Domov BASKETBAL Svitek postúpil, Kováčik s Pospíšilom nie

Svitek postúpil, Kováčik s Pospíšilom nie

Tohtoročné basketbalové majstrovstvá Európy žien v Španielsku a Francúzsku (17. – 27. júna) nebudú mať „slovenskú stopu“ len v podobe postupu reprezentačného výberu. Na kontinentálny šampionát sa totiž prebojovalo aj Česko, ktoré vedie Slovák Štefan Svitek. Naopak, Poľsko s Marošom Kováčikom na lavičke si miestenku nezabezpečilo.

Češky s prehľadom

Pre Svitekove zverenky je to v poradí už 14. účasť na ME, postupová radosť vypukla v „bubline“ v Istanbule, kde sa rozhodovalo dianie v D-skupine. České basketbalistky v nej naplnili svoj cieľ. Vďaka víťazstvám nad Rumunskom (100:52) a Dánskom (84:63) nemuseli brať ohľad na svoje súperky, na európsky šampionát totiž postúpili z prvého miesta.

Počas celého kvalifikačného cyklu našli len v jednom prípade premožiteľky. „Nezachytili sme ideálne úvod a Dánky hrali presne to, čo sme predpokladali. Hrali rýchlo, prihrávali si, strieľali veľa trojok. Dokázali nepríjemne zbiehať ku košu, triafali ťažké strely a my ako keby sme čakali, že sa to vyhrá samé.

Od druhej štvrtiny sme chytili náš rytmus, zlepšili sme sa v obrane i v útoku, prestali sme strieľať len z diaľky, a to bol recept na Dánky. Bol to dôležitý zápas, pretože sme sa nechceli nervovať do konca a počítať, kto o koľko musí vyhrať,“ zhodnotil stretnutie s Dánskom Svitek pre oficiálny web Českej basketbalovej federácie.

Hladká rozhodujúca prehra

Poľky pod vedením Maroša Kováčika a jeho asistenta Martina Pospíšila boli pred februárovým asociačným termínom v oveľa ťažšej situácii. V F-skupine v konkurencii Bieloruska a Veľkej Británie zatiaľ na triumf čakali. Pre zrušený novembrový zápas s Bieloruskom odohrali Poľky s týmto súperom oba zápasy v „bubline“ v Rige.

Poľky najskôr nad Bieloruskami zvíťazili 68:56, čím mierne oživili svoje postupové nádeje. O dva dni neskôr s ním prehrali v rozhodujúcom postupovom dueli hladko 49:80, čím sa sen o účasti na ME rozplynul.

„Túto kvalifikáciu končíme smutným spôsobom. Ale ak mám byť úprimný, bola to veľmi odlišná trieda súpera. Dá sa vyhrať jeden zápas, ale nie je možné zvíťaziť dvakrát nad takým dobrým súperom.

Samozrejme, vďaka patrí celému tímu, pretože vždy verí vo víťazstvo. Teraz po kvalifikácii môžeme povedať, kde je problém. Naše súperky majú oveľa lepšie parametre.

Máme bojovníčky, ktoré sú pripravené bojovať a obetovať sa za celý tím. Ako som už mnohokrát spomenul, je to aj o individuálnych zručnostiach. Teraz si treba kvalifikáciu rozanalyzovať, poučiť sa z našich chýb a dúfať, že v budúcnosti nenarazíme na tak silných súperov,“ dodal reprezentačný tréner Poľska.

ano, TASR, foto: FIBANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zmiešané pocity zo vstupu do kvalifikácie na ME v basketbale žien

Slovenské basketbalistky prehrali vo svojom úvodnom vystúpení v kvalifikácii ME 2023 v Pie…