Domov TENIS Tenistu Martina po dopingu dočasne suspendovali

Tenistu Martina po dopingu dočasne suspendovali

Slovenský tenista Andrej Martin mal pozitívny dopingový nález na látku SARM 22. Informovala o tom tlačová správa jeho zastupiteľskej agentúry Stars For Stars, v ktorej 32-ročný daviscupový reprezentant dôrazne odmietol úmyselný doping. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) informovala Slovenský tenisový zväz (STZ), že Martina dočasne suspendovala v rámci Tenisového antidopingového programu 2022 (TADP).

Martin podstúpil 7. júna na challengerovom turnaji Kooperativa Bratislava Open oficiálne vyšetrenie zamerané na prítomnosť nedovolených látok v tele športovca.

Oficiálne výsledky skúmania „A“ vzorky laboratóriom v Toronte ukazujú na prítomnosť nepatrného množstva látky SARM 22 (selektívny modulátor androgénových receptorov), ktorý je na zozname nedovolených látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Úmysel odmieta

„Dôrazne však odmietam vedomé požitie nedovolenej látky. Užívam iba minimum výživových doplnkov a posledných 5 rokov som v tomto smere nič nezmenil.

Vždy som bol zástancom toho, že o víťazstve v tenisovom zápase majú rozhodnúť len poctivý prístup v tréningu a čistý výkon na kurte. Aj preto dôrazne odsudzujem akýkoľvek nedovolený spôsob zvyšovania športového výkonu.

O to nepochopiteľnejšia je pre mňa celá táto situácia, zvlášť, keď som za celú svoju kariéru absolvoval desiatky testov a nikdy som nemal ani štipku pochybnosti o tom, že výsledok bude negatívny,“ povedal Slovák, ktorý figuroval v pondelňajšom vydaní svetového rebríčka ATP na 204. priečke.

Pre Martina to bola tento rok štvrtá kontrola a pred bratislavským podujatím sa antidopingovej skúške úspešne podrobil 17. mája na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

„Momentálne prežívam jednoznačne jednu z najťažších skúšok v mojej profesionálnej kariére, neporovnateľne ťažšiu ako hociktorý tenisový zápas, ktorý som kedy odohral.

Je to o to ťažšie, že ani poriadne neviem, kto je môj súper na druhej strane kurtu. Čo však určite viem, je fakt, že sa za žiadnych okolností nevzdám, a to aj vďaka ohromnej podpore mojich najbližších, bez ktorých by som určite nemal takú vôľu bojovať.

Patrí im za to veľké ďakujem a urobím všetko pre to, aby spravodlivosť zvíťazila,“ dodal Martin v tlačovej správe.

Zakázaná látka

SARM 22 je zaradený na zoznam zakázaných látok WADA a jeho využitie v športe je zakázané.

V medicíne sa SARM využíva s cieľom terapeutického pôsobenia pri rôznych zdravotných stavoch, ako sú strata svalovej hmoty, osteoporóza, rakovina či hypogonadizmus.

red, TASR, foto: facebook Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

ITF v Trnave: Šramková s titulom v debli, Schmiedlovej neostali sily na finále

Trnava hostila minulý týždeň ženský tenisový turnaj na tvrdom povrchu ITF WTT W60, na ktor…