Domov HOKEJ Slovenský hokej čaká úsporný rok

Slovenský hokej čaká úsporný rok

Minulý štvrtok sa v Bratislave konal Kongres Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Tentokrát na ňom nedošlo k žiadnym personálnym zmenám, no riešil sa v prvom rade rozpočet na budúci rok a tiež prerozdelenie zisku z „domácich“ majstrovstiev sveta v roku 2019.

Prezident Miroslav Šatan na kongrese vyzval na súdržnosť v hokejovom hnutí, ktoré bolo v poslednom čase na verejnosti známe hádzaním si polien pod nohy.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Slovenský hokej prešetruje NAKA

Rozpočet na rok 2021

Výkonný riaditeľ SZĽH Peter Kruľ predostrel návrh rozpočtu na rok 2021. V úvode definoval body, ktoré sa vedeniu zväzu za ostatné štyri mesiace od nástupu do funkcie podarilo zrealizovať.

„Zaviedli sme kontroly medzi SZĽH a dcérskymi spoločnosťami, zlepšili sme komunikáciu s hnutím, aby mali o všetkom informácie ako prvý a z prvej ruky. Rozbehli sme niekoľko auditov a zlepšili sme kontrolu financií a kvalitu účtovníctva,“ povedal Kruľ podľa webu hockeyslovakia.sk. Tiež zdôraznil úspory na prevádzke, ktoré sa vedeniu podarilo zrealizovať:

„Otvorením dvoch existujúcich zmlúv s našimi partnermi a ich negociáciou vieme už dnes povedať, že v priebehu šiestich rokov ušetríme viac ako milión eur.“ Výkonný riaditeľ rovnako zosumarizoval aj finančnú pomoc pre kluby pri riešení pandémie. Tá bola v celkovej výške 2 milióny eur nad rámec rozpočtu.

Rozpočet je postavený na optimalizácii nákladov na prevádzku, zvýšení zdrojov financovania mládeže a zavedenie priamej podpory klubov, ktorá umožní dlhodobé plánovanie a rozvoj. Celková suma finančného plánu je vo výške približne 14 miliónov eur.

„Je to úsporný rok, pretože celá spoločnosť sa v aktuálnej situácii dostala do problémov a kluby nevynímajúc,“ povedal Peter Kruľ pri predstavovaní rozpočtu.

Príspevok na mládež

Napriek tomu je v rozpočte novinka. Zväz v roku 2021 priamo prispeje na mládež v kluboch sumou vo výške jeden milión eur. Príspevok bude ešte zvýšený príspevkom za históriu hráča, teda akési výchovné za hráčov, ktorí sa uplatnili v seniorskej súťaži na Slovensku či v zahraničí.

Kongres v tomto smere schválil kritéria, účel a rozdelenie finančných prostriedkov z príspevku uznanému športu na účel rozvoja talentovaných športovcov.

Prerozdelenie zisku

Veľkou témou rozpočtu bol návrh na rozdelenie zisku z majstrovstiev sveta 2019. Z toho už bolo vyplatených pre kluby v rámci korona pomoci vo výške viac ako milión stotisíc eur. Po dohodovacích konaniach navrhlo vedenie zväzu rozdeliť zvyšok zisku vo výške 3,7 milióna eur spravodlivým kľúčom.

Kluby rozpočet drvivou väčšinou schválili. „Väčšina pôjde na mandátnych trénerov kategórie dorast a junior a hlavných trénerov kategórie do 16 rokov po dobu minimálne troch rokov. Zvyšok pôjde na materiálnu podporu pre rozhodcov, hokejové tréningové centrum a príspevok na extraligu žien,“ informoval web SZĽH.

sam, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…