Domov INÉ Slovenský bejzbal prvýkrát na ME

Slovenský bejzbal prvýkrát na ME

Slovenskí bejzbalisti postúpili na jesenné majstrovstvá Európy 2021 v Taliansku. Historický úspech im zabezpečila sobotná výhra 12:2 nad Írskom vo finále kvalifikačného turnaja v Bratislave.

Slováci na ihrisku BK Apollo Bratislava v Podunajských Biskupiciach odohrali počas kvalifikačného turnaja spolu štyri zápasy a vo všetkých uspeli. Na úvod zdolali vo vyrovnanom stretnutí Maďarsko 3:2, potom si poradili s Fínskom 12:1.

V treťom zápase skupiny zdolali Írsko 15:5, keď na oboch stranách dostali pred sobotňajším vzájomným finále priestor najmä mladší hráči.

O postupe na septembrové ME rozhodli Slováci finálovým triumfom 12:2 už po siedmej zmene, dosiahli ho dobrým vstupom do stretnutia.

V prvom inningu odvrátili nádejnú pozíciu súpera, ktorý mal obsadené všetky méty. V druhom zaznamenali 4 body a vo štvrtom ďalších päť.

Hoci súper dokázal kozmeticky výsledok upraviť v šiestej zmene, Slováci ďalšími troma dobehmi v siedmej zmene duel predčasne rozhodli. Môžu sa tak tešiť na finálový turnaj, na ktorom si v skupine zahrajú proti výberom Holandska, Švédska a Česka.

Perfektný úspech

Slováci sa prebojovali na turnaj kontinentálnej elity prvýkrát. Obrovskú zásluhu na tom mal nadhadzovač Jakub Ižold, ktorý si len v súboji s Maďarmi pripísal neuveriteľných 22 strikeoutov.

„Je to perfektný úspech, prvýkrát za 30 rokov budeme hrať na šampionáte v elitnej úrovni. Najužitočnejším hráčom turnaja sa stal náš nadhadzovač Jakub Ižold, bez neho by sme to nedokázali. Najlepším pálkarom turnaja sa tiež stal náš reprezentant Denis Pakši.

Počas všetkých zápasov sme hrali výborne, my sme si to odohrali len so Slovákmi, Íri aj Maďari mali aj naturalizovaných Američanov,“ zhodnotil generálny sekretár Slovenskej bejzbalovej federácie (SBF) František Bunta.

Odmenou pre výber hrajúceho trénera Martina Brunegrafa za perfketne zvládnutý domáci turnaj bude finálový turnaj v talianskom Piedmonte (12.-19. septembra).

„Budú tam výborní súperi, všetci sa na to tešíme. Teraz sme ukázali, že vieme hrať dobrý bejzbal. Chceme to celej Európe ukázať aj na šampionáte.

Jasné, Holandsko a Česko sú súperi absolútnej top úrovne, ale so Švédmi by to mohol byť vyrovnaný zápas. Skúsime sa určite zachrániť medzi elitou,“ prisľúbil kouč SR.

sam, TASR, foto: facebook Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil …