odchádzali tímy za nerozhodného stavu 16:16.

Na začiatku druhého polčasu išla slovenská ekipa do tesného náskoku, ale Maďarky zlepšili obranu, prechod do ofenzívy i efektivitu a štyrmi presnými zásahmi za sebou otočili v 36. minúte na 21:18 zo svojho pohľadu.

To už bol až do konca duelu najnižší rozdiel v skóre. „Odohrali sme veľmi dobrý prvý polčas, ale nezachytili sme nástup do druhého.

Znovu sa ukázalo, že sme zatiaľ tímom, ktorý je schopný v priebehu niekoľkých minút umožniť súperovi, aby sa odpútal. Potom je to už proti hráčkam kvalít, ako majú Maďarky, ťažké,“ hodnotil tréner Streicher.

Jednoznačne lepšie

V druhom zápase čakala na slovenské hádzanárky ešte ťažšia prekážka. Slovenky mali do zápasu s Nemeckom zlý vstup, rýchlo prehrávali 1:5 a už v polčase mal favorit päťgólový náskok.

V druhom polčase Nemky rozdiel v skóre ešte zvýraznili a po exhibičnom závere potvrdili post lídra tabuľky. Naše hádzanárky sa cez agresívnu obranu súpera len ťažko presadzovali, naopak Nemkám dokonale vychádzali rýchle protiútoky.

„Takýto zápas sa nehodnotí ľahko, ale musíme športovo priznať, že nás súper prevýšil v každej činnosti. Po stratách lôpt v útoku sme dostávali jeden gól za druhým.

Potom sme sa trochu stabilizovali, ale ukázalo sa, že v žiadnej fáze zápasu sme nemali šancu proti takému dobrému súperovi ako Nemecko,“ hodnotil Streicher.

Nemky si druhým víťazstvom zabezpečili postup zo skupiny. Rovnako tak aj maďarské reprezentantky, ktoré zdolali Češky. O treťom postupujúcom z našej skupiny rozhodol priamy duel Slovenska s Českom.

Nervózny zápas

Slovenské hádzanárky vstúpili do duelu nervózne, no podržala ich famózna brankárka Viktória Oguntoyová, ktorá ukončila zápas s nadpriemernou 43-percentnou úspešnosťou a právom bola vyhlásená za najlepšiu hráčku zápasu.

V polovici prvého polčasu sa Slovenky dostali do päťgólového trháku, no do šatní odchádzali v úlohe vedúceho tímu Češky.

V druhom polčase sa oba tímy nadreli na každý jeden gól a keď sa 2 minúty pred koncom duelu naše súperky dostali do dvojgólového vedenia, bolo prakticky rozhodnuté.

„Dievčatá odovzdali všetko. Znovu sa potvrdilo, že sme tímom, ktorý dokáže v priebehu pár minút postaviť súpera na nohy. Teraz sa nám to stalo v prvom polčase a v druhom to už bol boj.

Bola to aj otázka šťastia v koncovke. Mali sme vynikajúcu brankárku, s jej 43-percentnou úspešnosťou sa takýto zápas jednoducho musí vyhrať,“ konštatoval sklamane tréner Sloveniek.

Prezidentský pohár

Slovenský tím pokračuje na MS v jednej z dvoch skupín Prezidentského pohára, kde ho čakajú tri zápasy a na záver duel o konečné umiestnenie.

Postupne sa v skupine stretnú s Tuniskom (8. decembra), Paraguajom (10. decembra) a Čínou (12. decembra), vždy o 15.00 SEČ. Víťaz skupiny bude hrať o konečné 25. miesto s víťazom druhej skupiny o Prezidentský pohár, druhé tímy zo skupín o 27., tretie o 29. a štvrté tímy o 31. miesto na MS.

MS v hádzanej žien 2021

Na šampionáte sa premiérovo predstavilo 32 tímov, Slovenky sa naň dostali až vďaka voľnej karte. Pôvodne neuspeli v baráži o MS v dvojzápase so Srbskom.

Z každej z ôsmich skupín postúpili do základnej časti tri tímy. Tie vytvoria štyri šesťčlenné skupiny. Z nich sa do vyraďovacej fázy prebojujú prvé dva tímy.

Družstvá, ktoré zo základných skupín nepostúpia do hlavnej fázy, pokračujú v tzv. Prezidentskom pohári a potom v dueloch o konečné umiestnenie.

Šampionát vyvrcholí 19. decembra zápasmi o medaily v meste Granollers, okrem neho a Llírie sú dejiskami ešte Castelló a Torrevieja. Zlaté medaily spred dvoch rokov obhajujú Holanďanky, odborníci však pasujú do úlohy hlavných favoritiek tradične silné Nórky, úradujúce majsterky Európy.

Najvyššie ambície majú aj tohtoročné olympijské víťazky Francúzky, domáce vicemajsterky sveta Španielky, či rekordérky v počte titulov z majstrovstiev sveta Rusky (4).