Domov INÉ HÁDZANÁ Straňovský po 14 rokoch opäť na tróne

Straňovský po 14 rokoch opäť na tróne

Krídelník Martin Straňovský a brankárka Viktória Oguntoyová sa stali najlepšími hádzanármi Slovenska za rok 2020. Tridsaťpäťročný Straňovský zvíťazil v tradičnej ankete Slovenského zväzu hádzanej (SZH) druhýkrát v kariére, predtým v roku 2006. Tridsaťročná Oguntoyová sa z ocenenia tešila premiérovo. Na tróne vystriedali Mariána Žernoviča a Moniku Rajnohovú.

Nečakal som to

Straňovský si od septembra minulého roka oblieka dres maďarského tímu MOL­-PICK Szeged, sezónu vtedy odštartoval v extraligovom MHC Štart Nové Zámky. V roku poznačenom pandémiou koronavírusu predtým predčasne ukončil po necelých dvoch rokoch svoje pôsobenie v Tatrane Prešov.

V reprezentácii SR absolvoval v januári 2020 prvú fázu kvalifikácie MS 2021, z ktorej však zverenci trénera Petra Kukučku nepostúpili. Vlani na jeseň vypadol z kádra slovenského tímu pred zápasmi Euro Cupu.

„Každé ocenenie tohto druhu poteší, najmä keď som ho vôbec nečakal. Ja si však na takéto ceny nepotrpím. Chcem byť najmä spokojný s predvádzanou hrou. Keď sú moje výkony dobré a tréner spokojný, to je pre mňa dôležitejšie. Na druhej strane, stať sa najlepším hádzanárom je najvyššie ocenenie na Slovensku,“ uviedol Straňovský.

Prekvapená a šťastná

Oguntoyová prišla do Dunajskej Stredy vlani pred novou sezónou z maďarského Debrecínu, v minulosti hrala aj za Győr, Érd, či Dunaújváros. Je stabilná členka základného kádra slovenskej reprezentácie.

„Úprimne, som veľmi prekvapená a zároveň šťastná. Hlasovaniu som nevenovala pozornosť, nevnímala som, komu sa dá dať hlas. O to väčšie prekvapenie to pre mňa bolo. Veľmi pekne ďakujem každému, veľa to pre mňa znamená. Je to odmena za moju robotu, ktorú som odviedla. Beriem to ako obrovskú poctu,“ povedala Oguntoyová.

Ďalšie ocenenia

So Straňovským obaja figurujú na svojich postoch aj v najlepšej Sedmičke roka 2020, Oguntoyová v nej obhájila pozíciu z predchádzajúcej ankety. Až štyri hráčky má v ženskej Sedmičke roka vicemajstrovský tím HC DAC Dunajská Streda, medzi mužmi má dvojnásobné zastúpenie slovenský šampión Tatran Prešov.

Najlepšími hráčmi najvyšších domácich súťaží sú Oliver Rábek (Tatran Prešov) a Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda). Ceny pre najväčšie talenty do 20 rokov patria Tomášovi Fechovi z Tatrana Prešov a Alene Dvorščákovej z ŠŠK Prešov.

Novými členmi Siene slávy slovenskej hádzanej sa stali športový novinár Zdeno Simonides za rok 2019 a niekdajší úspešný tréner František Bako (in memoriam) za rok 2020.

max, TASR, foto: FB/SZH Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HÁDZANÁ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Hádzanári vstúpili do kvalifikácie dvomi prehrami

Slovenskí hádzanári nezačali kvalifikáciu na ME 2024 najlepšie. Z dvoch úvodných zápasov s…