Domov INÉ Bojové športy Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil post vicemajstra sveta vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg. Rovnaký lesk mala aj medaila, ktorú získal v kategórii do 97 kg Batyrbek Cakulov. Bronz v kategórii do 86 kg zas vybojoval Boris Makojev.

Sklamanie Salkazana

Salkazanov na šampionáte v Belehrade našiel premožiteľa až vo finále. V ňom prehral s Američanom Kyleom Dakeom 1:3 na body a získal striebornú medailu.

Na rovnakého súpera nestačil ani vo finále vlaňajšieho svetového šampionátu v Osle.

Dvadsaťšesťročný rodák zo Severného Osetska je dvojnásobný majster Európy (2021 Varšava a 2022 Budapešť) a v minulosti získal titul na svetovom šampionáte do 23 rokov v Bukurešti.

Na mužských MS má Salkazanov v zbierke ďalší cenný kov po bronze v roku 2019 v Nur­‑Sultane (do 79 kg) a vlaňajšom striebre v Osle. Vlani v máji mu iba tesne unikla miestenka na OH v Tokiu.

„Pre mňa je tento výsledok krásnou medailou, no Tajmuraz je sklamaný. Rozhodcovia pomohli Američanovi veľa. Raz ho napomínali za pasivitu, no aj tak päť minút iba utekal po žinenke.

Bol tam aj druhý návrh na trest, no hlavný rozhodca nereagoval,“ zhodnotil finálový zápas tréner voľnoštýliarov SR Erik Cap.

Ťažká prekážka Cakulova

Podobne ako Salkazanov si počínal v Belehrade aj Batyrbek Cakulov. V nedeľnom finále prehral s Američanom Kyleom Snyderom 0:6 na body.

Dvadsaťtriročný Cakulov podľahol v Belehrade suverénnovi Snyderovi, olympijskému víťazovi z Ria de Janeira a strieborného z OH v Tokiu. Američan pridal do svojej zbierky tretí titul majstra sveta.

„Cakulov mal vo finále veľmi ťažkú úlohu. Snyder je bývalý majster sveta a olympijský šampión, je to skúsený borec. Batyrbek nezvládol zápas psychicky, bol zablokovaný.

Striebro zo svetového šampionátu je však veľmi cenné. Popracujeme na odstránení chýb a v roku 2023 sa pokúsime v tejto kategórii vybojovať olympijskú miestenku,“ povedal tréner voľnoštýliarov Erik Cap.

Cakulov získal v rovnakej kategórii bronz na tohtoročných ME v Budapešti, kde debutoval v slovenskom reprezentačnom drese.

Rodený Osetínec ešte v ruských farbách vybojoval striebro na MS do 23 rokov 2019 v Budapešti a v tom istom roku sa v rovnakej vekovej kategórii stal majstrom Európy na turnaji v Novom Sade (do 92 kg).

Iránsky blok

Boris Makojev si v zápase o bronz vo voľnom štýle do 86 kg poradil s Poliakom Sebastianom Jezierzanským 3:1.

„Odtrénoval to, čo mal, zvládol skoro všetky zápasy, podal dobrý výkon a získal veľkú medailu. Som veľmi šťastný,“ uviedol tréner Erik Cap.

Jeho zverenec získal cenný kov na svetovom šampionáte po piatich rokoch. Vtedy to bolo striebro, keď v parížskom finále nestačil na Iránca Hassana Aliazama Jazdaničarata 0:10.

Ten istý súper zdolal Makojeva v rovnakom pomere aj vo štvrtkovom semifinále. „Boris patrí do najlepšej svetovej trojky, voči Aliazamovi má blok, ktorý nevie odbúrať, ale ináč predviedol maximum,“ dodal Cap.

sam, TASR, foto: facebook/Slovenské zápasenie   • Slováci na OH s kompletnou medailovou zbierkou

    Športovci so slovenským dvojkrížom na hrudi získali v prvom týždni olympijských zápolení t…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Bojové športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…