Domov BASKETBAL Slovenskí basketbalisti majú nového trénera

Slovenskí basketbalisti majú nového trénera

Novým trénerom slovenskej mužskej basketbalovej reprezentácie sa stal 56-ročný Chorvát Aramis Naglič. Vo funkcii nahradil Olega Meleščenka, ktorého odvolali z tohto postu pred niekoľkými dňami. Výkonný výbor Slovenskej basketbalovej asociácie schválil realizačný tím pred začiatkom druhej fázy predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025.

Naglič je úzko spätý so slovenským basketbalom, ešte z hráčskej kariéry bol súčasťou dominantnej éry Pezinka v našej najvyššej súťaži.

Na Slovensko sa vrátil aj v počiatkoch svojej trénerskej etapy, keď počas sezóny 2012/2013 prebral taktovku nad Interom Bratislava. So „žlto­‑čiernymi“ napokon vyhral majstrovský titul.

Následne sa vrátil na päť rokov do Chorvátska, aby sa pred sezónou 2018/2019 opäť dohodol s tímom z Pasienkov. Aj v tomto prípade bolo z toho zlato.

V uplynulých dvoch rokoch sedel chorvátsky kouč na lavičke rakúskej Viedne.

Aj v tomto pôsobisku bol Naglič úspešný, dôkazom je majstrovské double (liga a pohár) z predchádzajúcej sezóny a účasť v semifinále Alpsko­‑jadranského pohára.

Mimo toho bol nedávno asistentom trénera pri reprezentácii Chorvátska. Spolu s ním prichádza na pozíciu asistent trénera súčasný kouč Komárna Zlatko Jovanovič.

Bývalý hráč Prievidze zastával v uplynulých týždňoch rovnakú funkciu pri reprezentačnom tíme Iránu. Pri slovenskom tíme zostáva Michal Madzin ako asistent, Maroš Helmecy dostáva funkciu asistenta zodpovedného za skauting a videoanalýzu.

Hráme o premiérovú účasť na ME

Nagliča a jeho realizačný tím čaká už na konci augusta prvá trénerská výzva, so Slovenskom vstúpi do druhej fázy predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025.

Súpermi jeho zverencov v D­‑skupine budú Severné Macedónsko, Dánsko a Nórsko. Hneď na úvod sa predstavia doma proti Nórsku (25. augusta) a následne ich čaká duel v Severnom Macedónsku (28. augusta).

Táto časť sa hrá systémom doma­‑vonku, ďalšie duely sú na programe v novembri 2022 a februári 2023. Víťazi skupín a Cyprus, ako organizátor záverečného turnaja, si zabezpečia miesto v riadnej kvalifikácii, na ostatné tímy čaká ešte jedna šanca.

V tretej fáze predkvalifikácie, ktorá by mala odštartovať v auguste 2023, budú v hre posledné miesta, do tejto časti sa pridajú neúspešné tímy z prvej a druhej fázy.

V prípade postupu do kvalifikácie ME 2025 sa Slovensku výrazne otvorí šanca k premiérovej účasti medzi európskou elitou. Zo 4-členných skupín by mali postupovať na záverečný turnaj do Lotyšska, Fínska a na Cyprus prvé tri tímy.

ano, TASR, foto: facebook Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Američanky obhájili titul majsteriek sveta

Americké basketbalistky obhájili na šampionáte v austrálskom Sydney titul majsteriek sveta…