Domov História športu Špičkoví športovci, ktorí odišli priskoro

Špičkoví športovci, ktorí odišli priskoro

Smrť si nevyberá. Je to jediná vec, v ktorej sme si všetci rovní. Keď však umierajú mladí ľudia, ktorí majú život pred sebou je to tragédia. Vo svete športu je niekoľko prípadov, kedy o život náhle prišli mladí športovci, ktorí mali výborne odštartovanú kariéru a mohli to v živote dotiahnuť veľmi ďaleko. Ich sen sa razom rozplynul a predčasne museli odísť do športového neba.

Už uplynulo 24 rokov odvtedy, čo o život prišiel len 28- ročný výborný chorvátsky basketbalista Drazen Petrović. Jeden z najtalentovanejších basketbalistov svojich čias si podmanil celý basketbalový svet.

Prezývali ho „basketbalový Mozart“. Kariéru odštartoval v chorvátskych kluboch. Úspech na seba nenechal dlho čakať. Stal sa členom národného tímu a na konto si pripísal medaily z majstrovstiev Európy, sveta, a dokonca aj tri medaily z olympijských hier z rokov 1984, 1988 a 1992.

Sezónu 1988-89 odohral v tíme Real Madrid a bol považovaný za najlepšieho európskeho basketbalistu. V roku 1989 sa dostal do NBA a dve sezóny odohral v tíme Portland Trail Blazers.

Tu však nedostal veľa priestoru, no po prestupe do New Jersey Nets sa stal jedným z najlepších hráčov tímu. Zlom však prišiel v roku 1993, kedy sa s priateľkou vracal z Frankfurtu nad Mohanom.

V dôsledku zlého počasia si nevšimla skrížený kamión na ceste a nestihla ubrzdiť. Možno len uvažovať o tom, kam by to Petrović v kariére ešte dotiahol a koľko úspešných sezón na neho ešte čakalo.

Na Petrovića sa dodnes nezabudlo a stále je v Chorvátsku považovaný za národného hrdinu.

Tragédia šampióna Moto GP

Len nedávno svet zasiahla tragická správa zo sveta motocyklového športu. Len 35- ročný Nicky Hayden utrpel počas tréningu na bicykli zrážku s motorovým vozidlom následkom ktorej bolo niekoľko vážnych zranení.

Po nehode bol jeho stav kritický a okamžite ho hospitalizovali v nemocnici. Zranenia však boli natoľko vážne, že svoj boj o život o päť dní prehral. Jeho kariéra bola veľmi úspešná.

Najväčšími úspechmi boli 3. miesto na majstrovstvách sveta cestných motocyklov v roku 2005 a titul majstra sveta z roku 2006.

Do histórie sa zapíše veľkými písmenami, keďže ako druhý vyhral titul v najsilnejšej triede po tom, čo do posledného závodu sezóny prišiel bez toho, aby viedol tabuľku.

Smrť mladej gymnastky

Nádejnú kariéru mala pred sebou aj ruská gymnastka Natalia Lavrovová. Jej prvý úspech prišiel, keď mala len 16 rokov. Na olympijských hrách v Sydney v roku 2000 získala zlatú medailu v skupinovom cvičení.

V rovnakej disciplíne získala najvzácnejší kov aj o 4 roky neskôr na olympijských hrách v Aténach. Stala sa tiež niekoľkonásobnou majsterkou sveta a aj Európy.

Jej úspešnú kariéru ukončila tragická nehoda v apríli 2010, pri ktorej umrela 25- ročná úspešná športovkyňa a aj jej sestra, ktorá šoférovala auto, v ktorom sa Natalia viezla.

Nešťastie na olympiáde

Ďalšou tragickou udalosťou bola nehoda sánkara z Gruzínska tesne pred štartom na olympiády. 21- ročný Nodar Kumaritašvili mal počas tréningu na olympijských hrách 2010 vo Vancouvri hrôzostrašnú nehodu, ktorá otriasla celým olympijským mestečkom.

Gruzínec utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Po tejto tragickej udalosti sa gruzínska výprava rozhodovala, či na olympiádu nastúpi.

Gruzínsko na týchto olympijských hrách nakoniec svojich reprezentantov malo a všetci bojovali za svojho reprezentačného kolegu, ktorý sa olympiády nedožil.

Najhoršie chvíle slovenského hokeja

V súvislosti s nehodami určite každého Slováka napadne tá, pri ktorej o život prišiel náš nezabudnuteľný a obľúbený hokejista s číslom 38 na hrudi Pavol Demitra.

Jeho hokejové začiatky siahajú do Dubnice nad Váhom. Profesionálnu kariéru však odštartoval v sezóne 1992-93 v tíme Dukla Trenčín odkiaľ mieril do NHL. Po uplynutí kontraktu jeho kroky smerovali do KHL, kde sa stal hráčom tímu Lokomotiv Jaroslavľ.

Tento tím sa stal žiaľ jeho posledným a osudným. Počas letu, ktorý smeroval na úvodný zápas sezóny do bieloruského Minsku, sa lietadlo krátko po štarte zrútilo.

Zahynulo 44 ľudí na palube a medzi nimi aj 36- ročný slovenský útočník, na ktorého Slovensko nikdy nezabudne najmä v súvislosti so Zimnými olympijskými hrami 2010 vo Vancouveri, kde sa stal najproduktívnejším hráčom turnaja a Slovensko doviedol k historickému 4. miestu.

Je niekoľko tragédií, ktoré poznačili svet športu a obrali ho o ľudí, ktorí toho ešte mohli veľa dokázať. Či už nešťastné nehody, kolapsy počas zápasov alebo tréningov, alebo dokonca samovraždy.

Sú to udalosti, ktorým nik nedokáže zabrániť. Veď nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch a je mu jedno, či ide o olympijských víťazov, alebo obyčajných ľudí.

puma, foto: SITA

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Deň, kedy hokejové tribúny zaplnil smútok

7. septembra 2011 zasiahla nielen hokejový svet obrovská tragédia. Let lietadla Jak-42, na…