Domov TENIS Thiem vyhral svoj prvý grandslam

Thiem vyhral svoj prvý grandslam

Z dôvodu pandémie koronavírusu sa minulý víkend v New Yorku rozhodlo o víťazoch ešte len druhého grandslamového tenisového turnaja roka. Medzi mužmi sa vôbec po prvý raz tešil z grandslamového vavrínu Dominic Thiem.

Pri neúčasti viacerých tenisových hviezd sa medzi mužmi do finále US Open prebojovali mladíci, a to trojka rebríčka ATP Rakúšan Dominic Thiem a nemecký tenista Alexander Zverev (ATP-7).

Nástupníci o prvý grandslamový vavrín

Pri neúčasti Rafaela Nadala, či Rogera Federera a po diskvalifikácii Novaka Djokoviča, sa finále stalo korisťou mladíkov, ktorí sú považovaní za ich nasledovníkov a majú našliapnuté, aby sa stali podobnými tenisovými legendami.

Ani jeden z dvojice Dominic Thiem a Alexander Zverev však ešte grandslamový turnaj nevyhral.

O niečo hladšiu cestu do finále mal Thiem, ktorý postupne zdolal Španiela Munara, Inda Nagala, Chorváta Čiliča, Kanaďana Auger-Aliassimeho, Austrálčana De Minaura a Rusa Medvedeva, pričom stratil celkovo jediný set.

To Zverev sa na ceste do finále nadrel viac. Postupne porazil Juhoameričana Andersona, domáceho tenistu Nakashimu, Francúza Mannarina, Španiela Davidovicha, Chorváta Čoriča a semifinále so Španielom Carreno-Bustom musel otáčať z 0:2. Len v jedinom prípade uhral postup na tri sety.

Skvelé vyvrcholenie turnaja

Zápas, ktorý napokon trval viac ako štyri hodiny, začal lepšie nemecký tenista. Po setoch 6:2 a 6:4 sa Zverev ujal vedenia 2:0 a zdalo sa, že svoju prvú finálovú grandslamovú účasť premení na titul.

O to viac, keď Thiem prehral svoje podanie už v tretej hre tretieho setu. Od tohto momentu však začal bojovať ako lev a vyhral nasledujúce dva sety 6:4 a 6:3.

Lepšie začal aj rozhodujúci set, no po vyhratom podaní súpera následne to svoje stratil. Zdalo sa, že rozhodujúcou sa stane ôsma hra, keď Thiem prehral svoje podanie a dal Zverevovi možnosť podávať na víťazstvo.

Rakúšan však ukázal psychickú odolnosť a na druhej strane pravdepodobne možnosť získať prvý grandslamový titul zviazala ruky nemeckému tenistovi, ktorý sa nedostal ani k match-ballu a podanie stratil.

Podobná situácia, no v opačnom garde, sa udiala aj v 11. a 12. hre, kedy Thiem najskôr zobral podanie súperovi, no pri svojom podaní na víťazstvo sa nedokázal dostať k možnosti na ukončenie zápasu.

Ten sa tak napokon rozhodoval v tajbrejku. V ňom si Thiem vybojoval tri match-bally, aby ten tretí premenil a zvíťazil v tajbrejku piateho setu 8:6 a celkovo 3:2 na sety.

„Keď minul ten záverečný bekhend, bola to obrovská úľava. Toto je najväčší titul, ktorý sa dá v tenise dosiahnuť. Za tento zápas by sme si však zaslúžili víťazstvo obaja.

Bola to ťažká tenisová bitka a celkovo štyri náročné týždne v Amerike. Cítim to v nohách aj v hlave,“ povedal po zápase spokojný Dominic Thiem, ktorý tak svoju štvrtú finálovú grandslamovú účasť premenil na svoj prvý titul.